Постійний дискомфорт у горлі , стомлюваність , пітливість – ось симптоми тонзиліту.

Велика частина хвороботворних вірусів і бактерій з повітря , потрапляючи в дихальну систему людини , осідає в носоглотці . Якщо ці бактерії своєчасно не знешкоджуються , ми хворіємо . Досить часто в результаті такої атаки інфекції виникає хвороба під назвою тонзиліт , при якій запалюються піднебінні мигдалини.

Піднебінні мигдалини – частина лімфатичної системи

Піднебінні мигдалини або гланди – парні органи , які є частиною лімфатичної системи. До кінця роль цих утворень поки невідома. Але виявлено, що вони беруть участь в роботі імунної системи , виконують захисну і кровотворну функції . У мигдалинах знаходиться велика кількість особливих клітин – макрофагів , які активно борються з інфекцією. При запаленні піднебінних мигдалин діагностують захворювання під назвою тонзиліт .

Що таке хронічний тонзиліт ?

Хронічний тонзиліт – це затяжне запалення піднебінних мигдалин , при якому часто спостерігається загальна токсико-алергічна реакція організму. Хронічний тонзиліт зазвичай супроводжується частими ангінами .

Що призводить до виникнення хронічного тонзиліту ?

Тонзиліт виникає при попаданні на мигдалини інфекції. Найчастіше «винні» у появі цієї хвороби бактерії : стрептококи , стафілококи , ентерококи , пневмококи . Але і деякі віруси теж здатні викликати запалення гланд , наприклад , аденовіруси , вірус герпесу. Іноді причиною розвитку запалення мигдалин є гриби або хламідії .

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Сприяти розвитку хронічного тонзиліту може цілий ряд факторів:

 • постійні вогнища інфекції в районі носоглотки , гайморит , карієс зубів
 • викривлення носової перегородки , аденоїди та інші перешкоди , що ускладнюють дихання
  переохолодження
 • загазованість і запиленість повітря
 • порушення в роботі нервової системи
 • погіршення в роботі імунної системи

Всі ці фактори сприяють активації мікроорганізмів , які при хронічному тонзиліті постійно живуть на мигдалинах.

Симптоми тонзиліту

До характерних симптомів хронічного тонзиліту відносять :

 • Біль у горлі , яка з’являється в момент ковтання. Зазвичай він посилюється вночі .
 • Дискомфорт або біль у горлі після прийому холодної їжі .
 • Поганий запах з рота.
 • Відчуття того , що в горлі «щось заважає ».
 • Підвищені стомлюваність і дратівливість.
 • Пітливість.
 • Головні болі .
 • Підвищення температури до 38 ° C.
 • Тахікардія , задишка.
 • Збільшення шийних і піднижньощелепних лімфовузлів.

Часто до тонзиліту додається фарингіт , тоді виникають першіння в горлі і кашель. Якщо заглянути в горло , можна виявити гнійний наліт на мигдалинах і запалені навколишні тканини.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Тонзиліт і його ускладнення

Постійне знаходження інфекції в носоглотці небезпечно виникненням ускладнень. Так хронічний тонзиліт може стати причиною цілого ряду серйозних хвороб , серед яких ревматизм , поліартрит , червоний вовчак , гіпертиреоз , псоріаз , екзема. При хронічному тонзиліті можуть страждати також органи шлунково-кишкового тракту і видільної системи.

Щоб уникнути цих небезпечних ускладнень хронічний тонзиліт потрібно лікувати , і чим раніше , тим краще.

Лікування хронічного тонзиліту

При лікуванні хронічного тонзиліту важливий індивідуальний підхід до проблеми , що включає комплекс заходів щодо знищення хвороботворної інфекції. Лікування може бути як консервативним , так і хірургічним.

Консервативне лікування включає застосування різноманітних антисептиків. Роблять промивання мигдалин , інгаляції або наносять антисептик на уражену поверхню. При застосуванні антибактеріальних препаратів , спочатку потрібно з’ясувати , наскільки хвороботворна мікрофлора , що спровокувала хвороба , до них чутлива.

При лікуванні хронічного тонзиліту потрібні заходи з підняття імунітету. Необхідно відкоригувати дієту так , щоб організм отримував достатню кількість вітамінів. Рекомендують заняття фізкультурою. Можливо, лікар також призначить імуномодулятори .

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Для лікування хронічного тонзиліту застосовують також фізіопроцедури : лазеротерапію , електрофорез , УВЧ.

Хірургічне лікування полягає в повному або частковому видаленні мигдалин. Застосовується в тому випадку , якщо консервативне лікування виявилося неефективним або у випадку , якщо рецидив хронічного тонзиліту спричинив ускладнення внутрішніх органів.

Раніше видаляти мигдалини було «модно» , але останнім часом лікарі все більше говорять про їх важливу ​​роль в захисті організму від інфекцій. Тому перш ніж видаляти гланди , потрібно зважити всі за і проти. Лікар допоможе вам проаналізувати ситуацію і вибрати правильний варіант лікування цього захворювання.

Профілактика

Знаєте що у вас « слабке горло » ? Не чекайте , коли « заробите » хронічний тонзиліт , застосовуйте профілактичні заходи :

 • своєчасно лікуйте хвороби носоглотки , зубів , ясен
 • ведіть рухомий спосіб життя
 • правильно харчуйтеся
 • підтримуйте чистоту в приміщеннях , де перебуваєте
 • загартовуйтеся
 • уникайте місць з підвищеною загазованістю повітря

І будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО БОЛИТЬ ГОРЛО

ЗАГАРТОВУВАННЯ ГОРТАНІ