ВМС – один з найпопулярніших і затребуваних методів контрацепції. Що ж потрібно знати про цей спосіб захисту?

Почнемо з важливого постулату, який варто висікти на скрижалях пам’яті і завжди ним керуватися, коли мова йде про ваше здоров’я:

Багато в чому саме від вас залежить стан вашого здоров’я. Тому якщо ви плануєте що-небудь робити зі своїм організмом, попередньо дізнайтеся всі плюси і потенційні ризики. Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, який добре знає ваш організм, зважте всі «за» і «проти», а потім вже приймайте рішення.

Існує багато способів попередження небажаної вагітності і всі вони не ідеальні, оскільки тільки стерилізація – це 100%-ва довічна гарантія. Це відноситься і до ВМС – вона забезпечує захистом приблизно на 80%. Що ще потрібно знати про спіраль, перш ніж зважитися її поставити.

З плюсів

Все пізнається в порівнянні. Так, 80 і навіть 90% – це дуже високий ступінь захисту для контрацептивного засобу до того спіраль починає діяти відразу ж після введення. Спіраль (найбільш поширена на сьогоднішній день – це паличка Т-подібної форми), виготовлена ​​з пластику, покритого металом. Суть захисту полягає в тому, що перебуваючи в організмі жінки, спіраль перешкоджає проникненню сперматозоїдів в порожнину матки і заважає заплідненій яйцеклітині прикріпитися до порожнини матки. При цьому, коли спіраль поставлена ​​правильно, вона абсолютно не відчувається жінкою.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

У середньому спіраль може перебувати в організмі жінки досить тривалий час – 3-5 років, потрібно тільки не забувати відвідувати гінеколога раз на півроку. Але робити це потрібно обов’язково всім жінкам без виключення і не тільки через наявність спіралі.

Оборотність методу. При плануванні вагітності досить просто витягти спіраль з організму, вагітність може наступити вже після першої овуляції.

Метод гарантує жінці можливість самостійно приймати рішення – вагітніти чи ні. Партнер ніяким чином не дізнається про наявність ВМС в організмі жінки, так як вона ніяк не відчувається не тільки жінкою, а й чоловіком.

ВМС не є протипоказанням для прийому будь-яких лікарських препаратів або хірургічних операцій.

Не впливає на загальне самопочуття жінки і не провокує погіршення перебігу екстрагенітальних захворювань.

Метод доступний всім, так як ВМС коштує дуже недорого, а часто навіть надходить в жіночі консультації за місцем проживання як безкоштовна гуманітарна допомога. Так, не смійтеся, але буває й таке. До речі, як показує практика, в Україні це зазвичай досить якісні ВМС виробництва Індія.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Додаткової контрацепції після введення ВМС не потрібно.

Серед мінусів

Дуже рідко (1-5% випадків) під час введення спіралі можуть виникнути кровотечі. Також трапляються пошкодження шийки матки. Щоб цього уникнути, потрібно звертатися тільки до кваліфікованого фахівця.

Якщо спіраль поставлена ​​неправильно або у пацієнтки підвищена чутливість матки, після постановки спіралі можуть з’явитися ниючі або переймоподібні болі внизу живота. У такому випадку буде потрібно термінова консультація лікаря. Спеціаліст порекомендує витягти спіраль і або замінити її на іншу, або звернутися до інших методів контрацепції.

Нерідко після впровадження спіралі жінки відзначають збільшення тривалості менструацій, які до того ж стають більш рясними.

ВМС не гарантує захисту від захворювань, які передаються статевим шляхом. Більш того наявність спіралі може навіть погіршити ситуацію – ЗПСШ буде в цьому випадку протікати важче, можуть навіть з’явитися ускладнення.

Випадання спіралі з матки відбувається приблизно в 5-7% випадків. Зазвичай це відбувається протягом першого року і в період менструації. В цей час жінка може завагітніти.

І, мабуть, один з найбільш серйозних ризиків – це ризик виникнення позаматкової вагітності. Відбувається це так: ВМС працює таким чином, що не дає сперматозоїдам проникнути в яйцеклітину. Іноді це все ж відбувається, але запліднена яйцеклітина гине, не маючи можливості впровадитися в стінку матки, тоді вона впроваджується в маткову трубу і починає розвиватися там – це і називається позаматковою вагітністю. До речі, вміст міді в ВМС знижує ризик розвитку такої ситуації.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

Не можна встановлювати ВМС, якщо у жінки є передпухлинні процеси в статевих органах, була позаматкова вагітність, травми шийки матки, є захворювання крові.

Що гарантує більшу ефективність ВМС

Звичайно, це ваше трепетне ставлення до свого організму. Найбільший ризик завагітніти при наявності спіралі – це статеві відносини в період овуляції. Тому заведіть собі календарик, де ви будете відзначати свої «критичні дні» і не забувайте вираховувати той найнебезпечніший 14-ий день від початку першого дня менструацій. У цей день (для вірності захопіть день до і день після) краще використовувати додаткові заходи контрацепції, наприклад, презервативи.

А ще для уникнення ексцесів спіраль потрібно вчасно витягти з організму, так як іноді може трапитися її вростання. Але цього цілком можна уникнути, якщо все-таки не забувати про цей зручний і непомітний метод контрацепції. Не варто тримати ВМС в організмі по 10-15 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ: “ЗА” І “ПРОТИ”

МІФИ ПРО БЕЗПЕЧНИЙ СЕКС