Ми попросили Юрія Єлісєєва, лікаря-невролога експертної клініки доказової медицини «Світанок», розповісти, чим небезпечний «Альцгеймер» і як збалансоване харчування і регулярні тренування допоможуть підтримувати в тонусі не тільки тіло, а й мозок.

— Хвороба Альцгеймера (ХА) — це дегенеративне захворювання головного мозку, для якого характерні порушення пам’яті та поведінки. Ці порушення не дозволяють хворому людині працювати, спілкуватися з друзями і колегами в повному обсязі. В даний час ХА вважається основною причиною слабоумства в світі і однією з основних причин смертності в розвинених країнах. Природа захворювання поки не вивчена, виняток становлять її спадкові і сімейні форми, при яких має місце генетична поломка. Але в переважній числі випадків ХА носить спорадичний (випадковий) характер і не передається у спадок. На відміну від судинного недоумства, фактори ризику якого добре відомі — це ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертонія, куріння, гіпотиреоз, миготлива аритмія, — передбачити виникнення хвороби Альцгеймера ми не можемо.

Кожен десятий чоловік старше 65 років страждає недоумством, і в кожному третьому випадку причиною цього є хвороба Альцгеймера. Ризик захворіти збільшується в два рази кожні п’ять років. Поки недуга залишається невиліковною. Всі існуючі методи лікування спрямовані на корекцію симптомів.

Догляд

Як вчасно розпізнати, що з вашим близьким щось не так

Є кілька ознак, за якими можна запідозрити небезпечний діагноз:

 • погіршується пам’ять, людина погано пам’ятає поточні події — куди поклала ключі або окуляри, що зробила вранці, що планувала на вечір, але при цьому легко згадує події, які відбувалися багато років тому;
 • порушується орієнтація в просторі — людина з важко впізнає колись знайомі місця, вулиці, будинки, а звична дорога може завести її в глухий кут;
 • дії, які раніше виконувалися легко, тепер вимагають більше часу. Перш за все це порушує виконання професійних обов’язків, а на пізніх стадіях захворювання приєднуються проблеми з самообслуговуванням і гігієною;
 • виникають складності з грошовими розрахунками та оплатою комунальних рахунків;
 • порушується процес прийняття усвідомлених рішень, пропадає ініціативність, зазначається байдужість, неуважність, знижуються творчі здібності;
 • характерні зміни настрою, тривога, збудження, агресія і розлади сну;
 • відзначаються мовні порушення — зменшення запасу вживаних слів і труднощі в розумінні зверненої мови.

Крім вищеперелічених проявів, часто можна зустріти зниження ваги, депресію, епілептичні напади, галюцинації, порушення ковтання, сонливість, проблеми з контролем сечовипускання і дефекації.

Хвороба Альцгеймера

Навіщо діагностувати невиліковне захворювання на ранніх термінах
 • Так як захворювання тісно пов’язане із зовнішніми факторами, їх корекція дозволяє відстрочити і уповільнити розвиток хвороби. Профілактика «Альцгеймера» — це насамперед фізична активність і здорове харчування.
 • Чим раніше людина освоює корисні навички, тим менше часу їй на це потрібно. В кінцевому підсумку корисних навичок у неї буде більше.
 • Залученість рідних і близьких в процес лікування дозволяє домогтися максимального результату, саме тому необхідна рання діагностика — вона дає можливість в повній мірі навчити людей, що оточують хворого.

Все вищевказане дозволяє віддалити наступ безпорадності і психічних порушень.

Як діагностувати хворобу

Діагностика ХА грунтується на скаргах пацієнта та його близьких, діагностичних анкетах і тестах, на методах нейровізуалізації — магнітно-резонансної та рентгенівської комп’ютерної томографії. Лікарю важливо отримати ці дані не тільки для діагностики захворювання, але і для оцінки тяжкості та ступеня розвитку хвороби.

МРТ

Як допомогти хворій людині

Точна і своєчасна діагностика призводить до призначення найбільш ефективного лікування, а забезпечення призначеного лікування — ключовий фактор успіху. Базовою метою терапії є корекція факторів ризику, нормалізація артеріального тиску, холестерину і цукру в крові, відмова від куріння і призначення препаратів, що перешкоджають виникненню тромбів. Ця мета досяжна насамперед за рахунок регулярних вимірювань тиску крові і застосування необхідних лікарських засобів. Потенційно важливими можуть виявитися порушення показників роботи щитовидної залози, концентрація вітаміну B12 і фолієвої кислоти в крові. Без їх корекції неможливо стверджувати, що лікування дозволить домогтися максимально можливого результату. Ці дії не впливають на перебіг самої ХА, але дозволяють усунути посилюючі її процеси.

Ядром медикаментозної терапії є застосування препаратів, що збільшують концентрацію ацетилхоліну в речовині головного мозку. По ефективності виділяють препарат мемантин, що впливає на глутаматергическую систему головного мозку. Однак ці ліки не виліковують ХА, вони лише дозволяють довше зберігати активність, працездатність і здатність до самообслуговування.

При виникненні депресії, поведінкових порушень, марення, галюцинацій застосовуються антидепресанти, нейролептики та препарати, що впливають на сон. Препарати, які впливають безпосередньо на причину ХА — патологічний амілоїдний білок в головному мозку, — поки знаходяться у фазі експериментів на тваринах. Тим не менш їхні результати обнадіюють: вже вдалося вилікувати мишей з ХА. Однак це ще не означає, що подібний успіх можна буде повторити на людину.

Що ще може допомогти людині з деменцією, крім таблеток

Немедикаментозне лікування не менш важливе, ніж лікарське. Його можна розділити на кілька груп:

 1. Створення розпорядку дня, режиму сну і неспання, регулярного прийому їжі і лікарських препаратів. Ритуали дозволяють налаштувати добові ритми людини, полегшити процес засипання (читання, прийом ванни або прогулянка перед сном), виключити пропуск в прийомі препаратів або їх передозування. Простота ритуалів гарантує можливість їх виконання на протязі довгого періоду часу.
 2. Зміна харчування. Так, середземноморська дієта гальмує розвиток розумового дефіциту і знижує ризик виникнення старечого недоумства. Її основа — відсутність простих вуглеводів (цукру і солодощів), скорочення споживання тваринного жиру (масла та сала), м’яса, яєць і солі, збільшення споживання свіжих овочів і фруктів, рослинних жирів (оливкової та соняшникової олії), страв із зернових культур (хліба і макаронних виробів), помірне споживання червоного вина, риби та птиці.
 3. Тренування пам’яті і тіла — рішення головоломок, кросвордів, читання і заучування віршів і текстів у сукупності із заняттями фізкультурою, вправами на координацію і тренування ходьби — ключові пункти лікування і профілактики хвороби.
 4. Соціальна залученість у вигляді спілкування зі знайомими, сусідами, колегами і родичами дозволяють зберегти пам’ять і знизити ризик психічних розладів.
 5. На пізніх стадіях захворювання тривалість і якість життя безпосередньо залежать від правильного та своєчасного догляду за хворим.

— Недавні дослідження показали, що 4-6 чашок кави в день дозволяють уповільнити прогресування симптомів ХА.