Інсульт може статися будь-якою людиною, навіть в будь-якому віці. На жаль, в останні роки захворювання стає все молодше, але в зоні ризику переважно знаходяться літні люди. Не кожен може розпізнати цю недугу. Тому в статті ми назвемо всі ознаки інсульту.

Види інсульту

Існує всього два типи інсульту.

Геморагічний інсульт-це крововилив в мозок. Воно характеризується розривом судин, викликаним високим артеріальним тиском. Крові ніби розсовує тканини мозку, утворюючи порожнину і заповнюючи її. Через це виникає внутрішньомозкова гематома.

Ішемічний інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу. Це означає утруднення або взагалі припинення надходження крові до того чи іншого відділу мозку і звуження судин. При цьому виникає пошкодження тканин головного мозку. Цей вид інсульту зустрічається найбільш часто (в 70-85 відсотків випадків).

Ознаки інсульту

Інсульт-справа непередбачувана, тому неможливо до нього підготуватися. Головне в цьому питанні — знати перші ознаки хвороби, щоб вчасно звернутися до медиків за допомогою. Додамо, що всі наведені нижче ознаки можуть зустрічатися як при ішемічному, так і при геморагічному інсульті.

Проблеми з мімікою

Якщо у вас раптово опустився один куточок рота або очі, а мімічні м’язи не піддаються контролю, то це може говорити про інсульт. Також людина може відчувати оніміння, неможливість посміхнутися або підморгнути. При такій ознаці інсульту слід терміново звертатися в швидку допомогу.

Слабкість і оніміння тіла

Раптово на вас може накотити відчуття слабкості. Це може бути локальне оніміння (наприклад, в руці, нозі або половині тіла). Як правило, це пов’язано з тим, що при інсульті відбувається крововилив в одній з півкуль, яка контролює рухи протилежної частини тіла. Тому людину перестає слухатися та частина тіла, протилежна півкулі, в якому сталося крововилив.

Ви не можете читати і розпізнавати чужу мову

Ліва півкуля головного мозку відповідальна за мову. Тому може виникнути проблема з говорінням. Ви можете говорити нерозбірливо або взагалі втратите цю здатність. При цьому спроби щось сказати триватимуть, але, на жаль, нічого не вийде.

Ознакою інсульту може бути і нерозбірлива мова. Вся справа в тому, що при крововиливі людина не може контролювати свої м’язи, в тому числі для того, щоб говорити чітко. Те ж можна сказати і про читання — цю здатність, людина може втратити при інсульті.

Занадто сильний головний біль

Людина під час інсульту відчуває сильний головний біль, причому такий різкий, якого ніколи до цього не відчував. Якщо з вами це сталося, то слід звернутися за допомогою лікаря.

Порушення рівноваги

Ще однією ознакою інсульту є порушена рівновага. Людині стає важко пересуватися, у нього виникає сильне запаморочення. Координація при цьому буде порушена. Людина навряд чи зможе пересуватися, так як у нього, як правило, додаються такі ознаки, як оніміння і слабкість у тілі.

Виникають проблеми із зором

У пацієнта з інсультом виникають тимчасова сліпота. Видиме зображення може бути не чітким. Або ж почне двоїтися в очах. Все це перші і вірні ознаки інсульту. Проблеми із зором в основному виникають в одному оці, як і онімілі кінцівки. Це пояснюється не пошкодженням самого очі або зорового нерва, а проблемою аналізу отриманого зображення в головному мозку.

Також можуть виникнути нудота і блювота, труднощі або втрата слуху, спазми в м’язах. Якщо ви відчули один або кілька ознак інсульту, необхідно відразу звертатися в швидку допомогу.

Фактори виникнення інсульту

Інсульт завжди настає миттєво і раптово. Причому зараз захворювання зачіпає не тільки літніх людей, але і тих, кому немає і 40 років. Серед факторів, які провокують виникнення інсульту, можна назвати наступні:

 • Захворювання серцево-судинної системи;
 • Цукровий діабет;
 • Високий артеріальний тиск;
 • Транзиторні атаки;
 • Поява холестеринових бляшок в сонних артеріях;
 • Хвороби крові;
 • Шийний остеохондроз;
 • Часті і тривалі стреси;
 • Схильність до внутрішньосудинного тромбоутворення;
 • Малорухливий спосіб життя і надмірна вага;
 • Інтоксикація, викликана, надмірним прийомом лікарських препаратів;
 • Зловживання алкоголем і курінням — внаслідок цих шкідливих звичок розвиваються патології судин і серця;
 • Вік і стать (найчастіше інсульт виникає у чоловіків старше 50 років);
 • Спадковість.

Ризик крововиливу буде підвищений, якщо у вас є хоча б один з перерахованих вище факторів. Тому лікарі рекомендують дбайливо ставитися до свого здоров’я. Відмова від шкідливих звичок, здоровий спосіб життя передбачає правильне харчування і спорт, часті прогулянки допоможуть людям залишатися здоровими і сильними довгі роки.

Перша допомога при інсульті

Ви вже викликали швидку допомогу, але вона довго їде? Не потрібно сидіти і чекати біля моря погоди. Хворому слід допомогти, щоб полегшити його стан. Так, в першу чергу потрібно забезпечити доступ повітря, якщо людина знаходиться в приміщенні. Для цього послабте краватку, ремінь, розстебніть занадто вузьку сорочку, відкрийте вікна.

Покладіть людину на бік, тому що велика ймовірність блювоти, а це дозволить їй не захлинутися. Голову потрібно злегка підняти, але не більше ніж на 30 градусів. Ноги пацієнта краще помістити в теплу воду для того, щоб перерозподілити кров в організмі.

При можливості треба виміряти тиск. При підвищеному можна дати препарат для нормалізації цього показника, який був прописаний пацієнту. Але це потрібно робити тільки в тому випадку, якщо ви знаєте, що саме прописано потерпілому від інсульту. Також хворому не можна давати ні води, ні їжі.

В іншому допомога сторонніх більше не знадобиться, все інше можуть зробити тільки лікарі. Ви ж, як людина, що опинилася поруч, повинні підтримувати хворого психологічно.