Захворювання кишечника , що розвинулися на « нервовому грунті » , – аж ніяк не нонсенс і, на жаль , не рідкість. Важливо не запускати їх !

Гастроентерологи і невропатологи сходяться на думці , що у людей з збудливою , нестійкою психікою неврози кишечника зустрічаються набагато частіше , ніж у тих , чий емоційний стан більш стабільний і передбачуваний. Отже , стресові ситуації , сильні емоційні переживання , часте перезбудження , сильний переляк , зовнішні негативні впливи нерідко стають причинним фактором розвитку неврозу кишечника. Які симптоми можуть про це свідчити ?

Клінічна картина

Вона досить різноманітна , але найчастіше при неврозі кишечника відзначаються бурчання в животі , кольки , рідкий стілець або навпаки спастичні запори , виникають часті позиви до випорожнення . У хворого в області живота може виникати відчуття розпирання , печіння , буквально кілька ковтків рідини викликають відчуття переповненості шлунка. Характерно , що вночі дані симптоми можуть посилюватися , що з часом провокує розвиток безсоння , а емоційний стан людини при цьому ще більше погіршується.

Звернемо увагу на те , що запускати невроз кишечника не можна – це може призвести до розвитку серйозних захворювань ШКТ , аж до онкологічних захворювань.

Для лікування неврозів кишечника рекомендується залучати як гастроентеролога , так і невропатолога , так сказати , на рівних , оскільки в послідовному і грамотному лікуванні потребує як причина , так і наслідок захворювання. Однак перш ніж приступати до лікування , важливо з’ясувати , що це саме невроз , а не які-небудь захворювання органів черевної порожнини.

Як лікують

В принципі прогноз тут сприятливий , проте лікування може затягнутися на місяці і навіть роки , так як ефективність проведених заходів безпосередньо залежить від емоційного стану хворого. Можна вдатися до допомоги психотерапевта і спробувати позбутися нав’язливих станів , почуття страху , надмірної збудливості , схильності до істерик . Саме ці стани і викликають невроз кишечника, тому прибираючи , їх людина може вилікуватися досить швидко. Інша справа , що позбутися від усього цього не так-то просто , а іноді , якщо бути зовсім вже чесними , не так-то й хочеться. Тобто , розум , звичайно, хоче , а от душа , скажімо так , чинить опір. У такому випадку однозначно потрібно до психотерапевта. І , звичайно, не варто забувати про те , що потрібно в деяких ситуаціях брати себе в руки і ставитися до подій по- філософськи: і це теж пройде!

Невропатолог ж зі свого боку призначить лікарські препарати , що відповідають типу нервової системи хворого. Найшкідливіші з них – валеріанові краплі , настоянка пустирника і інші «травички» , які надають седативну дію на центральну нервову систему.

Дуже корисні в даному стані розслаблюючі ванни з настоями лікарських трав, що володіють вираженим седативним ефектом , наприклад , м’ята і меліса . Можна рекомендувати такий седативний збір : м’ята – 3 ч.л. , меліса – 2 ч.л. , трава деревію – 2 ч.л. , полин гіркий – 1 ч.л. Збір залити літром окропу і варити на повільному вогні протягом 20 хвилин. Потім процідити і додати у ванну . Приймати таку ванну слід протягом 10 хвилин. І не забувайте про регулярність всіх рекомендованих процедур. Тут вкрай важлива системність і послідовність.

Роль гастроентеролога

При даному захворюванні необхідно дотримуватися дієти , в основі якої повне виключення продуктів , які піддаються швидкому бродінню , протипоказані також спеції , прянощі , спиртні напої. Краще відмовитися від куріння , якщо є така шкідлива звичка. Крім того гастроентеролог призначить прийом лакто-і біфідобактерій , позитивно впливають на стан функцій ШКТ.

В цілому ж дієта повинна включати достатню кількість вітамінів і мінералів. Якщо невроз кишечника супроводжується запорами , лікар порекомендує включити в раціон велику кількість фруктів і овочів , завдання яких стимулювати перистальтику кишечника.

Не можна забувати і про режим харчування. Необхідно приймати їжу дрібно – 4-5 разів на день і не робити великих інтервалів . Між основними прийомами їжі рекомендуються перекушування , але не торти чи тістечка , а овочі і фрукти негрубих сортів. Взагалі свіжу випічку потрібно виключити , хліб і хлібобулочні вироби повинні бути тільки вчорашніми .

Якщо лікар вважатиме за потрібне , то призначить клізми з відваром лікарських трав (зазвичай це ромашка) . Ця процедура сприятливо впливає на стан кишечника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ЗАХВОРЮВАННЯ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

ПРИЧИНИ БОЛЮ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ