У сучасному урбанізованому світі з постійно зростаючим рівнем шуму кількість людей з порушеннями слуху безперервно збільшується.

Як правило , з віком у багатьох людей розвивається зниження слуху . Таке порушення звукосприйняття отримало назву пресбіакузис або стареча туговухість .

Чому розвивається стареча туговухість ?

Причиною пресбіакузису , як правило , є вікові зміни в органі слуху . Так , з віком спостерігається атрофування Кортиєвого органу , який відповідає за сприйняття звуків. Також в частині кори головного мозку , яка відповідає за слухове сприйняття , відбуваються незворотні зміни .

Одним з основних ознак пресбіакузису є двостороннє симетричне зниження слуху . Погіршення гостроти слуху починається з високих частот. При цьому краще сприймаються чоловічі голоси , ніж жіночі та дитячі , добре розрізняється шум машин , проте спів птахів – гірше. Також для пресбіакузиса характерно погане сприйняття мови в галасливій обстановці і ускладнення визначення джерела звуку. Слух знижується поступово , людина може цього не помічати або не звертати уваги.

Прийнято виділяти два види вікового погіршення слуху – нейросенсорний і кондуктивний . Нейросенсорна глухота розвивається при ураженні внутрішнього вуха або слухового нерва. У більшості випадків зустрічається саме цей вид пресбіакузису . Нейросенсорна туговухість виникає як внаслідок вікових змін , так і після ототоксичного впливу , деяких інфекційних захворювань , хронічної акустичної травми ( тривалий вплив сильного шуму ) , а також при поєднанні даних факторів .

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Кондуктивна приглухуватість пов’язана із захворюваннями середнього вуха. З віком у середньому вусі відбуваються незворотні процеси , які негативно впливають на слух. У літніх людей знижується кісткова провідність звуків – це також викликає погіршення гостроти слуху .

Деякі лікарські препарати ( наприклад , аміноглікозиди ) надають негативну дію на орган слуху . Нерідко наслідки прийому таких ототоксичних препаратів проявляються в літньому віці.

Гострота слуху також пов’язана із загальним станом здоров’я . Такі патології як атеросклероз , ішемічна хвороба серця , артеріальна гіпертензія , цукровий діабет , інфекційні захворювання (зокрема , ангіна , грип , менінгіт) сприяють погіршенню слуху .

Як допомогти при старечій глухоті ?

Легше попередити розвиток приглухуватості , ніж після її лікувати. Однак найчастіше серйозність проблеми глухоти недооцінюється і літньою людиною , і членами її сім’ї. Якщо вікові зміни слуху вже виявлені , необхідно стабілізувати стан , попередити розвиток глухоти . Тому , при встановленні такого діагнозу пацієнтам потрібно проходити обстеження слуху не менше одного разу на рік.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

У більшості літніх людей присутні ті чи інші серцево-судинні захворювання. Тому при виявленні пресбіакузису в першу чергу потрібно провести лікування основного захворювання. Якщо воно не буде прогресувати , гострота слуху також збережеться на колишньому рівні. Це стосується і інших хронічних захворювань , які діагностовано у пацієнта.

Літнім людям категорично забороняється зловживання алкоголем. Алкогольні напої посилюють перебіг таких хвороб , як цукровий діабет і артеріальна гіпертензія , а також погіршують стійкість організму до інфекції.

У разі , коли погіршення слуху значно впливає на спілкування людини з оточуючими , можливе використання слухового апарату . Для визначення ефективності використання слухового апарату в кожному конкретному випадку , а також підбору моделі апарата , необхідна консультація фахівця ( зазвичай лікаря-сурдолога ) .

Крім того , істотну роль грає навчання правильному спілкуванню членів сім’ї з літньою людиною , страждаючим приглухуватістю . Відповідно, перед тим як почати розмову зі слабочуючою людиною , слід привернути його увагу , наприклад , звернутися до нього по імені або торкнутися . При розмові з людиною, що має порушення слуху , необхідно говорити виразніше , повільніше й голосніше , ніж звичайно ( але не кричати ) . Починати розмову потрібно тільки тоді , коли людина, яка погано чує дивитиметься на співрозмовника. Крім того , не можна розмовляти , відвернувшись від людини зі зниженим слухом , а також прикривати рот руками або їсти під час бесіди . Якщо людина, до якої звертаються , не розуміє сказане , не варто йому повторювати слова багато разів. У цьому випадку краще переформулювати фразу , постаратися донести сенс іншими словами . Також потрібно пам’ятати , що літні люди з пресбіакузисом погано розрізняють мову в шумі , тому під час бесіди необхідно вимикати телевізор.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Дотримання правил здорового способу життя , раціональне харчування , відмова від куріння і зловживання алкоголем , помірне фізичне навантаження , а також виключення сильного шумового впливу – це універсальні рекомендації при багатьох проблемах зі здоров’ям , які слід виконувати і при віковому погіршенні слуху .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЛІКИ ПРИ ВУШНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ