У багатьох рано чи пізно в житті виникають проблеми із зайвою вагою. Хтось страждає цією з дитинства. Буває, що ожиріння від хорошого ситого життя приходить в розпал життя. Можливі надбавки ваги через різні хвороби. Та й ближче до старості жирові надлишки створюють масу проблем. Деколи виникає думка, що жирові накопичення у людини пов’язані із загальним прогресом: чим більше наука і техніка полегшують життя індивідуума, тим більше повних в суспільстві. У світлі цього жирові відкладення можна сміливо називати соціальними накопиченнями. Ми вирішили з’ясувати, чим загрожують людям проблеми із зайвою вагою, якщо з нею не боротися.

Які причини збільшення ваги у людини
1. Спадковість

Це дуже помітно, коли сім’я з мами, тата, дочки і сина заходить у ліфт і займає простір, розрахований на вісьмох людей. Звичайно, частково причина того, що діти повненькі, пояснюється харчовими пристрастями в сім’ї, але при вихідній генетичній схильності у дітей у цій сім’ї немає шансів бути худими. Якщо у вас в сім’ї є проблеми із зайвою вагою, то вам варто уважніше стежити за своїм раціоном, щоб знизити ризик появи зайвої ваги у вас або у ваших дітей.

2. Надмірне харчування

Аліментарний фактор у більшості випадків ожиріння має основне значення. Зайва смачна і висококалорійна їжа обов’язково перейде в жирову тканину, якщо людина не витрачає ці великі надходження. Організм людини зробить це, щоб зберегти енергію на майбутнє. Щоб не набирати вагу, потрібно їсти не занадто багато калорій.

3. Малорухливий спосіб життя

Сучасна людина мало рухається. Лінується вправляти тіло, починаючи з ранку. На роботі треба сидіти і дивитися в монітор. Або сидіти і багато говорити. Чи багато думати і сидіти. Ввечері, повернувшись після тяжкого трудового дня, людина сідає на диван і дивиться телевізор. І так все життя. Спорт дозволить уникнути появи зайвої ваги і буде підтримувати вас у здоровому тонусі.

4. Хвороби ендокринної системи

Однією з причин виникнення ожиріння може стати ендокринна патологія. Наприклад, зміни функції щитовидної залози зі зниженням вироблення гормонів. Хворі люди з гіпотиреозом ніколи не зможуть схуднути, поки не нормалізують функціонування щитовидної залози.

5. Психогенні фактори

В умовах постійного психологічного напруження людина намагається нівелювати вплив на психіку, заїдаючи стрес. Це пояснюється тим, що під час прийому смачної їжі в головному мозку виробляються ендорфіни – біологічно активні речовини, що забезпечують підйом настрою і відчуття щастя.

6. Недолік сну

Сон може призводити до зайвої ваги. Точніше, недолік сну. Коли у людини немає можливості спати вночі, то вона більше їсть в цей час дня. Але їжа, яка приймається вночі, здебільшого йде в жир, тому що вуглеводи і поживні речовини не засвоюються вночі. Це забезпечують людині набуті в процесі еволюції біоритми.

До чого може призвести до ожиріння

Проблеми із зайвою вагою можуть привести до різних патологічних станів в організмі. Як правило, ці хвороби ще більше посилюють ожиріння, створюючи порочне коло, вихід з якого більшість хворих людей не можуть знайти.

1. Діабетичне стан

Ожиріння може вплинути на підшлункову залозу, приводячи до порушення вироблення інсуліну і зниження толерантності до глюкози. Цукровий діабет ще більше впливає на метаболічні проблеми, не дозволяючи людині розірвати замкнене коло.

2. Гіпертонія

Зайва вага дуже часто сприяє підвищенню артеріального тиску. Саме через зміну судинного тонусу гіпертонія впливає на роботу серця, заганяючи людини в передінфарктний стан.

3. Атеросклероз

Зміни в метаболізмі жирів забезпечують підвищення концентрації холестерину в крові. Атеросклеротичні бляшки, які утворюються можуть стати причиною тромбів, які перекриють просвіт судини і призведуть до серйозних ускладнень.

4. Хвороби суглобів

Високе навантаження на суглоби ніг у вигляді зайвої ваги створює умови для патології суглобів. Вони просто не витримують постійну тяжкість зверху. Це значно знижує якість життя людини через труднощі у ходінні. Дуже погано, коли страждає хребет на тлі зміни впливу на нього.

5. Психіатричні проблеми

Повній людині дуже важко знайти себе в суспільстві. Це стосується не тільки роботи, але і взаємин у соціумі. Велика частина здорових людей в кращому випадку ставляться з байдужістю до товстунів. Але можуть бути насмішки і зневажливе ставлення. Все це значно знижує самооцінку людини з підвищеною масою тіла. Або стає причиною депресивного стану.

6. Підвищений ризик онкологічних хвороб

Вже давно помічено і науково доведено, що частина онкологічних пухлин значно частіше виникає на тлі ожиріння. У чоловіків це актуально для ракових процесів в кишечнику і простаті. У жінок – у молочних залозах і матці.

Як вирішити проблему зайвої ваги

Найчастіше проблеми з лишнім вагою можна вирішити вдома, але якщо це не вдається зробити, то може знадобитися допомога фахівця. Найкраще вирішення цієї проблеми – звернутися до лікаря. Навіть якщо ожиріння починалося з переїдання, то згодом у замкнене коло включилася ендокринна патологія. У цьому випадку тільки дотримання дієти ніколи не допоможе.

Дієту слід підбирати спільно з лікарем-дієтологом, тому що звичайне обмеження в їжі може не надати належного ефекту.

Слід кардинально переглянути фізичне навантаження на організм. Можна придбати абонемент у фітнес-клуб і скористатися послугами професійного тренера, який підбере вірний комплекс вправ для спалювання жиру.

Комплексний підхід до вирішення проблеми ожиріння дозволить в досить короткі терміни схуднути без шкоди для організму і створити умови для довгого здорового життя. Бажання змінити свій спосіб життя допоможе вам впоратися із зайвою вагою і повернути здоров’я свого організму.