Є люди, здатні запам’ятати список з сотень випадкових слів та чисел за лічені секунди і відтворити їх у такому ж порядку через кілька годин. Магія? Ні. До того ж, на відміну від магів, люди, що володіють такими здібностями, відкриті і готові розповісти про свої секрети.

Вони використовують, так званий, метод Локі (від лат. loci мн.число від locus – місце). Останні дослідження показали, що звичайні люди можуть досить швидко навчитися цієї особливої стратегії пам’яті, а потім без праці проробляти те ж саме. Більш того, освоєння методу Локі призводить до зміни нейронних зв’язків у мозку людини.

– Навчання звичайних людей таким здібностям збільшує обсяг пам’яті, – прокоментував відкриття старший автор дослідження, професор неврології Стенфордського університету Майкл Грейсиус.

Метод Локі, який іноді називають «Палацом пам’яті», існує близько 2500 років і є однією з найстаріших стратегій пізнання. Він включає в себе співставлення випадкових фрагментів абстрактної інформації зі знайомими візуальними і просторовими сигналами, що допомагає цим випадковим часткам міцніше закріпитися у вашій пам’яті. Наприклад, щоб запам’ятати список чисел, ви можете уявити, що прогулюється по знайомому будинку і привласнюєте кожному об’єкту номер: нуль може бути ручкою на вхідних дверях; один – люстрою…

Читайте також:  Топ-5 лучших бирж криптовалют для Украины

Додамо, що даною системою зберігання інформації досконало володів Доктор Ганнібал Лектер (канібал-інтелектуал та серійний вбивця, роль якого в 3 фільмах виконав Ентоні Хопкінс). Палац пам’яті дозволяв йому подумки жити на волі, в той час як насправді він перебував у камері відділення Балтиморської спеціальної лікарні для неосудних злочинців.

У своїх дослідженнях вчені зі Сполучених Штатів і Нідерландів порівнювали звичайних людей з 23 кращими учасниками Чемпіонату Світу з Пам’яті.

Як і очікувалося, «спортсмени» відзначилися чудовою пам’яттю. Наприклад, в одному експерименті вони запам’ятали список із 72 слів і змогли правильно згадати всі слова через 20 хвилин. Учасники з звичайними навичками, навпаки, запам’ятали в середньому 40 слів.

Читайте також:  Вібратор для жінок: поради щодо підбору і як новачкові знайти саме свою унікальну іграшку

Потім дослідники вивчили структуру мозку учасників, намагаючись знайти різницю, яка могла б пояснити чудові навички пам’яті чемпіонів. Але їм так і не вдалося нічого знайти.

– Нам не вдалося виявити ніяких істотних відмінностей, – говорить Мартін Дреслер, перший автор дослідження, доцент нейронауки в Інституті мозку, пізнання і поведінки в Дондерсе (Нідерланди), – не було жодної структури мозку, яка дійсно б виділялася.

Це стало підтвердженням слів самих «атлетів» про те, що вони не народжувалися вундеркіндами, а всього лише навчилися користуватися необхідною стратегією. Іншими словами, не «апаратне забезпечення» мозку робить цих людей особливими, а «програмне», підкреслив Дреслер.

У другій частині дослідження вчені прагнули перевірити, що відбувається в мозку, коли звичайні люди приступають до вивчення і використання методу Локі. В експерименті брали участь три групи по 17 осіб. Перша група провела шеститижневий курс щоденних інтерактивних навчальних занять за методом Локі. Друга навчалася за методом, що сприяє загальному поліпшенню їх робочої пам’яті, а третя група взагалі не тренувала пам’ять.

Читайте також:  Яка небезпека може чекати після нанесення тату?

Через шість тижнів, учасники знову пройшли тест на запам’ятовування 72 слів. Група, яка використала метод Локі, показала вражаючу продуктивність пам’яті. Жодна з двох інших груп не змогла наблизитися до такого результату.

Перша група продовжувала демонструвати це покращення навіть чотири місяці, що доводить тривалий вплив стратегії на мозок людини.

Вчені змогли пояснити таку високу ефективність методу Локі.

Він інтенсивно використовує навички, які були важливі в період еволюції людини. Запам’ятовування абстрактної інформації, такої як імена або цифри, ніколи не було для нас пріоритетним. Важливо було знайти дорогу або заховати здобуту їжу. Тому наш мозок працював на запам’ятовування подібної інформації.