У цій статті розглядаються найчастіші питання, що стосуються випадання волосся під час хіміотерапії.

Хіміотерапія – один із способів лікування злоякісних утворень, при якому застосовуються препарати, які згубно впливають на ракові клітини. Однак, крім того, що хіміотерапевтичні засоби вражають клітини пухлини, вони також можуть атакувати найбільш сприйнятливі нормальні клітини організму. Серед таких – клітини, які відповідають за розвиток і ріст волосся. Тому нерідко курс хіміотерапії супроводжується алопецією – облисінням пацієнта, що психологічно важко переноситься, особливо жінками, які більше за чоловіків сприйнятливі до зміни своєї зовнішності. При деяких видах хіміотерапії можуть опадати навіть брови й вії.

Чому при хіміотерапії випадає волосся?

Хіміопрепарати – це речовини, що є цитостатиками (сповільнюють або зупиняють поділ клітин). У першу чергу цитостатики впливають на клатини, які самі активно-діляться. Крім власне пухлинних клітин, до активного поділу здатні і клітини волосяних фолікул. Тому цитостатичні препарати впливають і на них, зупиняючи їх поділ, що в підсумку призводить до алопеції.

Чи завжди при хіміотерапії випадає волосся?

Не завжди. Наприклад, при лікуванні раку молочної залози, якщо використовується схема лікування з використанням циклофосфану, метотрексату і 5-фторурацилу, то волосся можуть і не випадати повністю. Сучасні схеми хіміотерапії дозволили істотно знизити ймовірність випадання волосся. Майже в половині всіх випадків хіміотерапії алопеції не відзначається.

Ймовірність алопеції можна оцінити, використовуючи такі критерії:

  • використовувані хіміотерапевтичні препарати та їх дозування;
  • кількість курсів хіміотерапії;
  • вік пацієнта;
  • тип волосся пацієнта.
Коли починає випадати волосся?

Часто перед випаданням волосся відбувається подразнення шкіри голови. Як правило, волосся починає випадати через 2-3 тижні після початку курсу хіміотерапії. У деяких випадках це відбувається раніше, а іноді – пізніше. Тут все залежить від фізіологічних особливостей пацієнта і від призначеного лікування.

Чи можна запобігти випаданню волосся?

Це можливо. Одним з найбільш ефективних методів щодо запобігання алопеції є охолодження волосся. В останні роки стало відомо, що вплив холоду може зменшити і навіть повністю припинити випадання волосся. Такий ефект досягається завдяки зменшенню місцевого кровотоку, внаслідок чого волосяні фолікули менше піддаються впливу хіміотерапевтичних засобів. Для цих цілей використовується спеціальний охолоджуючий шолом, використання якого ефективно в 40-70% випадків, залежно від особливостей лікування і фізіологічних параметрів хворого. Охолоджуючий шолом надівається медичним працівником на голову пацієнта на час проведення сеансу хіміотерапії. У такому шоломі міститься спеціальний гель, який попередньо був охолоджений у морозильній камері. Шолом надівається за 15 хвилин до початку хіміотерапевтичного сеансу і залишається на голові у пацієнта протягом ще 30 хвилин після закінчення процедури. Надівається такий шолом на попередньо зволожене волосся. При тривалому сеансі хіміотерапії шолом потрібно замінити на новий. Крім охолоджуючого шолому, також існують охолоджуючі рукавиці і шкарпетки, які допоможуть зберегти цілісність нігтів пацієнта при проходженні курсу хіміотерапії.

Коли волосся починає рости?

Яким би страшним (з психологічної точки зору) не здавалося пацієнтові випадання волосся, потрібно пам’ятати. Що алопеція завжди носити тимчасовий характер, і через певну кількість часу волосяний покрив відновлюється. Зазвичай, перше волосся починає рости вже до кінця хіміотерапевтичного курсу. Спочатку з’являється найбільш «витривале» (сильне) волосся, тому початковий волосяний покрив може відрізнятися жорсткістю. Повне відновлення звичної зачіски відбувається приблизно через 3-6 місяців після закінчення хіміотерапії.

Поради пацієнтам

Якщо вам належить пройти курс хіміотерапії, то для збереження свого волосся, потрібно скористатися наступними рекомендаціями:

  • обов’язково обговоріть зі своїм лікуючим лікарем про можливі ризики випадіння волосся в залежності від запропонованих схем лікування;
  • уникайте розчісування і миття волосся відразу після сеансу хіміотерапії. Найкраще почекати 5-7 днів, і вже потім вимити волосся теплою водою, використовуючи м’який шампунь;
  • не користуйтеся феном для просушування волосся. Найкраще це робити ніжним прикладанням рушнику до голови;
  • бережіть волосся від прямих сонячних променів;
  • під час сну використовуйте м’яку і ніжну подушку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ ХІМІОТЕРАПІЇ

ЩО ЗАХИСТИТЬ ВІД ІНФЕКЦІЇ ПІСЛЯ ХІМІЇ

ХІМІОТЕРАПІЯ: ПИТАННЯ ЯКІ ЧАСТО ЗАДАЮТЬСЯ