20-30% травм опорно-рухового апарата становлять травми гомілковостопного суглоба. Наслідком травм може бути розвиток захворювань суглобів.

Гомілковостопний суглоб являє собою рухоме з’єднання таранної, малогомілкової і великогомілкової кісток. Їх з’єднують зв’язки і суглобова синовіальна капсула. Гомілковостопний суглоб вважається найбільш складним комбінованим одноосьовим суглобом. Складний механізм будови стопи і голеностопа забезпечує людині рухову активність.

Чому виникають травми голеностопа

Гомілковостоп з’єднує кістковий скелет гомілки зі стопою і забезпечує людині можливість ходити прямо. У процесі життєдіяльності гомілковостоп піддається досить великому навантаженню, тому нерідко відбуваються ушкодження суглоба. До його травми (забій, розтягнення, розриву зв’язок, вивиху, перелому) може призвести необережний рух.

Малорухливий спосіб життя призводить до того, що м’язи і зв’язки дряхліють і атрофуються, їх витривалість знижується. Тому будь-який «нестандартний» рух може спровокувати травму гомілковостопа. До поширених причин травмування гомілковостопного суглоба відносяться падіння або незручний рух під час ожеледиці, попадання ноги у вибоїну на дорозі, носіння високих каблуків, стрибки без спортивного взуття.

Ще одним чинником ослаблення витривалості зв’язок і синовіальної капсули гомілковостопного суглоба є вік.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

З іншого боку, підвищена фізична активність також збільшує ризик травм гомілковостопного суглоба. Травми зв’язок гомілкостопу відносяться до одних з найбільш частих пошкоджень у спортсменів.

Види травм гомілковостопного суглоба

Травмами гомілковостопного суглоба є забої, вивихи, підвивихи, розтягнення зв’язок, переломи. Характер травми залежить від механізму ушкодження.

Травматичний вплив на стопу, який не порушує цілісність тканин, називається забоєм гомілковостопного суглоба. Симптоми забиття – набряклість суглоба, біль у місці травми. Звичайна функція суглоба порушується, але людина може встати на ногу.

Вивихи і підвивихи – поширені травми гомілковостопного суглоба. Зазвичай вони комбінуються з переломами кісточок. При вивиху порушується положення суглобових кісток. Це супроводжується пошкодженням або розривом зв’язок. Якщо суглоб частково змістився, і поверхні зчленування незначно відходять один від одного, зберігаючи точки дотику, йдеться про підвивихи. В обох випадках нормальна робота суглоба порушена, ходьба і промацування місця травми викликають біль. Однак при підвивиху ці симптоми не такі гострі.

В результаті вивиху відбувається пошкодження зв’язок гомілковостопного суглоба. Якщо відбулося підвертання стопи, і людина різко на неї обперлася, виникає пошкодження зв’язок гомілковостопного суглоба. У цьому випадку мова йде про розтягування або розрив зв’язок. При цьому відбувається крововилив з внутрішнього або зовнішнього боку суглоба, швидко розвивається набряк. З’являються різкі болі при спробах підвернути стопу всередину. При промацуванні під щиколоткою також відчувається різкий біль. Трапляється, що одночасно з розтягуванням зв’язок стається перелом 5-ї плеснової кістки стопи. Тоді при обмацуванні її основи потерпілий також відчуває різкий біль.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

При розриві зв’язок гомілковостопного суглоба людина відчуває надлом в гомілкостопі. Травмована область стає синюшного кольору. З’являється гострий біль і неможливість рухатися.

Складна травма гомілковостопного суглоба – перелом. Він супроводжується різким болем, появою вираженого набряку. Стає неможливим спертися на ногу, суглоб зміщується, порушується його зовнішній вигляд.

Існує кілька різновидів перелому гомілковостопного суглоба, в залежності від того, яка кістка суглоба постраждала. При переломі зовнішньої щиколотки говорять про ізольований перелом малогомілкової кістки. Як правило, він супроводжується підвивихом стопи.

При переломі внутрішньої кісточки (великогомілкової кістки) відбувається підвивих стопи і перелом заднього краю великогомілкової кістки.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

При падінні з висоти на прямі ноги відбувається перелом таранної кістки. Особливість її кровопостачання пояснює тяжкість даного виду перелому.

Лікування травм гомілковостопного суглоба

У результаті травм суглоб втрачає гнучкість і еластичність ковзання. При відсутності лікування м’язи й кістки додатково травмуються, провокуючи розвиток захворювань суглобів.

Методи лікування травми залежать від її складності та характеру. Діагноз ставиться після огляду та проведення рентгена.

Перша допомога при ударі і вивихах полягає в прикладанні холодних компресів і фіксуванні травмованої ноги вище рівня тіла (щоб уникнути прогресування запального процесу). Через кілька днів проводяться теплові процедури. Перший час бажано використовувати фіксуючу пов’язку. При необхідності, призначають протизапальні і болезаспокійливі препарати.

Розрив зв’язок гомілковостопного суглоба лікується консервативно і хірургічно, його мета – відновити цілісність пошкодженої зв’язки.

Основним методом лікування перелому гомілковостопного суглоба на сьогоднішній день є оперативний метод.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ВИВИХУ

ЩО РОБИТИ ПРИ РОЗТЯГНЕННІ ЗВ’ЯЗОК