Це досить поширене захворювання обросло міфами про те, як краще від нього позбавитися. Дізнайтеся, що насправді являє собою ячмінь на оці.

У народі відомо безліч способів лікування ячменю на оці – від теоретично нешкідливих до потенційно небезпечних. Насправді, неправильне лікування ячменю та ігнорування запалення в області очей можуть призвести до ускладнень і до посилювання хвороб-провокаторів. Щоб цього не допустити, пропонуємо вам ближче познайомитися з причинами, симптомами, лікуванням і профілактикою цього захворювання.

Етіологія захворювання

Ячмінь на оці є гострим гнійним запаленням волосяного мішечка вії або сальної залози Цейса (розташована близько цибулини вій). Якщо запалюється часточка мейбомієвої залози (видозміненої сальної залози, що відкривається на краях вік), має місце внутрішній ячмінь. Симтоми обох форм ячменю схожі – запалення, почервоніння і набряк краю повік. Однак при внутрішньому ячмені запалення розвивається менш гостро і не викликає больових відчуттів.

Причиною появи ячменю є бактеріальна інфекція. Як правило, запалення з’являється на тлі ослабленого імунітету і цукрового діабету.

До факторів ризику також належать загальне переохолодження організму, авітамінози, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, ендокринні захворювання, поганий стан повік (демодекоз, блефарити).

Патогенез

Запалення супроводжується припливом крові до ураженої ділянки століття і набряком краю повік в області волосяної сумки вії. Внаслідок цього з’являється почервоніння на місці запалення. Запалення розвивається по висхідній, і незабаром біль відчувається не тільки при дотику, а й під час моргання.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Через 2-4 дня на краю повік стає помітною гнійна точка, яка пізніше перетворюється в фурункул з гнійним вмістом. На 3-4-й день гній з омертвілими тканинами виходить назовні, після чого хворобливі відчуття зникають, а запалення починає зменшуватися. Відбувається відтік крові від ураженої області, спадає набряк. Набряклість і почервоніння шкіри повністю зникають приблизно через тиждень після появи перших симптомів.

Іноді може з’явитися кілька ячменів. У цих випадках хвороба часто супроводжується високою температурою, симптомами інтоксикації, збільшенням довколишніх лімфовузлів.

Нерідко разом з ячменем у людини з’являється висип. Це пов’язано з стафілококовою інфекцією, яка в 90-95% випадків є причиною ячменю.

При внутрішньому ячмені (запалення мейбомієвої залози) клінічна картина подібна, але прорив гною зазвичай відбувається з боку кон’юнктиви і хряща. Нерідко після цього відбувається розростання сполучної тканини.

Лікування ячменю

Хтось при появі на оці ячменю намагається його ігнорувати і перетерпіти дискомфорт, інші звертаються до народних засобів, і лише деякі звертаються до лікаря з такою скаргою. Насправді, його поява, тим більше, часта – ознака того, що імунна система дала збій, або в організмі розвиваються інші захворювання. Наприклад, людина ще не знає, що у нього початкова стадія діабету, або з’явилися проблеми з ШКТ.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

Разом з тим, ячмінь відноситься до захворювань, для яких існує безліч нетрадиційних засобів лікування. Деякі з них можуть бути нешкідливими, а інші – не тільки марними, але й небезпечними. Наприклад, якщо вам допомагає позбутися ячменю червона нитка, зав’язана на кисті, або показана кимось дуля – на здоров’я, якщо при цьому ви виконуєте рекомендації терапевта або офтальмолога. А ось такий метод, як промивання очей слиною або сечею загрожує тим, що ви занесете в око додаткові бактерії, які живуть у цих рідинах.

Компреси і вологі примочки на місце ячменю можуть спровокувати те, що інфекція проникне в отвори вивідних проток інших сальних залоз, і виникне рецидив запалення. А прогрівання ячменю до появи гнойничка призведе до посилення запалення і збільшення розмірів ячменю.

Ні в якому разі не намагайтеся самостійно розкрити гнійник і видавити гній. Це може викликати такі небезпечні ускладнення, як сепсис (якщо інфекція потрапить в кров’яне русло), гнійний менінгіт, тромбофлебіт орбітальних вен.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення

А от при своєчасному і адекватному лікуванні ячменю прогноз сприятливий.

Якщо запалення тільки почалося, шкіру повік рекомендують змащувати 70%-м етиловим спиртом або 1% розчином зеленки 3-5 разів на день. Як правило, це дозволяє зупинити подальший розвиток захворювання.

Якщо поширення інфекції триває, показано лікування антибіотиками. У порожнину кон’юнктиви закопують фуціталмік або розчин сульфацила натрію, закладають еритроміцинову або тетрациклінову мазь. Після розтину ячменю за повіки закладають 20%-ну альбуцидну мазь, 1%-ну тетрациклінову мазь, 1%-ну синтоміцинову емульсію, 1%-ну емульсію гідрокортизону. Показані сухі прогрівання – фізіопроцедури або УВЧ.

Корисно буде провести діагностику супутніх захворювань, які могли спровокувати появу ячменю. Особливо якщо ячмінь повторюється.

Профілактика ячменю

Здоровий спосіб життя, достаток вітамінів в харчуванні, дотримання правил особистої гігієни – актуальні рекомендації для профілактики багатьох захворювань, у тому числі, ячменю.

Крім того, не варто користуватися чужою косметикою (або сумнівної якості), не можна терти очі немитими руками. Важливо правильно доглядати за областю повік. Рекомендується регулярно перед сном очищати край повік від шкірних лусочок і залишків шкірного сала за допомогою ватної палички, змоченої безспиртовим лосьйоном.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ