Якщо міцне фізичне здоров’я протягом багатьох і багатьох років — ваша головна мета, перш за все подбайте про свою нервовову систему (щоденні стреси і вічні повідомлення у робочих і неробочих чатах цьому ніяк не сприяють). Про те, як захистити свій (внутрішній) світ, читайте нижче.

Необхідність стежити за своїм ментальним здоров’ям так само уважно, як і за своїм фізичним станом, вже мало в кого викликає питання і сумніви. Принаймні, ми стаємо свідками серйозних кроків у бік дестигматизації психічних розладів — один тільки флешмоб #FaceOfDepression відкрив суспільству очі на те, що таке депресія насправді і якою вона буває (з легкої руки глянцевих журналів та популярної психології довгі роки «депресією» називали все що завгодно — від поганого настрою до скороминущої меланхолії). Крім того, все частіше знаменитості і публічні люди знаходять в собі сили відкрито говорити про психічні захворювання, з якими вони зіткнулися, і закликати своїх прихильників не боятися просити про допомогу. Поступово пріоритети в суспільстві змінюються — на перше місце виходить турбота про себе і своє здоров’я.

Однак коли справа доходить до профілактики психічних розладів, мало хто знає, що робити. Так-так, стратегій самодопомоги предостатньо, але не у всіх є час і гроші на йогу з тваринами, оздоровчу іпотерапію і на кристали, які допомагають (або не допомагають) розслабитися. Саме тому ми склали список найбільш ефективних і простих у реалізації способів подбати про своєму «внутрішньому світі». Знову ж подібна турбота повинна стати звичкою — тим, що ви реально робите, а не тим, про що ви тільки розмовляєте.

Стежте за своїм станом і періодично влаштовуйте собі дні відпочинку (справжнього відпочинку)

Ви самі знаєте, колись у нескінченному потоці справ, завдань і дедлайнів — потрібно видихнути і дати собі можливість відпочити. Крім того, ви самі знаєте, що після невеликої паузи у вас з’являться сили, які дозволять ще глибше «зануритися» в робочий процес. Однак незважаючи на те, що переваги такого психологічного «детоксу» очевидні, ми чомусь відчуваємо себе егоїстами і ледарями при одній тільки думці про відпочинок. Щоб уникнути недоречних і зовсім не обґрунтованих докорів сумління, поставтеся до такого вихідного, як до профілактики — взявши один «здоровий» день на те, щоб «підзарядитися», ви даєте своєму організму (в тому числі і імунній системі) час надолужити згаяне і запобігти цілком реальний «хворий» день у майбутньому.

Радість

Придумайте якесь заняття перед сном (серіали не пропонувати)

Якщо ваш головний інструмент у боротьбі з втомою — це «запійний» перегляд серіалів до пізньої ночі, то немає нічого дивного в тому, що на наступний день ви почуваєте себе розбитим і повністю виснаженим (навряд чи подібний стан сприяє творчим та робочим процесам). Проведіть невеликий експеримент — протягом тижня нічого не дивіться перед сном. Використовуйте цей час для того, щоб почитати, помедитувати (і не закочуйте очі — це дійсно працює), помалювати, що-небудь розфарбувати, зателефонувати нарешті мамі, погортати журнал, поспостерігати за деревами у вікні, полежати у ванні — загалом, виберіть те, що вам більше всього подобається. Так, для багатьох людей «зависання» з серіалом — це дієвий спосіб подолати денний стрес, і в цьому немає нічого поганого, просто корисно знайти що-небудь ще (що-небудь, що не передбачає сидіння до двох годин ночі перед монітором).

Подумайте про речі, якими ви насолоджуєтеся тільки під час відпустки, та введіть їх у своє повсякденне життя

У відпустці ми, як правило, ставимося до всього простіше і легше — не моргнувши оком замінюємо спортзал на плавання або прогулянку, вечеряємо разом з друзями в кафе чи купуємо салат і йдемо перекушувати в парк. А ще ми не перевіряємо пошту, тому що завчасно встановили автовідповідь і перевели телефон в авіарежім. А якщо додати щіпку цього безтурботного настрою у свою сувору реальність? Наприклад, дозволити собі замість тренування в задушливому фітнес-клубі відправитися на пробіжку по центру міста? Або встановити на телефоні режим «не турбувати» і в десять вечора прибрати смартфон в сумку? Звичайно, подібні заходи не є заміною повноцінної відпустки, але вони допоможуть вам виграти трохи особистого часу і трохи розрядити обстановку.

Читання книги

Обмежте вживання рафінованого цукру

Ні, виключення зі свого раціону газованої води, цукерок і випічки не позбавить вас від депресії або тривожного розладу, однак допоможе уникнути стрибків цукру в крові, а це, в свою чергу, дозволить організму надовго зберегти енергію і рівномірно розподілити її протягом усього дня. І хоча немає таких продуктів, яким було б під силу захистити людину від стресів, магній (а значить і продукти, в яких цей мікроелемент міститься) допомагає полегшити головний біль і зняти втому. Так що, коли наступного разу підете в магазин, не проходьте повз авокадо, інжиру і насіння гарбуза.

Зверніться за допомогою, навіть якщо вам здається, що «поки не все так погано»

Не потрібно чекати, поки вам стане зовсім погано — чим раніше ви почнете лікування, тим вище ймовірність швидкого одужання. Якщо з вашим психічним станом відбувається щось, що заважає вам жити, не терпіть — поговоріть з ким-небудь і попросіть про допомогу. Краще всього звернутися до людини, якій ви довіряєте, яка з увагою та участю поставиться до вашої проблеми. Крім того, необхідно знайти лікаря, який надасть вам професійну допомогу і не дасть розвинутися захворюванню.

Психологічна допомога

Відмовтеся від алкоголю, якщо почуваєте себе погано кожен раз, коли випиваєте

Немає нічого поганого в тому, щоб періодично вибиратися куди-небудь з друзями і під час душевних розмов пропускати пару келихів пива або вина. Але якщо ви розумієте, що п’єте занадто багато і п’єте тільки для того, щоб впоратися з перманентним неспокоєм або заглушити внутрішній голос, який сигналізує про невирішеною проблему, то саме час задуматися. Все-таки лікуватися від однієї депресії легше, ніж лікуватися одночасно і від депресії, і від алкоголізму.

Перестаньте культивувати трудоголізм і трохи поспіть

Так, зараз модно бути трудоголіком — модно працювати без вихідних, писати в робочих чатах серед ночі і під час зустрічі з друзями сидіти, уткнувшись в телефон (хлопці, вибачте, справи!). Але, як це часто буває, багато модних речей абсолютно не придатні для повсякденного життя. А раз так, то і виключати зі свого насиченого і «ділового» життя сон або заганяти його в зовсім вузькі рамки недоцільно і небезпечно. На відміну від квартального відліку або листи боса, сон по-справжньому важливий — від нього залежить ваше психологічне та фізичне здоров’я. Якщо ви регулярно позбавляєте себе повноцінного нічного сну, чекайте біди (і не кажіть, що ми не попереджали).

Відпочинок

Складіть список з позитивних тверджень

Ваше завдання — скласти «нагадування» про речі і переконання, які для вас по-справжньому важливі, вони стануть вашою «протиотрутою» у вирі негативних думок і емоцій. Підійдуть і звичайні «пам’ятки» (пам’ятай, тебе дуже люблять), і стратегії подолання стресу (встань і трохи пройдися — тобі стане легше), і тексти улюблених пісень (одна I Was Here чого коштує). Використовуйте все, що допоможе вам відновити фокус і заспокоїти внутрішню бурю. І в будь-якому разі пам’ятайте: все пройде.

Джерело: The challenger