При цукровому діабеті першого типу немає строгих обмежень в їжі. Тут головне правильно підрахувати з’їдені вуглеводи і проводити грамотну інсулінотерапію.

Про проблему

Ще років 20 тому система харчування при цукровому діабеті першого типу практично нічим не відрізнялася від такої при цукровому діабеті другого типу. Хворим заборонялося їсти солодощі, жирне, копчене, білий хліб, банани, виноград та інші продукти, що різко підвищують рівень цукру в крові. Однак подібна стратегія жорсткого обмеження в харчуванні у пацієнтів з цукровим діабетом першого типу виявилася неефективною. Причиною тому є різний механізм розвитку діабету першого та другого типів.

При цукровому діабеті другого типу підшлункова залоза хворого виділяє достатню (а в деяких випадках навіть підвищену кількість) кількість інсуліну, однак порушений сам процес взаємодії інсуліну з клітинами. З цієї причини глюкоза накопичується в крові, так як не може в достатній мірі проникати в клітини. Основна терапевтичний захід при цукровому діабеті другого типу – це дієта з обмеженим споживанням калорій, а також заборона на простий цукор. При дотриманні всіх рекомендацій хвороба відступає, і хворий в змозі жити повноцінним життям до глибокої старості.

Що ж відбувається при цукровому діабеті першого типу? У цьому випадку підвищений рівень цукру в крові безпосередньо пов’язаний з недостатнім рівнем вироблення інсуліну, що розвивається на тлі ушкоджень клітин підшлункової залози. При введенні адекватної кількості інсуліну в організм при цукровому діабеті першого типу необхідність у строгих обмеженнях відпадає. Головне правильно підрахувати кількість вуглеводів, що з’їдаються, і залежно від рівня спожитих цукрів вводити потрібну кількість інсуліну швидкої дії.

Строгих обмежень немає

Пацієнтам з цукровим діабетом першого типу необхідно дотримуватися принципів раціонального харчування, як і здоровим людям. Єдина відмінність полягає в тому, що діабетикам необхідно стежити за кількістю вуглеводів, для того щоб ввести адекватну кількість інсуліну короткої дії.

Добовий раціон харчування приблизно на 50-60% повинен складатися з вуглеводів і по 20-25% повинно відводитися на білки і жири. Багато лікарів вважають, що обмеження в споживанні жирів позитивно позначається на стабілізації рівня глюкози в крові, проте згідно з деякими дослідженнями, ці обмеження не мають жодного терапевтичного ефекту. Відносно рекомендацій по виключенню смажених і гострих продуктів, то вони стосуються лише тих пацієнтів, у кого крім цукрового діабету також є шлунково-кишкові захворювання.

Мабуть, єдиним забороною для хворих на цукровий діабет є солодощі (цукор, здобна випічка, солодкі напої), так як ці продукти різко підвищують рівень цукру в крові. Прийом цукру і солодощів дозволяється тільки у разі гіпоклімекіческіх станів.

Як правильно рахувати вуглеводи?

Отже, як же правильно підрахувати кількість вуглеводів, яка з’їдається в порції? Для зручності в підрахунках медиками був введений універсальний параметр – хлібна одиниця (ХЕ), яка дорівнює 10-12 грамам чистих вуглеводів. Одна хлібна одиниця – це приблизно 25 грам хліба (білого, житнього, чорного), тобто 1 шматок товщиною приблизно в 1 сантиметр.

За кожен прийом їжі рекомендується вживати не більше 7-8 хлібних одиниць вуглеводів. Обов’язково плануйте кількість їжі, що з’їдається, так як інсулін необхідно вводити перед їжею. Час і частоту прийомів їжі краще за все обговорити зі своїм лікуючим лікарем, оскільки це напряму залежатиме від типу призначеного інсуліну.

П’ять груп продуктів

Всі продукти, які містять вуглеводи, можна розділити на 5 категорій:

  • продукти з вмістом крохмалю. Сюди відносяться хлібобулочні вироби, боби, макаронні вироби, картопля, а також злаки. Віддавайте перевагу зерновому хлібу з висівками, так як у нього більш низький глікемічний індекс. Наприклад, якщо для білого хліба 1 хлібна одиниця становить 25 грам, то для хліба з висівками це вже 30 грам;
  • молочні продукти. Якщо мова йде про наслідках рідких молочних продуктах (наприклад, кефір), то 1 хлібну одиницю складають 200-250 мл продукту. Що стосується сиру, то цей продукт можна вживати без побоювання за своє здоров’я, оскільки 1 хлібну одиницю складають цілих 700 грам цього продукту;
  • фрукти і соки. Пам’ятайте, що всі фрукти містять цукор, тому надмірне їх вживання небажане. Менш шкідливими при цукровому діабеті вважаються несолодкі яблука (наприклад, сорт «Семеренко»), фейхоа, несолодкі сливи, гранат і груші. У цих фруктах міститься багато клітковини – складного вуглеводу, більша частина якого не засвоюється в кишечнику. А вживання таких фруктів, як виноград, диня, ананас, персик і абрикос викликає різке збільшення рівня глюкози в крові. Також великим глікемічним індексом володіють всі фруктові соки, крім томатного;
  • солодощі та цукор. Ці продукти при цукровому діабеті можна вживати тільки у разі різкого падіння рівня глюкози в крові (гіпоглікемії);
  • овочі, що не містять крохмаль. До таких овочів відносяться огірки, перець, капуста, редис, баклажани, кабачки, цибуля, зелень і помідори. Ці продукти можна вживати в необмеженій кількості, і немає ніякої необхідності в підрахунку хлібних одиниць.

Пам’ятайте, що основне правило при цукровому діабеті першого типу – це грамотна інсулінотерапія і правильний підрахунок хлібних одиниць. На сьогоднішній день існують спеціальні «школи діабетиків», де медики навчають пацієнтів всім тонкощам.