Згідно з новими даними, опублікованими в журналі Frontiers in Nutrition, в учасників дослідження, які вживали найбільше цукру, частота утворення каменів у нирках була на 39-88% вищою, ніж у людей, які їли та пили менше солодкого.

Камені в нирках складаються з мінералів і солей і можуть вражати будь-яку частину сечовивідних шляхів, від нирок, де вони утворюються, до сечового міхура. За даними клініки Майо, вони зазвичай утворюються, коли сеча стає концентрованою, а мінерали потім кристалізуються та злипаються.

Китайські дослідники пов’язали ризик виникнення каменів у нирках з цукром після аналізу даних з 2007 по 2018 рік про 28 303 людей віком 20 років і старше, 10% з яких страждали на камені в нирках. Середній вік учасників дослідження становив 48 років, 48% із них були чоловіками.

Камені в нирках є відкладення розміром з гальку, які утворюються, коли в сечі занадто багато солі та мінералів.

В рамках опитування люди надали інформацію про своє харчування за два 24-годинні періоди. Потім дослідники підрахували скільки цукру отримав кожен учасник. Природні цукру в молоці та фруктах не вважалися доданими цукром.

У середньому люди споживали 272 калорії із цукру. Дієтичні рекомендації припускають, що не більше 10% від загальної кількості щоденних калорій надходить із цукру, що становить близько 200 калорій у типовій дієті на 2000 калорій на день. Загалом цукор пов’язують із численними проблемами зі здоров’ям, включаючи хвороби серця.

25% людей, які їли найменше цукру та мали найнижчу швидкість утворення каменів у нирках, споживали в середньому 58 додаткових калорій, у той час як 25% людей у дослідженні, які їли найбільше цукру та мали найвищі показники швидкість розвитку каменів у нирках, з’їли в середньому 542 калорії.

Серед 25% учасників дослідження, які їли найменше цукру, 9,6% мали камені в нирках протягом 11-річного періоду дослідження. Це порівняно з 25% людей у дослідженні, які їли найбільше доданого цукру, з яких 11,7% мали каміння у нирках. За словами дослідників, це збільшення поширеності каміння у нирках призводить до збільшення ризику на 39%.

— Це наше перше дослідження, в якому повідомляється про зв’язок між споживанням доданого цукру та камінням у нирках, — розповів дослідник Шан Інь, доктор медичних наук, із філії лікарні Північного Сичуаньського медичного коледжу в Наньчуні. — Це передбачає, що обмеження споживання цукру може допомогти запобігти утворенню каменів у нирках.