Вивих суглоба – це вельми поширена травма, що вимагає медичного втручання. Вивих являє собою пошкодження суглобової сумки, яке складається у виході суглобового кінця кістки з пазухи, що призводить до втрати рухливості. Вивих може супроводжуватися розривом суглобової сумки і зв’язок.

Вивих відрізняється досить яскравою симптоматикою:

  • різкий біль, що посилюється при спробі поворухнутися;
  • зміна суглоба за формою;
  • припухлість і набряк шкірних покривів в області пошкодженого суглоба;
  • обмеженість суглоба в русі, неможливість ворушити ушкодженою кінцівкою.

Важливо правильно зреагувати на отриману травму і негайно відвідати лікаря-травматолога або хірурга. Вправляють суглоб зазвичай ручними методами, але необхідно володіти даною технікою, самостійно робити це небезпечно, можна лише посилити пошкодження. Спроби самостійно вправити суглоб і теплі компреси до ушкодженого місця є строгими протипоказаннями в даному випадку.

Перша допомога людині, яка отримала вивих суглоба, полягає в наступному:

  • обмежте пошкоджену кінцівку в русі;
  • якщо в місці пошкодження присутня рана, накладіть пов’язку;
  • прикладіть до ушкодженого місця холод, прикладати лід безпосередньо до шкіри не рекомендують, створіть тканинний прошарок;
  • для зменшення больового синдрому потерпілому необхідно прийняти знеболюючі препарати;
  • вправлення вивиху краще провести до появи набряків, поки не завдано відчутної шкоди м’яким тканинам і кровоносним судинам, поки не виник м’язовий спазм, а тому необхідно доставити потерпілого в медпункт.

Лікування вивиху суглоба полягає в проведенні рентгенологічного обстеження, орієнтуючись на дані якого доктор вправить суглоб. На раніше ушкоджений суглоб накладає стерильна пов’язка і гіпс, щоб знерухомити суглобову сумку і зв’язки, таким чином, забезпечити можливість суглобу реабілітуватися, зростися. Загоєння суглоба відбувається в амбулаторних умовах, однак, якщо потерпілий відчуває біль і тиск всередині або зовні пов’язки, в кінцівки відчувається біль і холод, оніміння, це вказує на порушення процедури гіпсування, важливо повторно звернутися до лікаря.

Для швидкого загоєння необхідний нормальний кровообіг в зоні пошкодженого суглоба, повноцінне його харчування. Через кілька тижнів пацієнтові прописується лікувальна фізкультура, можливо, масажі з метою відновити повну функціональність суглоба.