Найчастіше алергія проявляється у вигляді нежиті та чхання, тому її легко можна переплутати із застудою.

Алергія – не що інше, як надчутливість імунної системи на деякі нешкідливі речовини. При попаданні алергену в організм алергіка починається бурхлива захисна реакція, яка характеризується безліччю різних симптомів, залежно від типу алергії і фізіологічних особливостей людини. У той же час, як показує практика, найчастіше алергічний процес зачіпає дихальні шляхи, шкірний покрив і шлунково-кишковий тракт.

Для алергіків особливо небезпечний весняно-літній сезон, так як це час активного цвітіння багатьох рослин. Квітковий пилок постійно літає в повітрі і, потрапляючи в дихальні шляхи людини, викликає роздратування.

Найпоширенішими алергенами є пил, шерсть тварин, квітковий пилок, цвілеві грибки, лікарські препарати, а також деякі продукти харчування.

Реакції з боку органів дихання

Чхання

Реакція органів дихання – один з найперших ознак алергії. При попаданні алергену в дихальні шляхи, організм намагається його позбутися, здійснюючи акт чхання. Це рефлекторна захисна реакція, за допомогою якої організм позбавляється від дратівливих субстанцій (пил, шерсть). Як правило, при алергії чхання стає частим і відбувається кожен день, поки триває подразнююча дія алергену.

Нежить і закладеність носа

Ще одна характерна ознака алергії – це запальний процес у слизовій оболонці носа. При цьому слизова носа потовщується, що призводить до порушення відтоку слизу з носових ходів. Висякатися в такому випадку досить проблематично.

Також при алергії можливі безперервні виділення прозорого слизу, в той час як при застуді слиз більш густа і має забарвлення.

Кашель

При застуді за допомогою кашлю організм намагається позбутися від скупчвшихся в бронхах мікроорганізмів і мокротиння. Як і чхання, кашель – це захисна реакція організму. Однак при бронхіальній астмі кашель настає внаслідок звуження просвіту дихальних шляхів, що виник на тлі алергічного запального процесу.

При алергії кашель сухий і має нападоподібний характер. У деяких випадках кашель може спровокувати блювоту.

Задишка

При алергічній реакції можливе відчуття нестачі повітря. При цьому у пацієнта навіть у стан спокою розвивається задишка з скрутним видихом. Часто така задишка супроводжується хрипом і свистами, які чують оточуючі.

У більш важких випадках може розвинутися симптом задухи, що викликає у хворих сильне почуття страху. Напад задухи може вирішитися кашлем з виділенням пінистої мокроти. Також полегшити стан можливо, прийнявши сидяче положення з нахилом вперед.

Реакції з боку шкірного покриву

Найчастіше алергічна реакція на шкірі проявляється у вигляді кропивниці – шкірного захворювання, при якому відзначається почервоніння шкірних покривів і свербіж. Також шкірні реакції на тлі алергії можуть характеризуватися появою пухирів і плям, що нагадують опіки кропивою. Найчастіше шкірні висипання розташовуються на ліктьових і колінних згинах, а також на внутрішніх поверхнях рук.

Сльозоточивість і свербіж очей

Характерною ознакою алергії (особливо на цвітіння) є сльозоточивість, свербіж і печіння очей. При цьому повіки очей червоніють і опухають. Така симптоматика може тривати тижнями. Одним з непрямих ознак того, що дана симптоматика є саме алергічним проявом, є одночасне ураження обох очей.

Набряклість м’якого піднебіння може призвести до порушення дихання (набряк Квінке). Якщо це гостра реакція, і набряклість наростає, то потрібно викликати швидку допомогу …

 

Набряк Квінке

Набряк Квінке (ангіоневротичний набряк) виникає внаслідок гострого алергічного процесу. При цьому може відзначатися набряклість шкірних покривів, жирової клітковини і слизової оболонки. У місці виникнення набряку шкіра, зазвичай, бліда, а також наголошується свербіж шкіри. Найбільш небезпечна форма набряку Квінке розвивається при набряку гортані, глотки або трахеї, коли існує небезпека перекриття повітроносних шляхів.