Запалення і набряк слизової оболонки глотки, гортані або трахеї — головні провокатори болю в горлі. Слизова і мигдалики збільшуються в розмірах — і вам стає важко ковтати. А роздратування нервових рецепторів дає відчуття першіння та іншого дискомфорту. Схопилися за горло? Не поспішайте бігти за ліками.

— Біль у горлі — одне з найчастіших проявів застуди. Цей симптом має широкий діапазон відчуттів — від невеликого першіння до сильного дискомфорту, що утрудняє ковтання. У більшості випадків такі скарги є наслідком вірусної інфекції, що викликає запалення верхніх дихальних шляхів і не потребує специфічного лікування. Поки не існує засобів, які могли б успішно справлятися з вірусами, що викликають застуду (крім вірусу грипу). Наш організм сам відмінно справляється з цим завданням, виробляючи в процесі хвороби специфічні білки-антитіла, які ефективно знищують віруси.

З цієї причини не потрібно поспішати до лікаря у разі легкого перебігу хвороби. Фахівець не зможе вплинути на ваше одужання — організм все зробить сам, перемігши застуду протягом 3-10 днів (іноді окремі симптоми можуть спостерігатися до двох тижнів). Що стосується пропонованих на ринку численних імуномодуляторів та імуностимуляторів, то вони не довели своєї ефективності, а значить, не здатні прискорювати видужування, тому все лікування при застуді зводиться до усунення симптомів захворювання, щоб полегшити перебіг хвороби — наприклад до придушення болю в горлі.

Як прискорити одужання

Біль в горлі

Загальним правилом при будь-якій застуді є вживання достатньої кількості рідини. Це зменшує інтоксикацію, прискорює виведення знищених вірусів. Щоб полегшити біль у горлі, частіше пийте як теплі, так і прохолодні напої. Наприклад, вживання холодного соку або танення морозива надає знеболюючий ефект за рахунок зменшення набряку та запалення ротоглотки (аналогічну дію зробить і розсмоктування шматочки льоду). А ось застосування пастилок з антисептиками або антибактеріальними препаратами, швидше, зайве — дія таких препаратів лише поверхова і не здатна прискорити процес одужання, розсмоктування льодяників може пом’якшити горло тільки за рахунок великого виділення слини.

— При сильному дискомфорті — коли на тлі хвороби ваша працездатність помітно знижується — варто використовувати засоби зі знеболюючим і протизапальним ефектом, такі як ацетамінофен (парацетамол, панадол), ібупрофен (нурофен) або аспірин (останній можна приймати з 18 років). Важливо також підтримувати достатню вологість повітря в приміщенні (не менше 50%), наприклад, за допомогою мийки повітря — пристрою, який здатний очищати і зволожувати повітряну масу, забезпечуючи її постійну циркуляцію, — або поклавши мокрий рушник на батарею, хоча в цьому випадку вам вдасться тільки зволожити повітря, але не очистити його.

Коли варто звернутися до лікаря

Біль в горлі

 1. При поєднанні таких ознак: сильний біль у горлі, підвищення температури тіла (вище 38,2), збільшення лімфатичних вузлів за відсутності кашлю і нежиті. В такому випадку високий ризик бактеріального (стрептококового) ураження ротоглотки, тому лікар повинен прийняти рішення про призначення антибіотиків.
 2. При помірному болю в горлі з нальотами на мигдалинах, сильної закладеністю носа, підвищенням температури і збільшенням лімфатичних вузлів. Потрібно виключити інфекційний мононуклеоз. У цій ситуації нерідко помилково призначають антибіотики, а слід лише полегшити симптоми захворювання.
 3. При сильному односторонньому болю в горлі (коли вам важко ковтати і неможливо повністю відкрити рот), що супроводжується слабкістю і високою температурою. Тут важливо виключити паратонзилліт, а також його перехід в паратонзілярний абсцес, що може потребувати призначення антибіотиків або навіть хірургічного втручання.
 4. При появі крові в слині або сильної задишки. Будь-який запальний процес може призвести до кровохаркання, наприклад, через підвищену ламкість судин або сухості глотки. Якщо кров у слині або задишка стали з’являтися при ангіні або фарингіті, обов’язковий огляд лікаря, оскільки це може бути сигналом ускладнення хвороби або іншого більш тяжкого захворювання.

— Зараз існує тенденція купувати розрекламовані препарати від болю в горлі, не звертаючись до лікаря. В результаті неправильного лікування формуються штами бактерій і мікроорганізмів, стійкі до цих засобів. Таке самолікування нерідко веде до комбінованої інфекції (вірусної і бактеріальної), а клінічна картина стає неясною, що ускладнює постановку діагнозу. У подібній ситуації лікар змушений призначити більш потужний препарат з великим переліком побічних явищ. При цьому ефективність самої терапії знижується. Крім того, при появі болю в горлі не можна повністю виключати той факт, що вона може сигналізувати не про застуді, а, наприклад, про алергічної реакції, запаленні придаткових пазух носа, хвороби щитовидної залози та інших проблемах зі здоров’ям.

Профілактика

Ми не будемо давати раду поменше їсти морозива: якщо у вас немає хронічних захворювань носоглотки, їжте на здоров’я. Всупереч поширеній думці, застуда не провокується перебуванням на холоді, а ось ризик заразитися в місцях скупчення людей дійсно високий. І не забувайте: вірус передається не тільки безпосередньо, повітряно-крапельним шляхом, але і при попаданні на слизову рота через немиті руки. Причому свою «здатність заразити» він зберігає в середньому близько двох годин (в окремих випадках — до декількох днів). Тому регулярне миття рук (особливо в сезон застуд) і провітрювання приміщень — вірний спосіб зменшити ризик зараження.

Якщо у вашій родині хтось хворіє, йому слід користуватися індивідуальним посудом, рушником, а також носити і регулярно міняти медичну маску (важливо: маску носить хворий, а не здоровий чоловік). Причому навіть звичайне прикривання рота рукою при кашлі та розмові знижує ризик зараження оточуючих в кілька разів. Грип — найнебезпечніша хвороба, тому найбільш ефективним способом профілактики серйозних ускладнень є вакцинація.

Звідки береться короткочасний біль

Застуда

Напевно з вами таке траплялося: кілька днів поспіль, ви прокидаєтеся з болем у горлі, а після сніданку від нього не залишається і сліду. Пояснювати короткочасну біль у горлі тільки інфекцією неправильно. Тому перш ніж починати боротьбу з неіснуючими бактеріями, переконайтеся, що вашому організму це дійсно потрібно. Повторюваний біль у горлі може виявитися наслідком таких процесів:

 1. регулярне вдихання повітря через рот при проблемах в носоглотці. Наприклад, при викривленні носової перегородки, алергічному риніті, гіпертрофії носових раковин та аденоїдах, коли зробити вдих через ніс просто неможливо. У цьому випадку ви весь час дихайте ротом, вдихаючи не зволожене повітря, що викликає подразнення задньої стінки глотки і, як наслідок, хронічний фарингіт;
 2. часте вдихання забрудненого повітря, що містить пил або хімічні реагенти. Це поширена проблема жителів великих міст і працівників промислових підприємств;
 3. куріння тютюну (через постійний вплив диму зі смолами і хімічними компонентами сигарет). До речі, регулярне куріння кальяну теж може стати причиною подібного подразнення;
 4. частого вживання міцного чаю (особливо зеленого), продуктів з великою кількістю спецій і холодних напоїв;
 5. зловживання алкоголем. Не забувайте, що спиртне — органічний розчинник, а значить, може надавати досить сильний вплив на тканини ротоглотки;
 6. інтенсивного мовленнєвого навантаження (зазвичай у співаків, ораторів, акторів, лекторів і педагогів);
 7. подразнення задньої стінки глотки «парами» шлункового соку при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі (ГЕРХ).

Джерело: The challenger