Іноді люди не можуть правильно відповісти на прості побутові питання. Щоб ви не потрапили в незручну ситуацію і не нашкодили собі, пояснюємо природу явищ, які оточують нас кожен день. На цей раз поговоримо про те, що викликає здуття живота і підвищене газоутворення.

Чому у жінок здуття відбувається частіше?

Здуття живота і підвищене газоутворення – два поширених симптомів, які часто йдуть рука об руку. Жінки, як правило, більш сприйнятливі до такого розладу, і це відбувається в силу анатомічних особливостей: товста кишка у них на кілька сантиметрів довше, робить більше вигинів і поворотів. Побічні ефекти такої архітектури – замки і часте здуття живота.

У більшості дорослих людей в добу виділяється до 200 мл кишкового газу, який випускається назовні до 15 разів. Неприємний запах газів обумовлений високим вмістом сірководню і скатола, що утворюються в процесі життєдіяльності кишкових бактерій.

Якщо пацієнтка перенесла будь-які операції на черевній порожнині (кесарів розтин, гістеректомію, видалення апендициту), у неї, ймовірно, утворюється рубцева тканина, прилегла до товстої кишки. Таке сусідство може стати причиною нових поворотів і перегинів кишки, що веде до затримки калу і газу в цих просторах.

Жінки частіше за чоловіків мають синдром роздратованого кишечника (СРК) – функціональне порушення роботи кишечника, для якого характерна відсутність яких-небудь органічних змін. Лабораторне-інструментальне дослідження пацієнта з СРК не покаже патології, але від неприємних симптомів це не позбавить.

Дослідження показують, що 66-90% жінок з СПК скаржаться на здуття. Діагноз «функціональне здуття» ставлять, якщо неприємний симптом турбує пацієнтку принаймні один раз на тиждень протягом 3 місяців.

У всьому винна дієта?

Здуття живота і підвищене газоутворення у людини можуть викликати і дієтичні фактори. Один з найпоширеніших сценаріїв – здуття після вживання молочних продуктів. Багато дорослих людей мають непереносимість лактози: у тонкому кишечнику не виробляється фермент, який розщеплює молочний цукор (лактозу). Так лактоза потрапляє в товсту кишку, де піддається впливу трильйонів бактерій, які провокують бродіння цукру. Результат – біль і розпирання живота, метеоризм і сильний психологічний дискомфорт.

Деякі люди мають схожі симптоми з-за фруктози (цукру, що міститься у фруктах) і овочів з високим вмістом клітковини (квасолі, бобових, хрестоцвітих). У таких випадках неперетравлені рослинні волокна живлять бактерії кишечника, із-за чого він нагадує про себе занадто часто.

Як позбутися від здуття?

Якщо ви не впевнені, що саме викликало у вас здуття, спробуйте вести харчовий щоденник протягом тижня. Покажіть його гастроентерологу, і він визначить, чи є ваш стан симптомом порушення роботи ШКТ, або ж це дієтичні витрати.

Щоб уточнити причину здуття, лікар може призначити тест на целіакію (чутливість до глютену), фекальні біомаркери (копрологічний аналіз калу), аналіз на мальабсорбцію вуглеводів, тести для виключення хвороби Крона, дисбактеріозу кишечника і харчових алергій. Актуальними діагностичними методами є УЗД органів черевної порожнини, капсульна ендоскопія, колоноскопія, КТ товстої кишки. Такий підхід допоможе виявити найбільш поширені патологічні причини здуття: неспецифічний виразковий коліт, хронічний запор, гастрит, диспепсія, дивертикульну хворобу товстої кишки, хронічний панкреатит або глистові інвазії.

Найпоширеніші патологічні причини здуття: неспецифічний виразковий коліт, хронічний запор, гастрит, диспепсія, дивертикульоз, хронічний панкреатит або глистяна інвазія.

У більшості випадків причини здуття живота пов’язані з дієтичними похибками, і нормалізація харчування дозволяє забути про дискомфорт. На час лікування лікарі рекомендують відмовитися від жувальних гумок, не розмовляти під час прийому їжі, їсти повільно, добре пережовувати продукти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОДУКТИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИКЛИКАТИ ЗДУТТЯ ЖИВОТА

ВИЯВИ ДИСБАКТЕРІОЗУ