Ваші очі сльозяться, швидко втомлюються, червоніють і відмовляються розрізняти звичний шрифт? Не виключено, що вони просто зголодніли.

Якщо ви стали погано бачити в сутінках, а яскраве світло для вас хворобливе, вас замучили ячмені і кон’юнктивіт, це може бути ознакою нестачі самого головного і відомого «очного» вітаміну – вітаміну А (ретинол).

Навіщо він потрібен? Для нормальної роботи сітківки. Пігмент, до складу якого входить ретинол, грає головну роль в нашому зорі. Саме він перетворює світло, що потрапляє на сітківку, в електричні імпульси, які мозок, в свою чергу, переробляє в зорові імпульси.

Де міститься? Морква, помідори, листові овочі, петрушка, абрикоси, горобина, насіння соняшника.

Якщо очі швидко втомлюються і в них час від часу лопаються судини, можливо, їм не вистачає вітаміну С (аскорбінова кислота).

Навіщо він потрібен? Для підтримки тонусу м’язів і судин, поліпшення кровообігу ока. За деякими даними, з допомогою вітаміну С можна уповільнити розвиток катаракти.

Де міститься? Капуста, картопля (особливо восени), морква, цитрусові, чорна смородина, ківі, яблука, болгарський перець, зелень і листові овочі, помідори, шипшина, горобина.

Ваш зір не настільки гострий, як раніше, і до того ж ви почали більше нервувати і гірше міркувати? Не виключено, що в організмі виснажився запас вітаміну В1 (тіамін).

Навіщо він потрібен? Для передачі нервових імпульсів, а також утворення ферменту холінестерази, що сприяє зниженню внутрішньоочного тиску. Нестача вітаміну В1 збільшує ризик розвитку глаукоми.

Де міститься? Практично будь-які овочі, горіхи, зерна (жито, пшениця, кукурудза, пшоно, овес, гречка), хліб з борошна грубого помелу, мед.

Відчуття піску і печіння в очах, їх почервоніння, запалення слизової оболонки, слізливість без емоційних причин, погіршення зору, кон’юнктивіт, «куряча сліпота», швидка стомлюваність – ці симптоми можуть свідчити про дефіцит вітаміну В2 (рибофлавін).

Навіщо він потрібен? Для захисту сітківки від шкідливого впливу ультрафіолетових променів і «дихання» клітин. Рибофлавін підтримує в кришталику ока запас глутатіону – активний антиоксидант, запобігає старінню.

Де міститься? Зелені листові овочі, яблука, пшеничні зерна, насіння соняшника.

Якщо час від часу у вас починає сіпатися око і до того ж ви страждаєте від сонливості і дратівливості, можливо, є сенс звернути увагу на вітамін В6.

Навіщо він потрібен? Для синтезу антитіл, ДНК, еритроцитів, обміну амінокислот, нормальної роботи нервової системи.

Де міститься? Картопля, капуста, бобові, зерна пшениці і жита, гречка, перловка, пшоно, банани.

Якщо ви помітили, що стаєте короткозорі, можливо, вам потрібні зовсім не окуляри, а вітамін D (кальциферол), відповідальний за засвоєння кальцію.

Навіщо він потрібен? Для правильного скорочення м’язів. Нестача (недостатнє засвоєння) кальцію служить причиною частих судом м’язу, який підтримує кришталик і відповідає за рух ока. Таким чином, кальцій не дає розтягуватися з’єднувальним тканин ока, що і є причиною короткозорості.

Де міститься? Цибуля, капуста, гриби, яйця, чорний хліб. Але скільки б цих корисних продуктів ми з’їли, вітамін D в організмі не синтезується, якщо шкіра не бачить сонця.

Дефіцит деяких інших вітамінів буде не настільки відчутний, але не менш згубний для очей.

Вітамін В12 необхідний для нормального кровопостачання і функціонування зорового нерва. Він може зробити благотворний ефект в початкових стадіях глаукоми.

Де міститься? М’ясо, нирки, печінка, серце, риба, сир, молоко, кефір, сметана. У рослинних продуктах вітаміну В12 немає, тому вегетаріанцям необхідно приймати препарати, що його містять.

Вітамін В3 необхідний для нормального функціонування судин. Його застосовують для лікування судинних порушень в оці.

Де міститься? Гриби, бобові, зернові.

Вітамін Е (токоферол), за деякими даними, знижує ризик відшарування сітківки ока.

Де міститься? Горіхи, насіння, рослинна олія, пророщені зерна, зелень і листові овочі, спаржа, помідори.

Фолієва кислота, як вважають вчені, має здатність поліпшувати зір.

Де міститься? Зелень і зелені листові овочі.