Після курсів хіміотерапії організм відновлює більшість своїх фізіологічних функцій , однак очікувати миттєвого відновлення не варто.

Наслідки лікування

Дія побічних ефектів від хіміотерапевтичних засобів закінчується вже через кілька тижнів після закінчення лікування. Тим не менш, деякі з неприємних симптомів можуть продовжувати нагадувати про себе. У деяких випадках побічні ефекти можуть проявлятися протягом тривалого часу.

При деяких видах хіміотерапії лікуючий лікар , зазвичай , призначає своєму пацієнтові спеціальні препарати , які знижують токсичну дію хіміопрепаратів на здорові органи або частини тіла. Слід строго дотримуватися рекомендацій лікаря не збільшувати самостійного дозування прописаних ліків , і навпаки , не переривати лікування.

Нерідко пацієнтів турбують проблеми з суглобами. Фізична активність в деяких випадках дозволяє зменшити суглобовий біль .

Пацієнту необхідно навчитися розрізняти побічний ефект , який слабшає з часом , і той, який може завдати істотної шкоди здоров’ю. Лікар-онколог може дати відповіді на ці питання, оскільки вони складають важливу частину спостереження після лікування. Можливо , пацієнту доведеться пройти додаткові обстеження для адекватного усунення побічних явищ .

Порушення сну і підвищена тривожність

У перші тижні після лікування , як правило , відзначається підвищена тривожність і порушення сну. Незначні порушення сну непогано піддаються лікуванню за допомогою натуральних , фітотерапевтичних , препаратів. У разі , коли відзначаються тривалі порушення сну , лікар вам може прописати відповідні снодійні препарати.

Що стосується почуття тривоги , то воно не покидає хворого доти , поки він не дізнається про те , що хіміотерапевтичні курси лікування виявилися ефективними. Крім того , постійно існує страх рецидиву або прогресування хвороби. Подібна реакція людини є нормальною , але в той же час почуття постійної тривоги знижують якість життя людини. Гострі напади слабкості і безпорадності призводять до серйозної зміни настрою і появи безпричинного страху. Такий стан заважає людині повернутися до нормального життя ( роботі, навчанні ) . У таких випадках слід негайно звернутися за допомогою до психолога або психотерапевта , який допоможе вам впоратися зі сформованою ситуацією. У разі потреби фахівець може призначити вам препарати. Деякі з таких лікарських засобів викликають звикання , тому приймати їх потрібно з обережністю.

Медичне спостереження

Після закінчення лікування пацієнт повинен регулярно обстежуватися про лікаря- онколога . Такі регулярні індивідуальні обстеження допоможуть визначити ефективність хіміотерапії , підтвердити яку можна через кілька місяців , а іноді й років після лікування.

Такі медичні спостереження є вкрай необхідними. Нехтування рекомендацій лікаря може істотно погіршити результати лікування . У даному випадку велику роль відіграє оточення пацієнта. З моменту постанови діагнозу вся сім’я повинна нести відповідальність за здоров’я близької їм людини. Родичі та друзі повинні з розумінням і підтримкою ставитися до хворої людини , яка відмовляється проходити обстеження і лікуватися. У таких ситуаціях важливо позитивне спілкування і загальні діалоги , що додасть впевненості пацієнтові і підвищить його шанси на повне одужання.

Відпочинок після лікування

Після закінчення лікування , залежно від стану хворого , йому рекомендується відвідування санаторію, будинку відпочинку або будь-якого іншого спокійного та приємного місця. Перед відправкою на відпочинок лікар обов’язково інформує свого пацієнта про деякі заходи обережності. Так , наприклад , якщо пацієнт збирається відвідати місце з високою сонячною активністю , то йому рекомендується уникати тривалого перебування на сонці , оскільки хіміотерапевтичні препарати викликають особливу чутливість шкіри до сонячного випромінювання .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ЗАХИСТИТЬ ВІД ІНФЕКЦІЇ ПІСЛЯ ХІМІЇ?

ВИПАДАННЯ ВОЛОССЯ ПРИ ХІМІОТЕРАПІЇ

ХІМІОТЕРАПІЯ: ПИТАННЯ ЯКІ ЧАСТО ЗАДАЮТЬСЯ