Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7 °С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям, а що вже казати про – 20 °С?..

Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини? Судини кінцівок рефлекторно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках уповільнюється. Найперше замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що їх жировий прошарок дуже тонкий. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче. І для цього не потрібна наднизька температура (від -20 °С), вона може бути навіть плюсовою.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Корисні поради
 • Краще вдягатися багатошарово-кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить на морозі небезпечне потіння. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути вільним.
 • Захищайте відкриті ділянки шкіри. Одягайте рукавички, а ніс та вуха захищайте шапкою, шарфом, піднятим коміром.
 • Якщо плануєте провести цілий день на морозі, візьміть запасний одяг. Щоб уникнути переохолодження іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий.
 • Виходьте на мороз ситими. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – що-небудь з’їсти.
 • Якщо ви проводите цілий день на вулиці, кожні півгодини-годину бажано заходити у тепле приміщення, аби зігрітися.
 • По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
 • Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.
 • Уникайте перевтоми. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. При цьому дуже швидко використовується енергія і виснажуються сили. Тому рухайтеся, але не надто інтенсивно.
 • Слідкуйте за прогнозом погоди.
Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Категорично забороняється:

 • торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці контакту може виникнути обмороження;
 • те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру, а отже, при роботі з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички;
 • вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. Крім того, алкоголь послаблює ваш власний контроль за ситуацією;
 • палити, оскільки нікотин згубно впливає на стінки судин.

Перша допомога

Помилково думати, що переохолодження мине саме по собі. Як тільки ви побачили його симптоми – воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Перша допомога при переохолодженні нескладна: зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте. У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. Якщо лікар тимчасово недоступний, треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися теплими простирадлами й ковдрами. Не можна торкатися до обмороженным ділянкам тіла.

Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини гарячою водою, або на гарячих батареях. Це може призвести до значного поглиблення ураження.

При обмороженні дотримуйтеся принципу “внутрішнього зігрівання” уражених тканин – накладання теплоїзолюючих пов’язок (ватно-марлевих, бавовняних і т. п.), вживання теплих напоїв.

Обов’язково пийте якомога більше рідини – будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони нормалізують температуру тіла та покращать циркуляцію крові.

Прийміть знеболювальні та негайно зверніться за кваліфікованою допомогою! Мазі і креми від обмороження можна застосовувати не раніше 20-30 хвилин після зігрівання.

За матеріалами Моз України

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОФІЛАКТИКА ОБМОРОЖЕННЯ ТА ОБВІТРЮВАННЯ

10 ФАКТІВ ПРО ХОЛОД, ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЛИ