Бактеріальні захворювання очей часто відрізняються вираженою симптоматикою, що спонукає хворого негайно звернутися до лікаря.

Інфекційні захворювання очей викликаються різними бактеріями, вірусами, грибками і найпростішими. При відсутності адекватного лікування деякі з цих хвороб можуть привести до тяжких наслідків аж до втрати ока. У даній статті ми розглянемо бактеріальні ураження очей і повік.

Бактеріальні кон’юнктивіти

Існує кілька видів кон’юнктивітів, що викликаються бактеріями. До таких належать:

  • Блискавичний кон’юнктивіт. Дане захворювання відноситься до невідкладних медичних станів, оскільки досить швидко прогресує і в ряді випадків призводить до перфорації рогівки і сліпоти. Збудниками блискавичного кон’юнктивіту є N.gonorrhoeaeіN.meningitidis. Інкубаційний період захворювання складає три дні. В якості основного лікування рекомендується системна антибактеріальна терапія, яку слід починати негайно.
  • Гострий бактеріальний кон’юнктивіт. Основними збудниками гострого бактеріального кон’юнктивіту є S.aureus, H.influenzae (особливо у дітей), S.pneumoniaeіM.catarrhalis. Захворювання характеризується ураженням бульбарной кон’юнктиви. Часто хвороба має доброякісний характер, і хворобливі симптоми зникають через 7-12 днів при відсутності спеціального лікування. У той же час існує ризик переходу захворювання в хронічну форму, особливо якщо гострий кон’юнктивіт був викликаний коковою флорою (S.aureus, M.catarrhalis).
  • Хронічний бактеріальний кон’юнктивіт. Найчастіше збудником хронічного бактеріального кон’юнктивіту є золотистий стафілокок. Захворювання часто супроводжується блефаритом і відрізняється повільним відповіддю на проведену місцеву антибактеріальну терапію. Найбільш ефективними препаратами при хронічному бактеріальному кон’юнктивіті є очні мазі на основі бацитрацину, які застосовуються до повного одужання.
Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Бактеріальні кератити

Кератит – це запалення рогівки, що супроводжується її помутнінням, почервонінням, виразкою і болем. Бактеріальні кератити найчастіше протікають у вигляді уповільненої виразки. Найчастіше захворювання викликається пневмококами. В деяких випадках бактеріальний кератит розвивається при зараженні стрептококами і стафілококами. Провокуючим фактором захворювання, як правило, служать різні травми очей і подряпини, які є «вхідними воротами» для патогенних збудників.

При бактеріальному кератиті хворого турбує рясна сльозотеча, сильний очний біль та світлобоязнь.

Для того щоб попередити розвиток бактеріального кератиту, після отриманих травм необхідно скористатися антибактеріальними очними краплями.

Бактеріальні кератити можуть привести до утворення щільного більма на рогівці. Якщо помутніння розташовується в центральній частині очі, то показано хірургічне лікування, яке проводиться через рік після згасання запального процесу.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Блефарити

Блефарити – бактеріальні захворювання очей, що характеризуються хронічним запаленням повік. Основним збудником блефарити є золотистий стафілокок.

Запальний процес при блефариті має переважно хронічний характер і важко піддається лікуванню. Часто у хворих з блефаритом відзначають наявність себорейного дерматиту і розацеї (хронічного захворювання шкіри обличчя, що розвивається при ангіоневротичних порушеннях).

Блефарит буває переднім крайовим, при якому вражається війовий край повіки, і заднім крайовим, при якому, крім запалення країв повік, також спостерігається запалення мейбомієвих залоз повіки, що може привести до ураження кон’юнктиви і рогівки.

Основними препаратами, які застосовуються для лікування блефариту, є очні мазі на основі антибіотиків еритроміцину або гентаміцину. В якості альтернативних засобів застосовуються очні краплі з офлоксацином або ципрофлоксацином. Лікування слід проводити протягом одного місяця після зникнення симптомів.

Читайте також:  Можливі проблеми з контактними лінзами та їх вирішення
Дакріоцистит

Дакріоцистит – це запалення слізного мішка, яке може протікати в гострій і хронічній формі. Основними збудниками дакріоцистита є S.pneumoniae і S.aureus, а у дітей запальний процес може розвинутися при зараженні H.influenzae.

Препаратами вибору при бактеріальному дакріоциститі є антибіотики на основі цефуроксима, які приймаються всередину. Місцеву терапію проводять препаратами фузидієвої кислоти та / або хлорамфеніколом.

В деяких випадках при дакріоциститі показано хірургічне лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧЕРВОНІ ОЧІ: ПРИЧИНИ ТА ЛІКУВАННЯ

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ