Основними джерелами вітаміну В12 є продукти тваринного походження. Вегетаріанська дієта призводить до дефіциту вітаміну.

Вітамін В12 – це група кобальтовмісних речовин , званих кобаламінами . В організм людини вітамін В12 надходить у формі ціанокобаламіну , тому часто в літературних джерелах ( в тому числі і медичних ) цей вітамін називають саме ціанокобаламіном . У той же час існують і інші форми вітаміну В12 : гідроксікобаламін , метилкобаламін і 5-дезоксиаденозилкобаламін .

Ціанокобаламін є водорозчинним вітаміном , однак, незважаючи на цю особливість , він здатний накопичуватися в організмі , головним чином в печінці , нирках , селезінці і легенях.

Рекомендована доза вітаміну В12 становить 6-9 мікрограмів на добу , в той час як в середньому люди , що проживають в містах , вживають 5-7 мікрограмів. Оскільки ціанокобаламін акумульовано у внутрішніх органах , то брак вітаміну в раціоні харчування проявляється не відразу , а через роки .

Дія вітаміну В12

Вітамін В12 виконує такі біологічні функції в організмі людини:

  • Ціанокобаламін має виражену ліпотропну дію , попереджаючи жирову інфільтрацію печінки.
  • При хронічній або гострій гіпоксії вітамін В12 підвищує рівень споживання кисню клітинами.
  • Бере участь у реакціях імунної системи. Ціанокобаламін підвищує фагоцитарну активність білих кров’яних тілець і сприяє активації ретикулоендотеліальної системи . Згідно з медичними спостереженнями , у ВІЛ позитивних людей з дефіцитом ціанокобаламіну розвиток захворювання відбувається в два рази швидше.
  • Регуляція діяльності кровотворних органів. Вітамін В12 бере участь в утворенні пуринів , піримідинів , а також нуклеїнових кислот , які беруть участь у процесі еритропоезу (утворенні червоних кров’яних тілець) .
  • Захист мієлінових оболонок нервових волокон. Вітамін В12 бере участь у формуванні мієлінової оболонки нервових волокон. Мієлінова оболонка нервових волокон є свого роду ізоляційним покриттям. При дефіциті ціанокобаламіну мієлінова оболонка ушкоджується , що призводить до порушення провідності нервових імпульсів. Таким чином , погіршуються багато функції вищої нервової діяльності. При нормальному надходженні вітаміну В12 в організм зменшується ймовірність розвитку старечого недоумства , сплутаності мислення , а також порушення розумової діяльності.
  • Вітамін В12 бере участь у синтезі мелатоніну (гормону сну), який допомагає долати безсоння і швидше пристосуватися до змін режиму сну – неспання.
Дефіцит вітаміну В12

Оскільки ціанокобаламін бере участь у процесі еритропоезу , то його дефіцит призводить до розвитку анемії. Вітамін В12 всмоктується в нижньому відділі клубової кишки при активній участі внутрішнього фактора Касла . Таким чином , патологічні процеси , пов’язані з дефіцитом ціанокобаламіну (у тому числі і анемія) можуть виникати і при недостатньому виробленні внутрішнього фактора Касла . Також за вітамін В12 можуть конкурувати кишкові паразити і патогенні мікроорганізми.

Крім перніциозної анемії , при дефіциті ціанокобаламіну також розвиваються неврологічні розлади , імунодефіцитні стани , а також розлади в шлунково-кишковому тракті : гастродуоденіт , виразка шлунка та дванадцятипалої кишки.

До загальних симптомів гіповітамінозу ціанокобаламіну можна віднести: сонливість , хронічну втому , головний біль і запаморочення , дратівливість , порушення зору і погіршення пам’яті.

Джерела ціанокобаламіну

Природними джерелами вітаміну В12 є продукти тваринного походження: м’ясо , яйця , птиця , риба і морепродукти , а також молочні продукти. Існують і харчові продукти , які збагачені цим вітаміном. Часто це кукурудзяні пластівці , сухі сніданки , соєві продукти та інші . Крім того , вітамін В12 також виробляється нормальною кишковою мікрофлорою . Тому одним із способів підтримки нормального рівня вітаміну в крові ( окрім вживання природних його джерел ) є профілактика дисбактеріозів та інших шлунково-кишкових розладів.

Вітамін В12 і вегетаріанство

Нестрогі вегетаріанці , що вживають в їжу молочні продукти , рибу , яйця і дотримуються принципів збалансованого вегетаріанського харчування , як правило , забезпечують організм рекомендованою добовою дозою вітаміну.

Що стосується веганів (прихильників суворої вегетаріанської дієти) , то дана категорія людей знаходиться в так званій групі ризику розвитку дефіциту ціанокобаламіну з усіма витікаючими наслідками. Лікарі рекомендують веганам регулярно приймати харчові добавки і препарати, що містять вітамін В12.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ І ФАКТИ ПРО НИХ

ВІТАМІНИ ДЛЯ СХУДНЕННЯ