Варикозне розширення вен, відоме як варикоз, формується тоді, коли вени збільшуються, розширюються і переповнюються кров’ю. Вони нерідко виглядають набряклими, роздутими, пофарбовані синьо-червоним або червоним кольором, а також досить часто болісні. Лікувати варикоз непросто, іноді доводиться вдаватися навіть до хірургічного втручання. Тому так важлива профілактика варикозу. А в лікуванні хвороби корисними стануть натуральні домашні засоби від варикозу.

Варикоз — це дуже поширена хвороба, особливо серед жінок. Близько 25% дорослих страждають на варикоз. У більшості випадків, варикозне розширення вен з’являється в нижній частині ніг. Розглянемо головні причини його утворення.

Варикоз і причини його утворення

У венах розташовані односторонні клапани, які не дають крові стікати назад. Коли клапани приходять в непридатність, замість того, щоб продовжувати впевнений рух до серця, кров починає збиратися в венах. Це і призводить до їх збільшення і розвитку запального процесу.

Найчастіше варикозна хвороба вражає вени на ногах. Виною тому їх розташування – вони більше інших віддалені від серця. Крім того, рух крові вгору ускладнює земна гравітація.

Можливі фактори, при яких розвивається варикоз:

 • вагітність, менопауза;
 • вік після 50;
 • тривале знаходження в стоячому або сидячому положенні (коли ви довго перебуваєте в одному положенні, вашим венах доводиться працювати старанніше, щоб доставити кров до серця);
 • генетична схильність до варикозу (майже в 50% випадків);
 • приналежність до жіночої статі;
 • замісна гормональна або контрацептивна терапія;
 • інші причини.
Симптоми варикозу

Варикоз відрізняється наступними первинними симптомами – добре помітними, потворними венами, особливо на ногах. Крім того, може спостерігатися тяжкість і біль над чи навколо збільшених вен. Іноді з’являється набряклість і зміна кольору шкіри навколо вен. До кровотечі та утворення виразок варикозне розширення вен призводить тільки в важких випадках.

Варикозне розширення вен та його діагностика

У ході діагностики варикозу лікар оглядає ноги і помітні вени, запитує про можливі больових відчуттях і помічені симптоми. Крім того, лікар може призначити проходження УЗД для перевірки струму крові. Цей неінвазивний тест, так як під час процедури використовуються високочастотні звукові хвилі. З їх допомогою можна дізнатися, як саме рухається кров по венах.

В залежності від розташування варикозу, для оцінки стану вен може знадобитися флебограма. Під час виконання цього медичного тесту в нижні кінцівки лікар вводить спеціальну контрастну речовину, і робить рентгенівський знімок пофарбованої нею області.

Контрастна речовина проявляється на знімку, і допомагає отримати більш широку інформацію про струм крові в кінцівках пацієнта. Такі дослідження, як УЗД і флебограма, допомагають впевнитися, що біль і набряки в ногах викликало саме варикозне розширення вен, а не інше порушення, наприклад, тромб.

Зміна способу життя як головний спосіб профілактики варикозу

Якщо ви помітили у себе перші симптоми варикозу, то після медичного обстеження дотримуйтесь наших порад щодо зміни звичайного способу життя. Деякі поради підійдуть кожному, хто не бажає відчути на собі неприємні симптоми варикозного розширення вен.

Як почати жити правильно при виявленому варикозі:

 • Якщо вам часто доводиться стояти або сидіти (особливо зі схрещеними ногами), робіть достатні перерви для відпочинку, що чергуються з невеликою зарядкою для ніг.
 • Жінкам слід почати носити спеціальні компресійні панчохи, чоловікам — компресійні шкарпетки.
 • Регулярні заняття спортом можуть поліпшити м’язовий тонус ваших ніг і циркуляцію крові.
 • Зручно одягайтеся, не носіть занадто вузькі брюки. Адже вузькі речі можуть тільки погіршити потік крові.
 • Не носіть високі підбори занадто довго. Більш низький каблук підвищує тонус литкових м’язів, що покращує кровообіг в ногах.
Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Якщо в ході первинного огляду у лікаря та за результатами відповідних лабораторних аналізів варикоз підтвердився, не варто зневірятися. А взяти себе в руки і діяти, щоб зупинити розвиток хвороби і не погіршити свій стан! Зупинимося на деяких із способів профілактики варикозу більш докладно.

Профілактика варикозу № 1: уникайте тривалого сидіння або стояння

Тривале знаходження в сидячій або стоячій позі ускладнює рух крові в ножних венах проти сили тяжіння, що відповідно підвищує тиск у венах. Зрештою, це призводить до того, що кров розливається навколо щиколоток, а ступні та гомілки набрякають і болять. Рух зменшить тиск у венах, а також поліпшить циркуляцію крові.

Але якщо ви застрягли за своїм робочим місцем, профілактика варикозу може полягати в регулярному виконанні наступних нескладних вправ:

 • крутіть ногами уявні педалі;
 • витягайте ноги вперед;
 • згинайте коліна, немов маршируєте.

Намагайтеся піднімати ноги вгору по 15 хвилин хоча б три рази в день. Підйом ніг вище рівня серця послаблює силу тяжіння. Це приводить до поліпшення кровообігу і меншою набряки щиколоток.

Профілактика варикозу № 2: використовуйте компресійні панчохи і шкарпетки

Компресійні панчохи і шкарпетки допомагають тримати клапани вен в правильному положенні. Це дозволяє венам функціонувати належним чином, а також зменшує скупчення крові, набряки і біль. Але така профілактика варикозу має і свої нюанси.

Вночі ви можете відчути невеликі судоми після носіння підтримуючих компресійних виробів протягом дня. Існують різні рівні компресії в залежності від того, наскільки пошкоджені ваші вени. При виборі однієї з чотирьох ступенів стиснення – слабкої, помірної, сильної і надсильної – краще порадитися зі своїм лікарем.

Профілактика варикозу № 3: ведіть здоровий спосіб життя

Варикозне розширення вен може розвиватися, базуючись на тих факторах ризику, на які ви не можете вплинути. Тому, щоб запобігти подальшому пошкодженню вен, так важливо дотримуватися здорового способу життя. Ожиріння, при якому тиск всередині вен вище — це один з посилюючих факторів.

Профілактика варикозу також передбачає оздоровлення раціону харчування, основою якого повинні бути складні вуглеводи, білки, здорові жири. Уникайте продуктів з високим вмістом солі. Їжте продукти з високим вмістом клітковини і калію. Випивайте достатню кількість води протягом дня – це сприяє здоровій циркуляції крові в кінцівках.

Профілактика варикозу № 4: спорт як частина вашого повсякденного життя

Краща профілактика варикозу – ходьба. Хорошим варіантом також буде йога. Ви можете виконувати безліч поз, при яких ваші ноги будуть знаходитися вище рівня серця. Це перевернуті пози, серед яких виділяють стійку на голові, стійку на плечах, і позу зігнутої свічки (ноги на стіні).

Профілактика варикозу з допомогою йоги допоможе розтягнути і привести в тонус найглибші м’язи ваших литок і задньої поверхні стегна. В деякій мірі глибокі м’язи здатні допомогти клапанам вен функціонувати належним чином. Серед інших корисних видів активної діяльності — їзда на велосипеді і плавання.

Профілактика варикозу № 5: пози для сну для вагітних жінок

Вагітність – одна з основних причин, за яких розвивається варикозне розширення вен. Ви можете попередити утворення і полегшити симптоми існуючого варикозу, якщо будете спати на лівому боці. Така поза уві сні допомагає зменшити тиск, який збільшена матка має на велику вену паховій області. А знаходиться вона саме в правому боці.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
Домашні натуральні засоби від варикозу

Більшість людей, у яких вже є варикоз (не перейшов у гостру хронічну форму), не потребують в якому-небудь спеціальному лікуванні. Зміна способу життя і домашні лікарські засоби від варикозу допоможуть поліпшити стан. Ось деякі з них.

Засіб від варикозу № 1: екстракт кінського каштана

Це натуральний засіб від варикозу зменшує набряклість, свербіж, тяжкість і біль в ногах. Вважається, що такий ефект забезпечує біологічно активне з’єднання аесцин. Він ефективний як при прийомі всередину, так і зовнішньому застосуванні.

Тим не менш, пам’ятайте, що сире насіння кінського каштана досить токсичне, і вживати його всередину заборонено. Тільки при правильному приготуванні токсичний елемент ескулін забирається, і вони стають безпечними. Порадьтеся зі своїм лікарем, як правильно вживати або застосовувати засіб.

Засіб від варикозу № 2: фруктовий екстракт чорниці

Встановлено, що фруктовий екстракт чорниці зміцнює капіляри і підвищує еластичність еритроцитарних мембран. Це засіб від варикозу може зменшити набряки, оніміння і зведення щиколоток і ножних литок. Фруктовий екстракт чорниці можна придбати в аптеці. Не завадить також і чорниця у своїй натуральній формі ягід. Тим більше, в розпал літнього сезону чорниці.

Засіб від варикозу № 3: гамамеліс віргінський

У гамамелісі віргінському містяться флавоноїди і таніни. Вони зберігають структуру вен, і допомагають підтримувати кров’яні судини в хорошому стані. Корисним може стати обтирання ураженої області відваром з гамамелісу віргінського. Але будьте обережні і не чиніть тиск безпосередньо на вени.

Засіб від варикозу № 4: готу кола

Такий засіб від варикозу, як готу кола, може зміцнити вени і поліпшити циркуляцію крові. При варикозі використовують як мазі, так і харчові добавки з її екстрактом. Одне дослідження виявило, що після двомісячного лікування хворих на варикоз за допомогою готу кола у більшості пацієнтів зменшилася набряклість і важкість у ногах.

Засіб від варикозу № 5: корінь іглиці понтійської

Корінь іглиці понтійської — відмінний засіб від варикозу. Він містить рускогенін, стероїдний компонент, який сприяє зміцненню вен. Дослідження виявили, що препарат, який містить корінь іглиці понтійської, має здатність зменшувати больові відчуття, спазми і важкість у ногах. Приймати його необхідно всередину. При варикозі також використовуються креми для місцевого застосування.

Засіб від варикозу № 6: яблучний оцет

Лікувати варикоз яблучним оцтом — це вже частина традиції. В ході одного дослідження його учасників попросили змочувати шматочок тканини в яблучному оцті, і прикладати до ураженої ділянки на півгодини двічі на добу. Застосовувати яблучний оцет від варикозу потрібно, одночасно дотримуючись звичайного лікування. При такому поєднанні було відзначено значне полегшення таких симптомів, як судоми, набряки, біль і свербіж, у порівнянні з лікуванням без використання яблучного оцту.

Аюрведичні лікарські засоби від варикозу

Така традиційна індійська медична система, як Аюрведа, теж знає, як лікувати варикоз. Наводимо перелік головних рекомендацій щодо лікування варикозного розширення вен.

 • Аюрведа радить лікувати варикоз пусканням крові (рактамокшан). На ділянки тіла навколо уражених варикозом вен наносять медичні п’явки, щоб вони висмоктали кров. В ході вивчення ефективності герудотерапії, як засобу від варикозу, було виявлено, що вона сприяла заживленню виразок, і зменшувала набряклість і гіперпігментацію у людей з варикозом.
 • Вважається, що чудово діє проти варикозу масаж такими медичними маслами, як нараяна, балу, або навіть простим теплим кунжутним маслом. Проводиться масаж двічі в день вгору від стоп до пахової області. Він зміцнює венозні клапани і покращує стан варикозних вен. А для остаточного розслаблення після масажу потрібно помочити ноги в теплій воді.
 • Також лікувати варикоз Аюрведа пропонує такими специфічними лікарськими препаратами, як naagaarjunaabhra ras і punarnavaadi guggulu. Що це таке і як застосовувати засоби, вам підкаже фахівець з аюрведичній терапії.
Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?
Як лікувати запущений варикоз

У деяких випадках варикоз може призвести до виникнення виразок і ранок на ногах, тромбів, а також хронічного запалення. У важкому випадку може статися навіть розрив вен. При наявності даних симптомів негайно зверніться до лікаря. Він може порадити лікувати варикоз за допомогою інвазивних методів лікування, наприклад, шляхом хірургічного втручання.

Хірургічне втручання при варикозі

Трапляється, що профілактика варикозу не допомагає. Або вени, уражені варикозом, приносять багато болю, або згубно впливають на загальний стан здоров’я. У таких випадках лікар може рекомендувати лікувати варикоз, використовуючи інвазивний метод.

Лігування вен і флебектомія – це хірургічне втручання, яке вимагає використання анестезії. Під час процедури хірург робить спеціальні надрізи на шкірі, підрізає розширені вени і видаляє їх через зроблені розсічення. Незважаючи на наявність оновлених варіантів флебектомії, в тому числі із застосуванням лазерних променів, практикують подібні операції не так часто. А все через доступність вже багатьох нових, менш інвазивних методик лікування варикозу.

Лікування варикозу з використанням малоінвазивних методик

Сьогодні існує широкий вибір методів лікування варикозу з мінімальною інвазивністю. Ось деякі з них:

 • Склерозуюча терапія – лікування варикозу відбувається за допомогою введення рідкого або піноподібного хімічної речовини для перекриття більш великої вени.
 • Мікросклеротерапія – використовує введення рідкого хімічної речовини для перекриття менших вен.
 • Лазерна хірургія – використовується енергія лазера для блокування запаленої вени.
 • Внутрішньовенна абляціонна терапія — використовує для блокування вен тепло і радіочастотні хвилі.
 • Ендоскопічна хірургія для блокування вен — використовується мініатюрний ендоскоп з лампочкою, який вводять через невеликий надріз, з наступними необхідними маніпуляціями.

Обов’язково обговорюйте зі своїм лікарем, як краще лікувати варикоз, і ризики при виборі того або іншого методу. Рекомендований метод може залежати від наявних симптомів, розміру та місцезнаходження варикозних вен.

Варикозне розширення вен: як жити далі

З часом венозні клапани стають більш слабкими, що ще більше погіршує варикозне розширення вен. Ви нічого не можете зробити зі своїм віком, статтю або генетичною схильністю. Але профілактика варикозу у вашій владі!

Ви можете дотримуватися здорового харчування, регулярно займатися спортом, пити достатню кількість рідини, підтримувати кров’яний тиск в межах норми, і використовувати різні натуральні лікарські засоби від варикозу.

Варикозне розширення вен — малоприємне захворювання, яке важко піддається лікуванню. Але це не означає, що профілактика варикозу не потрібна — вона здатна відкласти його утворення або полегшити вже наявні симптоми. Адже інвазивне лікування варикозу — це по суті остання справа. Але якщо і доведеться зайнятися таким, важливо пам’ятати, що натуральні лікарські засоби від варикозу також здатні полегшити симптоми захворювання, перешкоджаючи його погіршенню.

Джерело: HeadInsider