Екстракорпоральне запліднення – зачаття, вчинене поза організмом. Спосіб подарував життя вже більше 4 млн. людей.

Статистика невблаганна: на сьогоднішній день кожна десята пара не може зачати дитину природним шляхом. Проблеми з овуляцією, матковими трубами – у жінок; зсперматозоїдами – у чоловіків, перешкодою також може стати вік жінки – після 45 років завагітніти природним чином стає все важче.

На щастя, сучасна наука запропонувала спосіб вирішення проблеми – в 1978 році в медичній практиці вперше був застосований метод екстракорпорального запліднення, відтоді й донині ефективно вирішальний проблему. Суть методу в тому, що запліднення відбувається поза жіночого організму, а через деякий час ембріон переносять в порожнину матки. Всього виділяють шість основних етапів процесу, за часом займають близько двох місяців.

Перший етап

Його ще називають початковою стадією ЕКЗ, а займає він один-два місяці. За цей час пара повинна пройти повне обстеження: це генетичний аналіз, УЗД, аналіз крові на СНІД, сифіліс, гепатит, гормони.

Другий етап

Після отримання результатів жінка починає приймати призначені фахівцем гормональні лікарські препарати, які стимулюють утворення яйцеклітин.

Цей етап, який ще називають суперовуляція, починається з другого дня циклу і продовжується 12-15 днів. Протягом цього періоду з певною періодичністю роблять УЗД; задача дослідження визначити, з якою швидкістю ростуть фолікули. Зазвичай УЗД проводять на 6, 9 і 12 день циклу, але лікар може відступити від канону, якщо бачить в цьому необхідність. Крім того на протязі росту фолікулів проводять гормональні дослідження.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

На 12-ий день циклу лікар оцінює, коли відбудеться овуляція – це інформація є сигналом до початку наступного етапу.

Третій етап

Наступний етап – витягання дозрілих яйцеклітин з яєчників. Для цього роблять пункцію фолікулів, що відбувається наступним чином: під короткочасним (4-5 хвилин) загальним наркозом і під контролем УЗД довгою голкою проколюють кожен дозрілий фолікул і відсмоктують з них рідину разом з яйцеклітиною.

Дана процедура займає кілька годин, після пункції пацієнтка потребує невеликого відпочинку (2-3 години), після чого може покинути клініку.

Четвертий етап

Це процес запліднення, здійснюваний ембріологами в умовах лабораторії. Вся взята при пункції рідина вивчається на предмет наявності в ній яйцеклітин. Всі знайдені яйцеклітини запліднюють спермою чоловіка або донора, після чого кожну запліднену яйцеклітину поміщають в окрему комірку і вирощують у спеціальному термостаті. В процесі росту за ними проводиться спостереження: всі осередки переглядають, нежиттєздатні ембріони відсівають, за життєздатними доглядають.

Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?

Завдання лікаря-ембріонолога – виростити ембріон, що складається з 4-8 клітин. У цій мірі зрілості ембріон вважається готовим до впровадження в матку. Крім того, відібрані для підсадки ембріони досліджуються генетичними технологіями, що дозволяє виявити можливі вади розвитку та хромосомні хвороби.

П’ятий етап

Перенесення ембріонів в матку, який здійснюється на 2-5 день після запліднення. На цьому етапі для пари дуже важливо прийняти рішення, скільки ембріонів вони бажають пересадити. У багатьох клініках фахівці навіть можуть продемонструвати на фото, які ембріони відібрані для пересадки, а жінка (пара) робить свій вибір.

Кількість ембріонів має найважливіше значення: з одного боку, впровадження декількох ембріонів значно збільшує шанси зачаття, з іншого, не рідкість, коли при застосуванні методу на світ з’являється двійня і навіть трійня. У багатьох клініках пропонують заморозити залишилися після запліднення ембріони, що дозволяє провести процедуру ще раз, в тому випадку, якщо спроба виявилися невдалою. Додатковий плюс – жінка «проскочить» другий етап і уникне прийому сильнодіючих гормональних препаратів.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Що стосується самої процедури, вона безболісна і проводиться без знеболювання протягом 5-7 хвилин. Пацієнтці, яка знаходиться в гінекологічному кріслі, через канал шийки в порожнину матки лікар вводить катетер з ембріонами. Після перенесення жінка повинна близько години полежати.

Шостий етап

Власне, ЕКЗ-програма на даному етапі закінчується, тепер в організмі жінки відбуваються важливі процеси: якщо ембріон прикріплюється до стінки матки, то настає вагітність, якщо ні – цього не трапляється.

Якщо вагітність настала, що визначається за допомогою УЗД, на ранніх стадіях її обов’язково підтримують. Лікар призначає пацієнтці прогестерон, його прийом повинен тривати до 12-14 тижнів вагітності. Далі формується плацента, що виділяє прогестерон в необхідному обсязі.

Заключний етап

Благополучний результат ЕКЗ-зачаття – вагітність. Клініка, де проводилося ЕКЗ, відпускає жінку в «вільне плавання» з докладною випискою про лікування, де вказані рекомендації щодо способу життя, терміни проведення тесту на вагітність, УЗД, дозування і тривалість прийому обов’язкових лікарських препаратів. З цією випискою жінка повинна звернутися в жіночу консультацію за місцем проживання, де надалі спостерігатиметься вагітність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОВУЛЯЦІЯ: ЯК ЇЇ РОЗРАХУВАТИ

СПРОСТОВАНІ МІФИ ПРО НАСТАННЯ ВАГІТНОСТІ

ПРИЧИНИ БЕЗПЛІДДЯ, ЯКІ ВАС ЗДИВУЮТЬ