Симптоми дисбактеріозу в основному проявляються з боку травного тракту. Інші хворобливі прояви можуть бути пов’язані з нестачею вітамінів і ряду поживних речовин.

По суті

Дисбактеріоз – порушення балансу мікрофлори на тілі або всередині організму. Однак під терміном «дисбактеріоз» найчастіше мають на увазі мікробний дисбаланс кишечника, що супроводжується поруч хворобливих симптомів.

Дисбактеріоз може бути пов’язаний з різними запальними захворюваннями кишечника, при яких змінюється кількісний склад корисної мікрофлори. Також захворювання може виникнути внаслідок прийому антибактеріальних засобів, порушення харчування, збою в роботі імунітету.

Що стосується симптомів дисбактеріозу, то в основному хвороба проявляється порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту. Виникаючі симптоми неспецифічні і можуть виникати при ураженні як м’язового, так і нервового апарату травного тракту.

При тривалому перебігу захворювання можуть страждати і інші органи і системи. Перебіг захворювання багато в чому залежить від стану організму, зокрема стану мікрофлори і наявності супутніх захворювань.

Найчастіші ознаки
  • Шлунково-кишкові розлади. При дисбактеріозі хворого часто турбує відрижка, нудота, печія і здуття живота.
  • Розлад стільця. У більшості випадків при дисбактеріозі відзначається нестійкі випорожнення і діарея (пронос). Однак бувають і запори, які найчастіше зустрічаються при віковому дисбактеріозі, а також при дисбактеріозі, що протікає на тлі коліту або атеросклерозу. Розлади стільця виникають через те, що мікрофлора при дисбактеріозі не в змозі стимулювати моторику (рухову активність) кишечника.
  • Метеоризм (здуття живота). Надмірне газоутворення в кишечнику виникає внаслідок декількох процесів. По-перше, через дисбаланс мікрофлори збільшується газоутворення в тонкому кишечнику. З іншого боку, при дисбактеріозі розвивається запальний процес на стінці кишечника, що у свою чергу порушує процес абсорбції та видалення газів. Крім дискомфорту в животі (відчуття розпирання) хворого може турбувати неприємний присмак у роті, підвищена дратівливість, слабкість, а також неприємні відчуття в області серця. У разі різкого здуття може розвинутися диспепсична астма – стан, при якому здуття живота супроводжується також задишкою, розширенням зіниць і похолоданням кінцівок.
  • Болі в животі. При дисбактеріозі біль може бути різного характеру: монотонної, що тягне, розпирала. Як правило, больові відчуття посилюються в другій половині дня. У деяких випадках дисбактеріоз супроводжується колікоподібні болями в животі. При ентероколітах, через збільшених лімфатичних вузлів брижі кишечника, чіткіше відчувається локалізація болю, а після фізичних навантажень вона посилюється.
  • Бурчання в животі.
  • Інші симптоми. При дисбактеріозі розвивається дефіцит різних вітамінів та інших біологічно активних речовин, що призводить до появи ряду інших симптомів. Найчастіше при дефіциті вітамінів відзначається дратівливість, часта зміна настрою, пригніченість, запальні процеси мовою і в ротовій порожнині, внаслідок чого вони набувають яскраво-червоний відтінок. Також при нестачі вітамінів можливо поява заїд в куточках губ, а також сухість губ і поява дрібних тріщин і сухих кірок. На шкірі можуть виникати запальні процеси, також псується зовнішній вигляд нігтів і волосся (нерідко дефіцит вітамінів супроводжується випаданням волосся і їх тьмяністю).

При дисбактеріозі також порушується обмін жовчних кислот, що в свою чергу призводить до зниження концентрації кальцію в крові (гіпокальціємія). Низький рівень кальцію дає про себе знати онімінням губ, пальців і кистей рук.

Також при дисбактеріозі можливі різні алергічні реакції, зокрема, кропив’янка (поява червоних плям на шкірі, що супроводжуються свербінням). У деяких випадках у хворого відзначається підвищення температури до 37,1-37,3 градусів за Цельсієм.

Лабораторні дослідження крові нерідко виявляють лейкоцитоз, підвищений рівень ШОЕ, високий холестерин, а також зміна білкових фракцій крові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СИНДРОМ ДИСБАКТЕРІОЗУ КИШЕЧНИКА

ЛІКИ ВІД ОТРУЄННЯ