Український центр контролю за соціально небезпечними захворюваннями повідомляє, що за 5 місяців 2015 в країні зареєстровано 5 663 нових випадків інфікування ВІЛ, серед яких 1154 – у дітей до 14 років. Ця статистика не враховує АР Крим, Донецьку та Луганську області, оскільки дані звідти надходять в неповному обсязі. Але навіть наявних цифр достатньо, щоб простежити погіршення епідеміологічної ситуації в країні: у порівнянні з 2013 роком кількість випадків ВІЛ зросла на 6%. У 2015 році небезпечна тенденція зберігається.

Більшість випадків зараження (близько 60%) відбувається статевим шляхом, потім слідує гематогенний механізм інфікування (через кров), і на третьому місці – передача захворювання від матері до дитини.

Не дивлячись на серйозність ситуації, багато українців воліють безтурботно ігнорувати проблему. Сьогодні, як і кілька років тому, ВІЛ представляється багатьом міською страшилкою, люди погано розуміють, як саме передається інфекція, а до ВІЛ-позитивних ставляться з острахом і упередженням. Щоб ситуація змінилася, проблему потрібно якомога частіше обговорювати, доносячи до громадськості необхідність відповідально ставитися до свого здоров’я і проходити тестування на ВІЛ.

Коли і кому потрібно проходити тестування на ВІЛ?

В Україні медичне тестування на ВІЛ є добровільним. Виняток становлять донори крові, представники деяких професій, призовники та вагітні жінки.

Всупереч стереотипам, ВІЛ поширюється не тільки серед маргінальних елементів суспільства. У групі ризику – кожна людина, що погоджується на незахищений статевий контакт з партнером, чий ВІЛ-статус йому невідомий. Також зараження може відбуватися під час медичних процедур, нанесення татуювання або пірсингу.

Де здати аналіз на ВІЛ

Оскільки на початку відносин закохані рідко задаються питаннями наявності у партнера ЗПСШ або ВІЛ, є велика ймовірність, що як мінімум один раз у них трапиться незахищений секс. Якщо це актуально і для вас – не відкладайте медичне обстеження.

Люди, які підтвердили свій ВІЛ-негативний статус, ставляться до проблеми більш усвідомлено, уникаючи потенційно небезпечних ситуацій і в майбутньому.

Де здати аналіз на ВІЛ?

Безкоштовно аналіз крові на ВІЛ можна здати в СНІД-центрах міських лікарень і поліклінік; лабораторії аналізів проводять тестування платно.

Дізнатися адреси безкоштовних пунктів тестування у вашому місті можна за посиланням: http://www.antiaids.org/maps/testing.html

Складаючи тест на ВІЛ, не варто боятися розголошення результатів – це кримінальна справа, тому ваш статус залишиться в таємниці. Якщо аналіз виявився позитивним, людині запропонують стати на диспансерний облік в Центрі профілактики СНІДу. У такому випадку він буде отримувати регулярну медичну допомогу, зберігаючи анонімність за межами медичного закладу.

До і після тесту на ВІЛ людину консультують фахівці. Вони доступно і спокійно розкажуть про ризики, способи захисту, лікування ВІЛ, медичному прогнозі, можливості мати здорових дітей; нагадають про те, що результат тесту може бути позитивним, негативним і сумнівним. Після тестування характер зустрічі з консультантом буде залежати від його результатів. Лікування ВІЛ-інфекції в Україні безкоштовно.

Міфи про ВІЛ

Міфи про ВІЛ

Як показує практика, навіть дорослі люди з вищою освітою часто вірять міфам про шляхи передачі ВІЛ-інфекції. Нагадаємо, захворювання НЕ передається:

  • через укуси комах
  • побутовим шляхом, через посуд, рушники, одяг
  • через користування загальною ванною, душовою, басейном, туалетом
  • через поцілунки (якщо немає кровотечі з ясен).

Позитивний результат ВІЛ-тестування НЕ означає:

  • наявності діагнозу СНІД (багато ВІЛ-позитивних ніколи не набувають цього синдрому)
  • людської неповноцінності (приймаючи медикаменти і дотримуючись певного режиму, людина може жити довго, насичено і щасливо).

Пам’ятайте: ВІЛ-статус не стане перешкодою для влаштування на роботу і, згідно із законодавством, не може бути причиною для звільнення.

Марія Нікітіна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФАКТИ ПРО ВІЛ / СНІД

ЧИ ВДАСТЬСЯ ЗНАЙТИ ВАКЦИНУ ВІД ВІЛ?

ЧОМУ ГЕЇ – ГРУПА РИЗИКУ ПО СНІДУ?