Лікувальна дія ванн була відома в Стародавньому Єгипті, Вавилоні та Стародавньому Римі. Відомості про водолікування містяться в староіндійській письмовій пам’ятці «Клунь-Веда». Ми з’ясували, як водне лікування впливає на наш організм і як використовувати воду для схуднення і омолодження організму.

Від чого залежить цілющість води?

Цілющість загальних ванн залежить від хімічного складу джерела, температури, тривалості сеансу та інших факторів. Основу бальнеотерапії становить зовнішнє застосування загальних чи місцевих ванн. Їх ефективність зумовлена проникністю шкірних покривів для йоду, брому, миш’яку і ряду інших іонів, так само як і для самої води.

За даними американських дослідників, перебування людини протягом двох годин у термонейтральній воді (прісній) збільшує об’єм циркулюючої крові за рахунок проникнення води через шкірні покриви і викликає гемодилюцію (розведення) плазми. Така плазма може впливати на спеціальні рецептори (осморецептори) гіпоталамічної області, що, в свою чергу, сприяє зміні синтезу антидіуретичного гормону гіпофіза і появи поліурії.

Проте в цей період існують і інші точки зору щодо механізмів підвищеного сечовиділення у людини після ванн.

Ванни з теплою і термонейтральной водою мають властивості вибірково розширювати судини нирок і шкіри. Дослідники вказують на протилежну реакцію судин шкіри і внутрішніх органів як на тепло, так і на холод. Так, наприклад, звуження судин шкіри при дії холодового фактора супроводжується розширенням судин внутрішніх органів. Виняток становлять системи судин нирок та селезінки, які розширюються і звужуються під впливом тепла синхронно з судинами шкірних покривів. В такому випадку середовище з теплою водою повинне була б викликати підвищене сечовиділення. Насправді так воно і є. На діуретичний ефект цього середовища вказували багато дослідників, починаючи з Базетта (1924).

Читайте також:  "Літня" їжа, яка руйнує підшлункову
Що відбувається з організмом під час прийому лікувальних ванн?

Лікувальні ванни можуть викликати різні ефекти. Лікарі виявили у багатьох схильність до збільшення ударного і хвилинного об’ємів серця в перші години прийому лікувальних ванн. Це природний процес. У людей може частіше битися серце і часто хочеться в туалет.

Слід зазначити, що позитивна дія вуглекислих ванн і їх «вирівнюючий ефект на кровообіг, дозволяють говорити про те, що ванни корисні для людей, які перенесли інфаркт міокарда. Крім того, той факт, що ванни можуть викликати часте сечовипускання, говорить про те, що метод у хворих з набряками.

Клінічна практика показує, що, незважаючи на великий арсенал сучасних сечогінних препаратів, є значний контингент хворих які не піддаються, рефрактерних до лікування діуретиками. У одних розвивається непереносимість сечогінних препаратів, у інших – звикання або відсутність будь-якого ефекту, зумовлені іншими причинами (вторинний альдостеронізм тощо), – формується стійкий набряк. Як правило, подібні явища виникають у найбільш важких хворих, які особливо потребують виведення надлишкової рідини з організму. Лікування таких хворих представляє величезні труднощі для лікарів.

Читайте також:  Фахівці назвали 8 продуктів, які захищають організм від хвороб
Які є види лікувальних ванн?

Необхідний вид ванн повинен призначати лікар. Але існує кілька видів лікувальних ванн. Так, занурюватися у ванну може все тіло, такі ванни називаються загальними. Загальні ванни часто призначають при санаторно-курортному лікуванні. Вони впливають на весь організм цілком.

Також бувають півванни. В такому випадку людина занурюється у ванну тільки по пояс. Це допомагає впливати тільки на певні органи, не перевантажуючи організм. Наприклад, у такому разі зменшується навантаження на серце людини.

У деяких випадках можуть застосовуватися місцеві ванни. Це ванни при яких занурюються у воду тільки окремі частини тіла. Найчастіше їх використовують для того, щоб вирішити якісь шкірні проблеми, а також проблеми з суглобами. Крім того, місцеві ванни можуть бути також і масажними.

Крім того, ванни також можуть відрізнятися за складом. Лікувальний склад у кожному випадку визначає лікар, який вирішує, який саме вплив необхідно людині.

В санаторіях бувають лікувальні ванни наступних типів:

  • Азотні;
  • Сірководневі;
  • Йодобромні;
  • Скипидарні;
  • Кисневі;
  • Вуглекислі;
  • Сольові;
  • Трав’яні;
  • Мінеральні.
В яких випадках призначають лікувальні ванни?

Лікувальні ванни показані при великій кількості захворювань. Їх можуть призначати у разі нервових захворювань, також, у випадку, якщо людина страждає від захворювань органів дихання, оскільки вода чинить вплив на грудну клітку, а також пари дозволяють впливати на легені.

Читайте також:  Названа проста корисна звичка для продовження життя

У випадку, якщо у вас швидка стомлюваність або порушений сон, лікувальні ванни також можуть бути показані. Деякі види ванн можуть прискорювати обмін речовин, якщо він був порушений, правда, це діє тільки в комплексі з іншими заходами, вжитими для боротьби з недугою. Найчастіше лікувальні ванни призначають у комплексі з іншими лікувальними процедурами, які доповнюють вплив корисної води, а також допомагають поліпшити результат за більш короткий термін.

Чи можна приймати лікувальні ванни вдома?

Цікавлять лікувальні ванни в домашніх умовах? Не у всіх є можливість відправитися в санаторій за курсом лікувальних ванн. Крім того, не всі живуть в таких районах, де є лікувальні джерела. Що робити в такому випадку? Насправді, при правильному підході можна зробити лікувальну ванну і вдома. Для цього продаються готові суміші, які, звичайно, не так ефективні, як лікувальні ванни в санаторії, але можуть позитивно впливати на організм. Головне, дотримуватися правил, а також тримати температуру води не дуже високу і не дуже низьку. В такому випадку, можна отримати приємну розслаблюючу ванну, яка матиме позитивний вплив на нервову систему, а також на стан вашої шкіри.