Дізнайтеся, від чого виникає жовтяниця у новонароджених та, що потрібно робити!

Жовтяниця новонароджених – досить поширене явище. У перші дні життя малюка у нього часто спостерігається пожовтіння шкіри, слизових оболонок і білків очей. Причиною цього є дуже велика кількість білірубіну в крові. 

Звідки береться білірубін у крові? 

Білірубін – це жовчний пігмент. Він утворюється в результаті перетворень гемоглобіну. «Цей червоний жовчний пігмент є головним пігментом жовчі і продуктом обміну гемоглобіну, саме він надає жовчі характерний золотисто-жовтий колір», – пише лікар, к.м.н. Сапа Ірина Юріївна. 

Спочатку утворюється так званий непрямий білірубін, який токсичний, не розчиняється у воді і не може виводитися нирками. Ця форма білірубіну повинна перетворитися в клітинах печінки в іншу форму, прямий або зв’язаний білірубін. У такому вигляді ця речовина нетоксично і вільно виводиться з організму з сечею. У новонароджених ця система перетворень на якомусь з етапів дає збої, так виникає жовтяниця новонароджених. 

Жовтяниця – це симптом 

Сама по собі жовтяниця – не хвороба, а симптом. «Пожовтіння», яке називають ще иктеричностью, може спостерігатися як при різних захворюваннях, так і при недостатньо налагодженої роботі печінки новонародженого. Залежно від цього розрізняють фізіологічну і патологічну різновиди жовтяниці. У 60-70% випадків у немовлят розвивається фізіологічна жовтяниця. 

Фізіологічна жовтяниця – тимчасове явище 

Фізіологічна або транзиторна жовтяниця новонароджених виникає у більшості здорових новонароджених в перші дні життя. Відбувається це, як правило, на 3-4 день після народження. І через 1-2 тижні ця жовтяниця проходить самостійно. Дуже важливо для швидкого усунення проблеми забезпечити достатнє харчування дитини. Для цього дитину годують по годинах, як годиться за методикою, і навіть будять, щоб погодувати вчасно. 

«При правильному харчуванні у новонародженого швидше відходить меконій – так званий« первородний кал », відносить з собою багато білірубіну», – розповідає лікар Наталя Остапчук. 

Чому виникає фізіологічна жовтяниця новонароджених? 

Фізіологічна жовтяниця може виникати через декількох факторів:

Швидко руйнується гемоглобін. Відразу після народження в крові дитини у складі еритроцитів міститься особливий вид гемоглобіну, гемоглобін F. Незабаром після народження еритроцити, що містять його, руйнуються. Утворюється багато білірубіну.

Недостатнє перенесення білірубіну через мембрани клітин печінки. У самому юному віці людина відчуває нестачу спеціального білка, який переносить білірубін через мембрани печінкових клітин.

Незрілість ферментативних систем печінки. У печінці дорослої здорової людини непрямий білірубін, що дає «жовтяничний ефект», перетворюється в прямий білірубін. У новонародженого ферменти, що беруть участь у перетворенні білірубіну можуть вироблятися в недостатній кількості.

Низька видільна здатність печінки. Перебуваючи в утробі матері, плід «користується» послугами материнської печінки. І після пологів має пройти якийсь час, щоб його власна печінка заробила з потрібною інтенсивністю. 

Жовтяниця у недоношених дітей

Жовтяниця у недоношених дітейУ недоношених дітей жовтяниця проявляється частіше, протікає в більш вираженій формі і триває довше (3-4 тижні). На те, як сильно проявить себе жовтяниця в перші дні життя недоношеного малюка впливає ступінь зрілості плоду і захворювання, якими хворіла мати при вагітності. 

Жовтяниця, що викликається молоком матері

У деяких випадках жовтяниця провокується молоком матері. Виявляється вона після 1 тижня життя і проходить до 3-4 тижня. Вважається, що речовини, що знаходяться в молоці матері, гальмують роботу клітин печінки малюка, чим і обумовлено велика кількість білірубіну в крові. 

Чи потрібно лікування?

Якщо жовтяниця проявляється дуже сильно, і рівень білірубіну надто високий, призначають лікування. Застосовують внутрішньовенне вливання глюкози, аскорбінової кислоти або призначають прийом жовчогінних засобів. Ще одним способом лікування є застосування фототерапії. У цьому випадку дитину «висвітлюють» за допомогою спеціальної лампи. Під дією ультрафіолетового променя відбувається трансформація білірубіну в люмірубін, який легко виводиться дитячим організмом. 

Патологічна жовтяниця 

Патологічна жовтяниця може бути викликана:

Печінковою дисфункцією (синдром Жильбера). Це спадкове захворювання, при якому клітини печінки не можуть захопити і перетворити білірубін в розчинну форму.

Порушенням роботи щитовидної залози. Недостатня кількість гормонів щитовидки може призводити до збільшення білірубіну в крові.

Резус-конфліктом матері та плоду (гемолітична жовтяниця). Невідповідність резус-фактора матері і дитини призводить до підвищеного руйнування еритроцитів, а значить, з’являється велика кількість білірубіну в крові.

Незрілістю клітин печінки і жовчних проток. Це патологія, яка може стати причиною розвитку жовтяниці.Печінкова желтухавознікает, якщо печінка малюка уражається вірусами, бактеріями, найпростішими.

Тяжким перебігом цукрового діабету у матері. При цьому на тлі підвищеного рівня цукру в крові матері спостерігається затримка дозрівання ферментних систем печінки дитини. 

Патологічну жовтяницю потрібно обов’язково лікувати. Звертайтеся до лікаря вчасно, тримайте здоров’я свого малюка під контролем!