Тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання негативно позначається на стані рогівки та сітківки. Офтальмолог Джейсон Йосар з Університету Квінсленда (Австралія) пояснює важливість захисту очей від яскравого сонячного світла.

Короткочасний ефект УФ-випромінювання

Короткочасний вплив УФ-променів, як правило, не викликає ніяких симптомів, але чим більш інтенсивним або тривалим воно стає, тим вище ризик фотокератиту (опіку рогівки). Загибель клітин прозорої зовнішньої оболонки ока призводить до сильного болю, сльозотечі, світлобоязні і почервоніння, які можуть самотужки пройти через 6-12 годин. Якщо ж опік занадто сильний, призначають знеболювальні та антибактеріальні мазі для запобігання інфікування рогівки. Регенерація пошкоджених клітин займає від 24 до 72 годин, і пацієнти можуть розраховувати на повне одужання без ускладнень.

Читайте також:  Хірургічне лікування катаракти
Довгострокові ефекти УФ-випромінювання

Хронічний вплив ультрафіолетового випромінювання без адекватного захисту може призвести до необоротного пошкодження очей. Яскраве сонячне світло провокує розвиток таких хвороб:

  • Катаракта – помутніння кришталика ока. Вона призводить до поступового погіршення зору, а при відсутності лікування закінчується сліпотою. За оцінками офтальмологів, до 20% випадків катаракти викликані або посилені УФ-випромінюванням. Сонцезахисні окуляри – один з найбільш ефективних способів профілактики катаракти.
  • Птеригій – доброякісне розростання тканини кон’юнктиви на рогівці. Прозора мембрана закриває склеру, викликаючи хронічне подразнення і почервоніння очей. Птеригій росте повільно, але через кілька років може викликати порушення зору. Спочатку для лікування використовують краплі для очей, але якщо зір стає розмитим, може знадобитися хірургічна операція.
  • Дистрофія сітківки – дегенеративне захворювання, що вражає центральну частину сітківки (макулярну). Дистрофія може призвести до серйозних порушень зору. Хвороба незворотна, але ін’єкції ліків прямо в склоподібне тіло очі уповільнюють її прогресування. Зв’язок між ультрафіолетом і дистрофією жовтого тіла менш очевидна, ніж у катаракти або птеригію, але яскраве сонячне світло дійсно пошкоджує внутрішню оболонку очного яблука.
  • Рак ока. Хронічний вплив ультрафіолету пов’язують зі збільшенням ризику розвитку деяких злоякісних пухлин очей. До них відносяться: плоскоклітинний рак кон’юнктиви, меланома сітківки ока і рак шкіри повіки, куди люди зазвичай забувають нанести сонцезахисний крем. Для лікування цих захворювань може знадобитися хірургічне видалення всього ока.
  • Кліматична краплинна кератопатія – рідкісна хвороба, що викликає помутніння зовнішньої оболонки ока. В деяких випадках відновити зору може тільки пересадка рогівки.
Читайте також:  Лазерна корекція зору методом ЛАСІК (LASIK)

Які окуляри найкраще захищають очі від ультрафіолету?

Хороші сонцезахисні окуляри повинні фільтрувати 99-100% ультрафіолету з довжиною хвилі 400 нанометрів. Виробники ставлять на них відмітку UV 400. Також окуляри повинні щільно прилягати до обличчя, щоб звести до мінімуму кількість променів, що досягають очей.

Деякі контактні лінзи також містять УФ-фільтри, але охоплюють тільки рогову оболонку і не захищають від птеригію.

Пам’ятайте, що 90% УФ-випромінювання проникають крізь хмари, відбиваються від піску, води і снігу. Це означає, що носити окуляри потрібно в піковий період дії ультрафіолету (між 10 ранку до 2 годин дня) навіть у хмарну погоду.

Читайте також:  Лазерна корекція зору методом ЛАСІК (LASIK)

Сонцезахисні окуляри