Життю і здоров’ю дитини, яка народилася раніше терміну , загрожує серйозна небезпека. Передчасних пологів можна уникнути , вчасно помітивши їх ознаки .

Як відомо , нормою вважаються пологи на 40-му тижні вагітності. Але найчастіше жінки народжують кількома тижнями раніше чи пізніше (як правило , це пояснюється неточностями при обчисленні строку вагітності). Але , на жаль , нерідкі випадки , коли пологи починаються значно раніше призначеної дати . У сучасній медичній практиці передчасними пологами називають пологи , які відбуваються на терміні 22-37 тижнів , а маса новонародженого перевищує 500 г. На сьогоднішній день при таких умовах лікарі вже здатні боротися за життя і здоров’я немовляти.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я , щорічно близько 15 млн. дітей у світі народжуються раніше терміну , і ця цифра зростає. Передчасна поява на світ є провідною причиною смерті новонароджених і друга серед причин смертності дітей до 5 років.

Зрозуміло , що органи та системи « передчасних » дітей ще не встигли повноцінно сформуватися і розвинутися. Тому багато з тих , кому вдалося вижити , в наслідок стають інвалідами. Але вчасно розпізнавши ознаки передчасних пологів , можна уникнути їх або , принаймні , максимально пом’якшити їх наслідки .

Читайте також:  Як правильно приймати Нейротропін
Причини передчасних пологів

У деяких випадках передчасні пологи можуть бути запланованими , наприклад , відбуваються в результаті кесаревого розтину або раннього стимулювання пологової діяльності. Але , як правило , пологи раніше терміну відбуваються спонтанно. Причини цього можна розділити на кілька груп:

  • у жінки є проблеми зі здоров’ям. Насамперед , це гострі та хронічні генітальні інфекції , які можуть викликати внутрішньоутробне інфікування плодових оболонок і плода. Також в цю категорію потрапили ендокринні порушення в роботі яєчників , гіпофіза , наднирників , щитовидної залози; анатомічні зміни статевих органів ( вади розвитку або пошкодження матки ); істміко-цервікальна недостатність . Хронічні захворювання вагітної (серцево-судинні , цукровий діабет , захворювання сечовивідних шляхів) також можуть спровокувати пологи раніше терміну.
  • стан плода. Генетичні захворювання , вади та аномалії розвитку плода ;
  • особливості перебігу вагітності. До них відносяться імунологічні фактори (організм матері відторгає плід як чужорідний об’єкт); ускладнення вагітності ( гестоз , передлежання плаценти , передчасне відшарування плаценти , неправильне положення плоду , багатоводдя , багатоплідна вагітність ) .
  • умови і спосіб життя вагітної жінки. Важка фізична праця , стреси , погане харчування , шкідливі звички підвищують ризик пологів раніше терміну.
Читайте також:  Приватний медичний центр в Ужгороді
Симптоми передчасних пологів

Вагітна жінка повинна негайно викликати лікаря , якщо виявила у себе наступні симптоми:

  • стискання і розслаблення матки ( скорочення ) . Такі перейми повторюються кожні 15 хвилин і необов’язково болючі.
  • спазми внизу живота як під час місячних.
  • спазми в кишечнику ( можуть супроводжуватися діареєю ) .
  • хвилеподібне відчуття тиску в області тазу.
  • тупий біль у попереку , на який не впливає зміна пози.
  • зміна кількості або складу вагінальних виділень (їх стало більше , вони слизові , водянисті , можливо , з домішкою крові).

До прибуття лікаря жінці рекомендується не панікувати , прийняти заспокійливе і спазмолітичний засіб , лягти на лівий бік , щоб допомогти відновитися кровотоку і зменшити активність матки. Пам’ятайте , що діагноз ставить спеціаліст , а симптоми не обов’язково говорять про початок передчасних пологів.

Що відбувається , якщо діагноз підтвердився

Якщо загроза передчасних пологів підтвердилася , і лікар говорить про необхідність госпіталізації – не варто відмовлятися. У стаціонарі встановлять причину і стадію цього стану , розміри і положення плоду. Якщо протипоказань до продовження вагітності немає , то до 36-го тижня проводяться консервативні заходи щодо збереження вагітності. Вони включають зниження активності матки медикаментозними та немедикаментозними засобами ; лікування патологічних станів , що провокують передчасні пологи; підвищення життєдіяльності та дозрівання плоду. Можуть призначити седативні і спазмолітичні засоби . Кожен тиждень , на який вдалося продовжити вагітність , знижує ризик смертності та захворюваності новонародженого.

Читайте також:  Особенности техники акварельного татуажа губ

Якщо стан жінки критичний , або термін вагітності досяг 34 тижнів , лікарі приймають передчасні пологи. Вони тривають на 2-3 години менше , ніж своєчасні , але в кожному третьому випадку родова діяльність проходить з аномаліями ( швидка і стрімка , або слабка ) .

Якщо ви залишилися вдома при існуючій загрозі пологів раніше терміну , відмовтеся від будь-якої фізичної активності , включаючи ходьбу і секс . Необхідний постільний режим. Заборонені різкі рухи і важка їжа.

« Передчасні » діти

Дитині, яка народилася раніше терміну , потрібна посилена увага і спеціальний догляд. Відразу після появи на світ може потрібна реанімація в кювезі . Недоношених дітей виписують з пологового будинку пізніше , ніж народжених вчасно, і потім батькам необхідно буде дотримуватися рекомендацій лікарів по догляду за дитиною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: УЧЕНІ ПЕРЕГЛЯНУЛИ ТЕРМІН ЗДОРОВИХ ПОЛОГІВ