Тіамін – перший з вітамінів , який був відкритий вченими. Передозування вітаміном В1 практично неможливе , а от дефіцит призводить до тяжких порушень .

Тіамін (вітамін В1 ) – водорозчинний вітамін , який грає важливу роль в метаболізмі . Тіамін необхідний для нормального росту і розвитку , а також для підтримки діяльності нервової , травної та серцево -судинної систем.

Історія відкриття

Тіамін був відкритий при спробі вчених і лікарів розгадати таємницю страшного захворювання бери-бери ( поліневриту ) , яке вражало багатьох людей, що проживають в Азії. В кінці 19 століття голландський вчений провів цікавий експеримент на курях . Дослідник виявив , що хвороба бери-бери розвивається у курей , якщо їх годувати вареним шліфованим рисом. При введенні в раціон харчування курей рисових висівок хвороба відступала. Вченому вдалося розгадати причину розвитку захворювання. Мабуть, при шліфовці рис втрачає деякі важливі речовини , і їх нестача в подальшому і призводить до поліневритів .

У 1911 році польський вчений Казимир Функ зміг виділити речовину з рисових висівок , яку прозвав вітаміном. Таким чином , тіамін став першим виділеним вітаміном.

Роль вітаміну В1

Тіамін бере активну участь у багатьох метаболічних процесах , і робить вплив на роботу практично кожної клітини організму. Особливо тіамін важливий для підтримки нормальної діяльності нервової системи. Якщо вітамін надходить в недостатній кількості , то порушується синтез медіатора ацетилхоліну , що, у підсумку , призводить до порушення функцій нервової , серцево – судинної , травної та ендокринної систем .

Вітамін В1 необхідний і для нормальної мозкової діяльності , так як нормалізує мозковий кровообіг , підвищує здатності людини до навчання , а крім того , бере участь у процесах кровотворення. Також тіамін володіє і антиоксидантними властивостями. Цей вітамін зменшує негативний вплив алкоголю і тютюну , захищає організм від інфекційних агентів , а також уповільнює процеси старіння.

Симптоми при дефіциті тіаміну

Так як тіамін бере участь у багатьох фізіологічних процесах в організмі , то його недостача може проявлятися безліччю різних симптомів , серед яких виділяють :

 • втома;
 • підвищена стомлюваність ;
 • дратівливість ;
 • плаксивість ;
 • поганий настрій , депресія ;
 • поганий апетит ;
 • нудота ;
 • погана координація ;
 • задишка навіть при невеликих фізичних навантаженнях ;
 • діарея та інші шлунково -кишкові розлади ;
 • хвороба бери-бери – важке захворювання , яке на сьогоднішній день зустрічається досить рідко.
Добова потреба в тіаміні

Добова потреба в тіаміні для дорослого чоловіка становить 1,2 міліграма , а для жінки – 1,1 міліграм. Якщо робити прив’язку до калорійності їжі , то рекомендована доза становить 0,5 мг на кожні 1000 кілокалорій спожитої їжі.

Підвищені дозування вітаміну В1 необхідні людям з підвищеною функцією щитовидної залози , а також при занадто високих фізичних навантаженнях , щоб забезпечити повною мірою всі потреби організму в умовах підвищених фізичних навантажень .

Продукти , в яких міститься тіамін

На щастя , вітамін В1 міститься в багатьох рослинних і тваринних продуктах , тому при повноцінному харчуванні у здорової людини не повинен розвиватися дефіцит .

 • Джерела тіаміну (продукти рослинного походження) : пшениця , насіння соняшника , нешліфований рис , гречка , квасоля , горох , сочевиця , боби , волоські горіхи , вівсяна крупа , морква , шипшина , картопля , смородина , м’ята , шпинат , щавель , родзинки , слива , суниця , зелень , апельсини .
 • Джерела тіаміну (продукти тваринного походження) : яловичина , свинина , печінка , серце , нирки , мозок , риба і морепродукти , яйця ( яєчний жовток) , молоко і молочні продукти.
Передозування вітаміном В1

Для вітаміну В1 передозування не характерне , оскільки тіамін належить до групи водорозчинних вітамінів , які протягом доби виводяться з організму природним шляхом. У той же час у деяких людей можлива алергічна реакція на підвищені дози вітаміну.