Щоб світле свято Великодня не обернулося трагедією для вашого організму, дотримуйтеся помірності в їжі і алкоголі.

Багатий пасхальний стіл – традиція, якій більше двох тисяч років. Вважалося, що кількість страв на столі у Великдень повинно відповідати числу днів минулого посту. Як же організму справитися з усім цим достатком? Адже, як відомо, Великий піст найтриваліший і в деякі роки може тривати до 48 днів. Відомий він також своєю строгістю – православні християни, що дотримуються посту, не вживають м’ясо, молоко, яйця та інші продукти.

Суворі обмеження неабияк винагороджуються в світле свято Великодня, адже в цей день знімаються всі заборони. Однак накидатися на великодні частування, їсти все без розбору і у великих кількостях загрожує неприємностями: організм може не впоратися з несподіваним щастям. У багатьох людей саме в ці довгоочікувані святкові дні з’являються проблеми з шлунком, кишечником, загострюються гастрит, виразкова хвороба тощо.

Тому щоб спогади про свято залишилися тільки приємними, потрібно не тільки приготувати багату і ситну трапезу, але й розробити індивідуальну програму виходу з посту, який був би для організму свого роду дієтою. Тим, хто дотримувався посту, переходити від пісної до скоромної їжі потрібно поступово і обережно. Для тих же, хто свого способу харчування не міняв в принципі нічого не змінилося – просто не переїдайте.

Великодній стілВеликодній стіл без наслідків

Символи свята. Головне в пасхальному меню дотримання властивого цього свята символізму. Обов’язково на столі мають бути присутні паска, сирна паска, фарбовані яйця або писанки. Ці три обов’язкові страви – кулінарні атрибути свята Пасха, готують їх один раз у році саме до цього дня. Тому обов’язковий пункт підготовки до свята включає в себе приготування або купівлю цих явств.

М’ясо. Бажано, щоб на великодньому столі було м’ясо. Тут обмежень немає. Якщо не можете дозволити собі традиційного засмаженого на вертелі баранчика, порося або ягняти – приготуйте кілька страв з яловичини, курки, індичих. А ось домашня ковбаса, буженина і сало – страви куди більш доступні. Їх можна приготувати самостійно або купити на ринку або в супермаркеті.

Салати. Якщо ви дотримувалися суворого посту – ваш організм порадіє зеленим салатам: смачно і корисно. Для їх приготування згодиться вся доступна в цей час року зелень: капуста, щавель, черемша, зелена цибуля. Можете внести інноваційну нотку і приготувати салат з морепродуктів – знову-таки організм тільки спасибі вам скаже.

Алкоголь. Якщо без алкоголю для вас свято – не свято, то постарайтеся знайти компромісний варіант, нешкідливий для здоров’я, наприклад, обмежтеся келихом вина. На високоградусні напої краще не налягати. Пам’ятайте, що отруєння алкоголем займає перше місце серед причин госпіталізації у святкові дні.

Великодній стіл без наслідківПочинати з розумом

Цікаво, що слово «розговіння» означає «спробувати трохи». І церковнослужителі, і медики сходяться в думці, що об’їдатися в світле свято неділі не слід. Нестриманість в їжі може призвести до найсумніших наслідків. Недарма ж медики вважають, що найважчі чергування припадають на Новий рік і Великдень.

Розробити індивідуальну програму харчування для коректного виходу з посту рекомендовано всім, а тим більше людям, що мають проблеми зі здоров’ям. А таких, на жаль, більшість. Звичайно, ви маєте повне моральне право розговітися, але робити це потрібно з розумом, не вдаряючись у всі тяжкі. При розробці програми намагайтеся дотримуватися наступних рекомендацій:

  • Почати можна з вівсяного киселю або відвару насіння льону. Ці нескладні страви мають протизапальні і обволікаючі властивості і особливо корисні людям, які не з чуток знайомі з гастритом або виразкою.
  • Краще утриматися від свіжої випічки. Паска, повинна бути вчорашньою. До речі, наші предки починали пекти паски в четвер. На ці борошняні вироби не слід налягати, так слабкий символічний шматочок з нагоди свята.
  • Традиційно великодній стіл багатий білковою їжею. М’ясо, яйця – їх можна з’їсти, але трохи, наприклад, 150-200 гр. м’яса і одне яйце. Якщо ви строго дотримувалися посту, постарайтеся також утриматися від вживання жирної їжі, копченостей і солінь.
  • Зараз продається багато лікарських препаратів, які обіцяють позбавити від дискомфорту в шлунку під час рясної трапези. Однак не поспішайте експериментувати над своїм організмом – зараз краще легке відчуття голоду, ніж переїдання.
  • Якщо ж у святковий день ви не налаштовані голодувати, то хоча б зупиніть свій вибір на більш безпечних продуктах, таких як риба, овочі, фрукти, злакові.

Свято духу

Великдень – насамперед свято духу, а не живота. І якщо ставитися до світлого воскресіння саме таким чином, виходити з Великого посту буде просто і радісно. Ви, звичайно, можете покликати гостей і приготувати 48 страв для пригощання. А самі з усього цього пасхального достатку виберіть ту їжу, яка буде максимально корисною саме вам. Адже вже через кілька днів ви зможете повернутися до колишнього способу харчування. А раптом вам захочеться змінити свої звички назавжди?