Здається , світ розділився на дві частини: перша створює , виробляє і захищає таку продукцію , друга – лає і боїться .

Певний час буквально всі продукти , представлені на полицях українських магазинів , рясніли цими наклейками «Без ГМО » і , безумовно , у населення сформувався стійкий стереотип , що ГМО – це погано , інакше з чого б виробникам так страхуватися ? У той же час ЗМІ починають активно писати і робити сотні передач про шкоду ГМО , що ще більше лякає населення .

Але ж вибору-то у більшості особливо і немає: хочеш не хочеш люди йдуть в супермаркет і купують те , на що грошей вистачає . А продукти , що містять ГМО , зазвичай більш дешеві, та й не завжди зрозуміло , є там ГМО або виробник прибріхує – товар адже продати потрібно . Загалом, ніхто з нас не застрахований від вживання ГМО з продуктами харчування. Але що це за звір такий і чи так він страшний?

Про ГМО коротко

Звичайно , все ще зі шкільної програми пам’ятають , що повна спадкова інформація про будь-якому організмі міститься в кожній його клітині в спиралевидно закрученій молекулі ДНК. ДНК – це певна послідовність генів ( геном ) і спільно з умовами навколишнього середовища вона визначає фенотип : зовнішній і внутрішній вигляд організму , особливості протікання всіх процесів всередині нього. Тобто , коротко кажучи , вся біохімія організму безпосередньо залежить від цього ланцюжка генів.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

І якщо в цій природою закладенему ланцюжку, що небудь поміняти (забрати , додати , замінити) , то організм отримає якісь нові властивості і якості. Таким чином , генетично модифікований організм – це той , який був змінений штучно шляхом додавання в геном чужорідного гена.

Сьогодні вчені – генні інженери граючи можуть ввести в геном картоплі ген скорпіона або в сою додати ген арахісу. Та що завгодно ! Завдання даних експериментів зводиться до того , щоб «посилити » той чи інший продукт новими якостями. Наприклад , вищезгадана картопля перестала боятися свого вічного ворога – колорадського жука , а нова соя тепер відрізняється 100 %-вої здатності до виживання . Причому , те, чого наука селекція домагалася протягом десятків років , виводячи новий сорт , генна інженерія здатна вирішити за якихось два роки. Мета у даних експериментів висока – нагодувати зростаюче населення землі . Але , звичайно , противники ГМО бачать ситуацію інакше: і пояснюють цю ГМО- гонку зростаючими апетитами корпорацій і глобалізацією .

Так шкідливо чи ні

На жаль , сьогодні відповісти на це питання однозначно не представляється можливим : років через 50-100 може бути . Страшилка про те , ГМО- продукція впливає на синтез білків в організмі людини і здатна порушувати обмінні процеси може дійсно бути небезпідставною , але на даний день ті практичні експерименти на щурах , які проводяться , однозначно не переконують. Як кажуть, кожен бачить те , що хоче бачити .

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Але , знаєте , черги до лікарів – генетикам дуже зросли за останні кілька років , здавалося б , абсолютно здорові люди ( НЕ наркомани , не алкоголіки і краснухою під час вагітності не хворіли , і спадковість не обтяжена ) все частіше народжують дітей з тими чи іншими « поломками » в генетичному апараті . Звідки вони беруться? Сучасна наука поки однозначно не може відповісти на це питання. Тому якщо у вас є можливість вживати продукти без ГМО – їжте на здоров’я . Так воно якось спокійніше і надійніше за майбутніх онуків- правнуків.

Про Е замовимо слово

Підсилювачі смаку , консерванти , емульгатори , стабілізатори , барвники – сьогодні харчова промисловість використовує близько 500 таких речовин ( харчових добавок). Їх завдання надати продуктам ті чи інші якості – змінити смак , колір , запах , консистенцію , домогтися більш тривалого терміну зберігання. Всі ці добавки і є « Е ». Кожна з них має певний номер – його можна побачити в переліку складу продуктів .

Наприклад , Е250 ( нітрит натрію). Його завдання забезпечити продукту привабливий зовнішній вигляд і оберегти від розмноження бактерій, що виробляють ботулізм . Начебто непогано , але одночасно з цим даний консервант здатний утворювати в організмі людини канцерогени , які поволі будуть руйнувати нирки і печінку.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Або Е200 ( сорбінова кислота). Додається в багато продуктів : торти , тістечка , лимонад , сир та інші. Вважається одним з найбезпечніших консервантів , проте з’ясовано , що ця нешкідлива добавка нерідко може стати джерелом алергії. У підвищеної групи ризику – маленькі діти (а вони -то якраз великі любителі солодкої газованої води ) .

Але особливо часто лають горезвісний Е621 ( глутамат натрію) , який підсилює смак продуктів і викликає звикання (продукти , до складу яких він входить , хочеться їсти знову і знову ) . Вчені в один голос лають цю добавку і знаходять все нові і нові її «шкідливості ». І до пошкоджень мозку може призводити , і до втрати зору , і до порушень серцевого ритму.

Безумовно , в цьому « списку 500 » є і менш шкідливі добавки , але і їм краще особливо не довіряти – як знати , що завтра в них виявлять ?

Що робити ?

Сьогодні уникнути вживання продуктів з ГМО і Е людині, яка живе в умовах цивілізації , повністю не вдасться. Але ж кожному з нас цілком по силам відмовитися від щоденних сумнівної якості сосисок і купити шматок м’яса на зекономлені гроші. Або зварити компот нашим дітям , а не купувати газовану воду.