При підвищеному рівні холестерину, зазвичай, лікарі призначають дієту і фізичні навантаження. У ряді випадків необхідний і прийом спеціальних медикаментів.

Коли потрібні ліки

Як відомо, підвищений рівень холестерину шкідливий для здоров’я, зокрема для серцево-судинної діяльності. Надлишок цієї речовини в крові з часом починає відкладатися на стінках судин, утворюючи бляшки холестеринів, які ускладнюють проходження крові по судині, сприяючи розвитку серцево-судинних патологій.

У той же час необхідно розуміти, що без холестерину наш організм просто не зможе існувати. Ця речовина є невід’ємним компонентів клітинних мембран, а також холестерин необхідний для нормальної діяльності нервової системи і ряду інших найважливіших органів і систем.

Коли мова йде про підвищений рівень холестерину, то мається на увазі високий вміст так званого «поганого» холестерину. Вся справа в тому, що холестерин у вільному стані в кров не потрапляє. Для цього він зв’язується з протеїнами, утворюючи нову сполуку – ліпопротеїд. Ліпопротеїди бувають двох видів: ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) та ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ). Поганим холестерином вважається ЛПНЩ, і підвищений вміст саме цього молекулярного комплексу становить загрозу здоров’ю людини.

Спочатку особам з підвищеним вмістом холестерину призначається спеціальна дієта і фізичні навантаження. Як правило, обмеження в їжі і спорт досить ефективні, однак у деяких випадках цього буває недостатньо, і доводиться приймати медикаменти.

Статини

Найчастіше в якості медикаментів від підвищеного холестерину використовуються статини. Клінічними дослідженнями доведений той факт, що статини дійсно знижують ризики розвитку інсульту та інфаркту у людей, схильних до цих захворювань. Відзначено, що прийом статинів знижує рівень ліпопротеїнів низької щільності та підвищує рівень ліпопротеїнів високої щільності (хорошого холестерину).

Механізм дії статинів зводиться до блокування вироблення холестерину печінкою. Крім того, при подальших дослідженнях цих препаратів було з’ясовано, що статини також володіють протизапальними властивостями в області атеросклеротичної бляшки, зменшуючи її активне зростання і покращуючи функціональність внутрішньої оболонки судин. У підсумку, холестеринова бляшка припиняє своє зростання, і навіть може зменшитися в розмірах.

Як і у будь-якого іншого медикаменту, у статинів є і побічні ефекти. І хоча застосування статинів в цілому вважається безпечним, тим не менше, ці препарати здатні завдати шкоди здоров’ю людини. Зокрема, відомо, що статини можуть надавати побічну дію на функцію печінки. У той же час за оцінками деяких лікарів, систематичний прийом статинів, навпаки, покращує стан печінки, так як дозволяє позбутися від жирів, які накопичилися в органі. На сьогоднішній день прийом статинів при патологічно високому рівні холестерину виправданий, оскільки переваги цих препаратів значно перевищують їх недоліки.

Препарати нікотинової кислоти

Ліки від холестеринуНікотинова кислота (ніацин) – це один з вітамінів групи В, який міститься в харчових продуктах. При підвищеному рівні ліпопротеїнів низької щільності лікар може призначити прийом препаратів, що містять підвищені дози ніацину. За рахунок того, що нікотинова кислота блокує спонтанний ліполіз (тобто вихід жирів з підшкірної клітковини в кров), то в крові зменшується рівень ЛПНЩ і підвищується рівень ЛПВЩ. З іншого боку ніацин пригнічує синтез холестерину в печінці, а також має судинорозширювальну дію, що вкрай важливо при атеросклеротичних змінах.

Відзначено, що препарати нікотинової кислоти приводять до зворотного розвитку холестеринових бляшок, а також знижують рівень цукру в крові, що важливо для хворих з підвищеним рівнем глюкози в крові.

Секвестранти жовчних кислот

Це група препаратів, які здатні зв’язувати жовчні кислоти в кишечнику і виводити їх. А так як жовчні кислоти є продуктами обміну холестерину і жирів, то їх евакуація з організму призводить до зниження рівня холестерину та інших жирів у крові. Майте на увазі, що секвестранти жовчних кислот можуть надавати побічні ефекти у вигляді закрепів та інших шлунково-кишкових розладів.

Фібрати

Фібрати – похідні фібринової кислоти. Це ще одна група препаратів, що знижує рівень тригліцеридів у крові, а також підвищує рівень ліпопротеїнів високої щільності.

Можливими побічними ефектами фібратів можуть бути порушення в роботі печінки, ослаблення статевого потягу, аритмія, посилений апетит, нудота і абдомінальні болі.

Не завжди підвищення холестерину пов’язано з вживання продуктів, які містять його підвищену кількість.

Будьте пильні!

Уважні читайте інструкції до препаратів перед їх застосуванням. Всі препарати для зниження холестерину можуть надавати побічні дії. При виявленні у себе небажаних симптомів обов’язково звертайтеся до лікаря.

Препарати для зниження рівня холестерину не можна приймати разом з антикоагулянтами. Також не рекомендується прийом грейпфрутового соку, оскільки в такому випадку погіршується метаболізм цих препаратів у печінці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХОЛЕСТЕРИН І АТЕРОСКЛЕРОЗ СУДИН

ХОЛЕСТЕРИН