Нюхова система – найменш вивчена система людського організму. До сих пір вчені намагаються встановити всі фізіологічні тонкощі механізму нюху. У той же час, багато чого вдалося встановити, і в цій статті ми розповімо вам, яким чином людина сприймає запахи.

Нюх як рудимент

Людський організм у процесі еволюції піддавався (і продовжує піддаватися) певним змінам. Наприклад, сотні тисяч років тому у людини було три нирки, але зі зміною умов третя нирка редукувалася. Здатність вловлювати запахи, можливо, є рудиментом, який також згодом може зникнути. До цієї думки схиляються багато вчених, які предметно вивчають цей процес. На їхню думку, в процесі еволюції нюхова система втратила свою функціональну значимість, і через деякий час (можливо, тисячі років) люди і зовсім перестануть відчувати запахи. Однак такі заяви є спірними, оскільки нюхова система допомагає людині орієнтуватися в просторі, стимулює смакові рецептори, а також відіграє роль в статевому потязі. Тому таємниця нюхової системи все ще залишається нерозкритою.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
Рецептори, що сприймають запахи

Як і будь-яка інша сенсорна система, нюх здійснюється завдяки роботі рецепторів – специфічних клітин, що уловлюють запахи і передають інформацію в головний мозок.

У верхній носовій раковині розташовується нюхова область носа, в якій містяться нюхові рецептори. За своєю структурою ці рецептори є нервовими клітинами (нейронами) з численними відростками (дендритами). На кінчиках цих відростків розташовуються специфічні волоски, які занурені в слиз носової порожнини. Коли в слиз потрапляють речовини, то вони в ній розчиняються і нюхові волоски сприймають ці речовини у вигляді запаху. У нюхових клітинах закладений механізм посилення сигналу, що дозволяє людині відчувати запахи при наднизьких концентраціях речовин.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Як тільки волоски нюхових рецепторів вловили речовину (запах) в слизу, вони починають передавати сигнал сусіднім нервовим клітинам і ниткам в головний мозок, де сигнал обробляється і формується сприйняття запаху.

запахи

Робота нюхових рецепторів в процесі нюху

Цікаві факти про те, як люди сприймають запахи

Оскільки нюх залишається все ще маловивченим явищем, вчені продовжують відкривати цікаві факти про цю систему. Ось деякі з них:

  • Нюх вносить вагомий вклад в сексуальне життя людини. За допомогою нюхових рецепторів ми сприймаємо феромони – специфічні речовини, що виробляються організмом кожної людини. Феромони роблять людину привабливою для іншої, викликаючи статевий потяг. У деяких тварин цей процес розвинений на дуже високому рівні.
  • Нюхова система набагато краще розвинена у жінок. Жінки здатні розрізняти набагато більше запахів, ніж чоловіки.
  • Нюх у жінок істотно посилюється в період менструального циклу. В цей час жінка особливо активно реагує на чоловічі феромони.
  • У немовлят нюхова система розвинена на високому рівні, однак в перший рік життя вона майже на 50% втрачає свої функції.
  • Права ніздря у правшів краще сприймає запахи, а у лівшів більш активна ліва ніздря.
Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КОРИСНІ ЗАПАХИ

ЯКЩО НОГИ ПОГАНО ПАХНУТЬ…

ЗАПАХ АЦЕТОНУ З РОТА