В першу чергу визначте вид ваших шрамів.

Якими бувають постакне

Це тільки здається, що вугрі залишають на обличчі однакові мітки. Насправді постакне бувають трьох типів.

1. Атрофічні (вдавлені) рубці

Це найбільш поширений тип. Розпізнати його можна по ключовому фактору: такі рубці завжди ніби втиснули. Звідси і друга назва — вдавлені.

Вугрі, прориваючись, серйозно травмують шкіру обличчя. Через це на місці ранки нерідко починає збоїти (атрофія) вироблення колагену. Шкірі не вистачає сил і будівельних матеріалів, щоб відновитися, і на місці зниклих прищів виникають неестетичні «кратери».

Атрофічні постакне поділяються на три види.

Прямокутні рубці

Постакне: Прямокутні рубці

acne.org

Ці витягнуті рубці можуть бути як вузькою, так і широкими. За обрисами фахівці порівнюють їх з «вантажними вагончиками», які найчастіше слідують один за одним. Чим менш глибокі «вагончики», тим легше вони піддаються корекції.

Сколені рубці

Постакне: Сколені рубці

healthline.com

Це вузькі V-образні неоднорідні шрами, як ніби крихітний альпініст сумлінно довбав поверхню шкіри маленьким льодорубом. Частково сколені рубці схожі на сліди від вітрянки. Найчастіше вони утворюються на щоках і з важкістю залишають їх: адже начебто невеликий круглий отвір насправді може йти глибоко під шкіру.

Округлі рубці

Постакне: Округлі рубці

healthline.com

В цілому схожі на сколені, але мають не різко виражені, а округлі грані. Бувають як поверхневими, так і глибокими. У першому випадку легше піддаються лікуванню — з ними можна впоратися навіть домашніми засобами (про це нижче).

Важливо позбутися від постакне в молодості.

З роками шкіра втрачає колаген, а тому рубці стають більш помітними.

2. Гіпертрофічні (опуклі) рубці
healthline.com

Постакне: Гіпертрофічні (опуклі) рубці

Якщо у випадку атрофічних шрамів шкіра на місці вугрової висипки страждала від нестачі колагену, то в даному випадку, навпаки — від його надлишку. Захищаючись від травмуючого впливу, епідерміс починає виробляти дуже багато будівельних речовин. В результаті на поверхні шкіри виникають виступаючі келоїдні рубці.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Такі невеликі горбки в діаметрі, але часто мають червоний або пурпурний колір. А ще нерідко сверблять і сверблять.

3. Гіперпігментація

Постакне: Гіперпігментація
healthline.com

Це червоні, коричневі, а іноді й фіолетові плями, які залишаються на шкірі після вугрової висипки. Причини появи пігментації прості: травмована шкіра задіє усі механізми захисту, в тому числі і посилене виробництво меланіну — пігменту, який оберігає клітини від пошкодження УФ-променями.

Найчастіше постакне у вигляді гіперпігментації зникають самостійно через декілька місяців. Але в деяких випадках можуть знадобитися і косметичні маніпуляції.

Як позбутися від постакне

Перш ніж починати викорінювати шрами, важливо остаточно перемогти вугровий висип. В іншому випадку прищі будуть знову прориватися, а на їх місці — утворюватися нові постакне. І боротьба перетвориться у біг по колу.

Відвідайте дерматолога. Фахівець допоможе точно ідентифікувати вид вашого постакне. І призначить лікування, яке стане найбільш ефективним в конкретному випадку.

Якщо з якихось причин дерматолога під рукою немає, а ваші рубці неглибокі, можна спробувати розгладити шкіру самостійно.

Сподіваємося, текст вище допоміг і з видом ваших рубців ви більш-менш визначилися. Якщо так, приступаємо до лікування. Ось кілька добре зарекомендували себе косметичних засобів. Вибирайте ті з них (або їх комбінацію), що здадуться вам найбільш комфортними й ефективними.

Який би спосіб позбутися від постакне ви не вибрали, під час лікування треба використовувати сонцезахисний крем з фактором не менше 50. Інакше ви ризикуєте заробити гіперпігментацію.

1. Креми і сироватки з AHA (альфа-гидрокислотами)

Для чого підійдуть: для лікування всіх видів рубців.

Ці засоби містять кислоту, яка відлущує верхній шар шкіри. Таким чином можна освітлити пігментні плями і трохи вирівняти поверхню.

Використовувати такі продукти бажано кожен день.

2. Пілінги з молочною кислотою для домашнього використання

Для чого підійдуть: для лікування всіх видів постакне.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Працюють ці кошти приблизно так само, як і AHA. Невелике дослідження показало, що пілінги покращують текстуру і зовнішній вигляд шкіри, а також освітлюють пігментацію. Досить використовувати їх курсом — раз на два тижні протягом трьох місяців.

Більш простий і бюджетний варіант: кожен вечір протирати обличчя розведеним водою (1:1) яблучним оцтом. У ньому міститься природна молочна кислота, яка також може вирівняти шкіру.

3. Креми і сироватки з ретиноїдами

Для чого підійдуть: для лікування атрофічних рубців.

Ретиноїди (адапален, третиноїн) — активні речовини, які прискорюють регенерацію шкіри. Молодий епідерміс отримує нові порції колагену, захисні властивості підвищуються, і, як наслідок, згладжуються рубці і пігментація.

4. Засоби з саліцилової кислотою

Для чого підійдуть: для лікування всіх видів рубців.

Якщо в минулому ви боролися з акне, то лосьйони з саліциловою кислотою вам знайомі. Кислота очищає пори, зменшує набряклість і почервоніння, відлущує шкіру. Вона вважається одним з кращих методів лікування шрамів від вугрової висипки.

Що робити, якщо домашні засоби від постакне не допомагають

Якщо рубці постакне глибокі, поверхневі препарати можуть не спрацювати. У цьому випадку варіантів немає. Треба звертатися до дерматолога або лікаря-косметолога. Залежно від стану вашої шкіри він підбере більш концентровані пілінги або апаратні процедури.

1. Хімічні пілінги

Для чого підійдуть: для лікування всіх видів постакне, в тому числі і глибоких.

Мова йде про хімічні продукти з високою концентрацією кислот. Вони розчиняють верхній шар шкіри. І мертві клітини або злущуються, або сходять з обличчя плівочками — все залежить від концентрації.

Процедура вимагає певного догляду за шкірою і відновного періоду. Тому проводити її можна тільки у кваліфікованого фахівця.

2. Дермабразія

Для чого підійде: для згладжування поверхневих шрамів. Більш глибокі рубці теж можуть стати дрібнішими.

Дермабразія — це механічна шліфовка особи спеціальним приладом з обертовою круглою насадкою. Процедура досить травматична, а шкірі, з якої знімають верхній шар, потрібна реабілітація.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?
3. Лазерна шліфовка

Для чого підійде: для корекції всіх видів постакне. Врахуйте, що краще всього лазерна шліфовка працює на світлій шкірі. На темній ефект може бути не так виражений.

Лазерна шліфовка — один з видів дермабразії, тільки верхній шар шкіри видаляється не обертовою насадкою, а лазерними спалахами. Ця процедура проводиться під місцевим наркозом, але шкіра заживає швидше.

4. Філлери

Для чого підійдуть: для прямокутних або округлих атрофічних рубців.

Під шкіру вводиться спеціальний склад на основі колагену, гіалуронової кислоти, жиру або інших підібраних під потреби конкретно вашого обличчя препаратів. Філлери заповнюють рубці і роблять пігментацію менш вираженою.

На жаль, більшість філлерів розсмоктуються через 6-18 місяців. Так що процедуру доведеться повторювати.

5. Мікронідлінг

Для чого підійде: для лікування атрофічних рубців.

Микронидлинг — це контрольоване пошкодження шкіри. Мета — змусити епідерміс оновлюватися і захищатися більш активно.

Як правило, процедуру проводять спеціальним приладом — мезороллером (це валик, покритий тонесенькими голками). За деякими даними, такий вплив може зменшити глибину рубців. Правда, на це буде потрібно чималий термін — до дев’яти місяців регулярного, раз в кілька днів, застосування мезоролера.

6. Ін’єкції

Для чого підійдуть: для лікування гіпертрофічних рубців.

У шрам вводиться препарат, що володіє розсмоктуючою дією. Найчастіше використовуються кортикостероїди, хіміотерапевтичні препарати фторурацилу (5-FU) і інтерферони.

Ін’єкції проводяться курсами, по сеансу кожні кілька тижнів. Тривалість курсу і проміжок між сеансами визначає косметолог.

7. Мале хірургічне втручання

Для чого підійде: для лікування глибоких атрофічних і гіпертрофічних рубців.

Це крайній метод. Його використовують, якщо шрами настільки великі, що їх не здолав жоден з перерахованих вище способів. У такому разі пластичний хірург може видалити великий рубець, залишивши замість нього маленький.