Багато вважають, що таким серйозним захворюванням, як цироз печінки страждають люди, які довгий час які зловживають алкоголем. Але це зовсім не обов’язково. Дана патологія практично завжди – завершальний етап хронічних хвороб цього органу. Щоб протистояння руйнуванню печінки стало успішним, необхідно своєчасно діагностувати у себе такий недуг. І, незважаючи на те, що на старті хвороби симптоматика нерідко зовні не настільки очевидна, вірні ознаки у неї все ж є. Вони дозволяють завчасно виявити цироз і приступити до належною терапії.

Основні ознаки цирозу печінки: все про проблему

Цироз печінки – прогресуюче захворювання. Воно характеризується переродженням клітин органу в тканину, за будівельним «матеріалом» і властивостями подібну до тієї, що утворює рубці.

Крім загальноприйнятої установки, що цирозу схильні в основному алкоголіки, у багатьох випадках захворювання може стати цілком самостійною патологією. Такий хід подій можливий, коли жовчні шляхи атакуються власним імунітетом, коли патологія має неясну етіологію.

Читайте також:  Надмірний прийом мелатоніну може спричинити 4 проблеми зі здоров'ям

Діагностувати цироз на самих ранніх «витках» його розвитку можна за таким попередніми ознаками:

 • погіршується апетит, знижується вага. Подібна симптоматика свідчить про те, що ослаблений, хворий орган не здатний підтримувати метаболічний процес на належному рівні, гальмується обмін речовин, а з них у людини псується і апетит. При цьому нерідкі нудота, діарея і блювання;
 • виникає, як правило, у ранкові години відчуття сухості та гіркоти в роті;
 • дратівливість і швидка стомлюваність; імунітет у хворого слабшає, організм мобілізує всі сили на те, щоб підтримувати вражений недугою орган, тому у людини і спостерігається слабкість;
 • збільшені розміри печінки;
 • час від часу турбують болі в животі (в основному, в області правого підребер’я) ниючого характеру; вони, як правило, загострюються при надмірних фізичних навантаженнях, а також після вживання в їжу жирних і смажених страв, алкоголю.

При подальшому розвитку хвороби з’являються й інші симптоми: частину з них можна виявити лише при аналізі крові або обстеженні ШКТ. Навіть за умови, що цироз на ранніх етапах часто протікає непомітно, вірні ознаки серйозної патології все ж є:

 • шкіра, а також білки очей і слизові оболонки стають жовтого кольору. Це відбувається через те, що в крові піднімається рівень білірубіну: печінка вже просто не здатна переробляти;
 • живіт сильно збільшується в розмірах. Це наслідок скупчення в черевній порожнині рідини; характерний також т. зв. ефект голови Медузи, коли вени в області живота розширюються і, ніби, променями розходяться від пупка;
 • червоніють ступні і долоні, оскільки стає нижче швидкість руйнування в крові естрогену. А надмірну кількість гормону веде до розширення капілярів на цих частинах тіла, приливу крові до них – в чому і криється причина їх почервоніння;
 • з надлишком жіночого гормону – естрогену – пов’язане виникнення наступних симптомів, які залежать від гормонального фону: випадання волосся на лобку і під пахвами, збільшення грудних залоз, ожиріння на боках і стегнах (за жіночим типом), зниження статевого потягу.
 • атрофія м’язів і статевих органів, почуття безсилля;
 • поява безсоння, апатичного стану, погіршення пам’яті, нерідкі випадки порушення свідомості.
Читайте також:  Різниця між верхнім та нижнім тиском важлива для здоров'я

Для точної постановки діагнозу необхідно проведення аналізу крові, МРТ (щоб прояснити зміни як в самій печінці, так і в інших органах), УЗД черевної порожнини, часто вимагається і біопсія.

Після проведення необхідного обстеження призначається терапевтичний курс, що передбачає, крім прийому лікарських препаратів або оперативного втручання, спеціальну дієту. Також слід дотримуватися ЗСЖ і розпрощатися з шкідливими звичками, оскільки цироз загрожує серйозними ускладненнями. Пам’ятайте, що зволікання в разі найменшої підозри на цироз, може вартувати печінки, а то й закінчитися летальним результатом: не відкладайте похід до лікаря на потім.