Дві причини, які заважають загнати себе в ліжко вчасно, а також чотири способи їх подолати.

Що таке прокрастинація перед сном

Може здатися, що ця проблема — не проблема зовсім. Ну подумаєш, засидівся в інтернеті до ночі або вирішив у що б то не стало додивитися черговий епізод улюбленого серіалу. Нічого страшного, завтра точно-точно ляжу в десять (одинадцять, опівночі)!

Біда в тому, що ваші обіцянки собі напевно не будуть виконані. Прокрастинація перед сном — так називають зволікання перед запланованим відпочинком вчені — ситуація масова і актуальна.

Обстеживши понад 2 400 осіб, голландські психологи з’ясували: 53% з них лягали спати пізніше, ніж планували, на постійній основі — не менше двох разів на тиждень. І продовжували страждати від прокрастинації навіть тоді, коли начебто брали жорстке рішення відправлятися в ліжко в чітко визначений час.

Це не було пов’язано з тим, що люди не хотіли спати. Навпаки, багато хто з піддослідних зізнавалися, що до вечора валяться з ніг, а протягом дня відчувають себе невиспаними, і це серйозно позначається на настрої і продуктивності. Але щось заважало їм вечорами йти в ліжко вчасно.

Дослідники спробували встановити, що ж це за причини. І прийшли до наступних висновків.

Що не дає нам відправитися в постіль

Вчені проаналізували профілі всіх добровольців, які брали участь у дослідженні, щоб знайти ті особливості, які об’єднували б прокрастинаторів і відсутні у людей, які лягають вчасно. Таких особливостей виявилося дві.

1. Хронотип сови

Принаймні, на початку робочого тижня — понеділок, вівторок, середу — сови трапляються на прокрастинації перед сном набагато частіше, ніж жайворонки. Намагаючись пояснити цей факт, дослідники висунули таку версію. Сови гарненько відсипаються на вихідних, а тому просто не розуміють, навіщо рано лягати в перші будні дні тижня. Їх організм, за вікенд звиклий до затяжних нічних посиденьок і пізнім підйомах, не може швидко перебудуватися.

У той же час жайворонки, які традиційно встають і лягають рано, не мають жодних проблем з відходом до сну. Їх розпорядок дня не змінюється ні у вихідні, ні в будні.

2. Знижений рівень самоконтролю

«Я занадто багато контролював себе протягом дня. Тепер мені потрібна можливість розслабитися без оглядки на годинник», — приблизно так багато пояснюють свою прокрастинацію перед сном. Вчені називають це виснаженням резервів самоконтролю.

Чим більшій кількості спокус людина змушена протистояти протягом дня, чим жорсткіше їй доводиться тримати себе в руках в робочий час, тим вища ймовірність, що ввечері вона буде прокрастинувати, відкладаючи сон.

Як все-таки лягти спати в запланований час

Прокрастинацію перед сном можна і потрібно подолати, інакше пов’язаний з нею недосип здатний серйозно зашкодити вашій кар’єрі і знизити якість життя в цілому. Дослідники пропонують кілька способів.

1. Якщо ви сова, не йдіть на поводу у біоритмів у вихідні

Звичайно, спокуса прогуляти всю ніч з п’ятниці на суботу, а потім з суботи на неділю вельми суттєвий, адже на ранок можна відіспатися. Однак такі гулянки збивають ваш організм з пантелику.

Щоб не страждати від прокрастинації перед сном, а потім від недосипу протягом дня, важливо дотримуватися режиму сну навіть у вікенд.

2. Відстежуйте свою поведінку протягом дня

Якщо день видався важким, вам не раз доводилося брати себе в руки і відмовлятися від чогось приємного (шоколадного тортика на десерт під час обідньої перерви, спокуси перенести складну роботу на завтра, пропозиції посидіти з колегами в барі замість тренування), то вечірнє зниження самоконтролю майже неминуче. Будьте до цього готові. І постарайтеся все-таки знайти в собі сили зробити останній на сьогодні ривок і вчасно відправитися в постіль.

3. Перенесіть рутинні справи, які виконуєте перед сном, на інший час

Часто між неспанням і подушкою стоїть ряд обов’язків. Наприклад, вигуляти собаку, випрати білизну, скласти речі, помити посуд, вмитися і почистити зуби. Ви б хотіли лягти спати, але так лінь виконувати справи з обов’язкового щовечірнього списку, що ви несвідомо відкладаєте процес.

Хороше рішення — виконувати частину обов’язків в інший час, не перед сном. Наприклад, помити посуд і почистити зуби можна відразу після вечері. Вигуляти домашню тварину — до. Організацію речей взагалі перенести на ранок. Так ви зменшите висоту бар’єра, що відокремлює вас від сну. І вчасно відправити себе в ліжко стане легше.

4. Використовуйте ритуали для поліпшення якості сну

Існує цілий ряд рекомендацій, що дозволяють заздалегідь налаштувати організм на сон.

Влаштуйте «комендантську годину» по відношенню до гаджетам: відкладіть смартфон, ноутбук, пульт від телевізора хоча б за годину-півтора до планованого відбою. Приглушіть світло. Провітріть будинок і по можливості знизьте в ньому температуру до 16-24 °C. Прийміть гарячу ванну і випийте гарячий чай. Коли зовні прохолодно, а всередині — тепло, нас починає хилити в сон. Це фізіологія. Використовуйте її заради досягнення бажаного результату.