Зріст і вага дитини – параметри, які найбільше хвилюють батьків. Які норми зросту і ваги у дітей різного віку? Пропонуємо ознайомитися з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я. Спираючись на масштабні дослідження, вчені встановили нормальні параметри розвитку дітей, на які можна спиратися.

Зріст і вага дитини – найбільш хвилююча тема для батьків

Одне з найбільш частих питань, яке виникає у всіх мам – норма росту і ваги дитини в перші місяці життя малюка. Спираючись на рекомендовані норми, можна зрозуміти, чи правильно розвивається ваша дитина, і чи варто показати її лікарю. Зріст і вага дитини є важливими параметрами, за допомогою яких батьки можуть оцінити здоров’я дитини.

Часто батьки стикаються з досить суперечливою інформацією щодо того, яка ж вага і зріст дитини є нормальними. Більше того, різні лікарі можуть по-різному трактувати поточні показники у дитини. Поспішаємо вам повідомити, що Всесвітня організація охорони здоров’я встановила норми зросту і ваги для хлопчиків і дівчаток. Це найсучасніші дані, на які можна спиратися при інтерпретації параметрів росту і ваги дітей.

Еталони маси і росту дитини, які широко поширені сьогодні, насправді не відображають реального стану справ – як саме повиненна рости і розвиватися дитина, щоб її здоров’я було в найкращому стані. Такі дані просто показують, як росте середньостатистична дитина.

Що стосується норм, розроблених ВООЗ, то ці дані являють собою щось більше, ніж просто еталонні параметри росту і ваги. Таблиці ВООЗ за нормами росту і ваги дітей дають можливість батькам визначити оптимальні величини фізичного розвитку малюків, враховуючи масу і зростання дітей різних віків.


Зріст і вага дитини: як встановлювалися норми

Згідно з нормами ЮНІСЕФ і ВООЗ, прийнятими в 2002 році, говориться, що для малюків найкращою формою годування є грудне вигодовування. Материнське молоко – ідеальна їжа для здорового росту та розвитку дітей. Протягом перших шести місяців експерти ВООЗ і ЮНІСЕФ рекомендують годувати дітей виключно грудним молоком. Після цього періоду для адекватного зростання і розвитку діти повинні отримувати адекватний прикорм. При цьому грудне вигодовування має тривати до двох років або більше (за бажанням матері).

Одна з відмінних особливостей сучасних норм щодо розвитку і росту дітей є розуміння грудного вигодовування як певної біологічної норми. Як еталон взято здорову дитину, яка не має надмірної маси тіла і годується груддю. У зв’язку з цим нові норми зросту і ваги малюків відрізняються від таких, які були прийняті на підставі аналізу параметрів всіх дітей (які перебували на грудному, так і на штучному вигодовуванні).

Для встановлення нових норм щодо розвитку зростанню дітей експерти дослідили близько 9 тисяч дітей, які виховувалися у сприятливому середовищі, що включає в себе грудне вигодовування, здоровий раціон харчування, а також попередження інфекційних захворювань та інших негативних проявів. Більш того, матері цих дітей утримувалися від шкідливих звичок під час вагітності та грудному вигодовуванні. Це був широкомасштабний проект, курирований Всесвітньою організацією охорони здоров’я і низкою неурядових організацій при ООН. В результаті отриманих даних були складені графіки ваги і росту для хлопчиків і дівчаток у віці від 0 до 10 років. Примітно, що ці графіки показують не тільки абсолютні значення зросту і ваги, але і взаємозв’язок один з одним, і це співвідношення дуже важливе для розуміння того, наскільки гармонійно розвивається дитина. Розрахувати норму ваги і росту дитини допоможуть таблиці ВООЗ.

Таблиця ВООЗ №1: Ріст (в см) і вага (у кг) хлопчиків першого року життя

Ріст і вага хлопчика

До трьох місяців хлопчики виростають до 61,4 см і важать 6.400 гр. Низькими показниками будуть параметри нижче 59,4 см 5.700 гр, а високими – показники вище 63,5 см і 7.200 гр.

Таблиця ВООЗ №2: Ріст (в см) і вага (у кг) дівчаток першого року життя

Ріст і вага дівчаток першого року життя

Вік 6 місяців вважається важливою контрольною точкою розвитку дитини. Шестимісячна дівчинка повинна зрости до 65,7 см і важити 7.300 гр.

Таблиця ВООЗ №3: Зріст хлопчика (см) у віці до 10 років

Зріст хлопчика (см) у віці до 10 років

Таблиця ВООЗ №4: Вага хлопчика (кг) у віці до 10 років

Вага хлопчика (кг) у віці до 10 років

У 10 років хлопчики в нормі повинні досягти параметрів 137,8 см 31.200 гр. Цифри менше 131,4 см і 26.700 гр оцінюються як низькі, а показники вище 144,2 см і 37.000 гр – високі.

Таблиця ВООЗ №5: Ріст дівчинки (см) у віці до 10 років

Ріст дівчинки у віці до 10 років

Таблиця ВООЗ №6: Вага дівчинки (кг) у віці до 10 років

Вага дівчинки (кг) у віці до 10 років

Десятирічна дівчинка в середньому повинна мати ріст 138,55 см і масу – 31.900 гр. Дані менше 132,2 см 27.100 гр оцінюються як низькі, а показники вище 145 см 38.200 гр – високі.

Як правильно визначити зріст і вагу дитини

В домашніх умовах для зміни росту дитини можна використовувати домашній ростомір або ж сантиметрову стрічку. Поставте дитину босою на підлогу спиною до лінійки. Слідкуйте за тим, щоб тіло малюка було прямим, а руки були опущені вздовж тулуба, стопи щільно зрушені, а коліна розігнуті. Голову дитини потрібно встановити таким чином, щоб край нижньої повіки і верхній край слухового апарату розташовувалися на одній горизонтальній площині. Під час вимірювання росту дитина повинна доторкатися стінки лопатками, сідницями і п’ятами. Прикладіть перпендикулярно до ростоміру якийсь плоский предмет і відзначте на шкалі ріст.

Що стосується маси тіла дитини, то її визначають на вагах. Найчастіше це електронні ваги. Слідкуйте за тим, щоб дитина перебувала у центрі ваг. В залежності від віку дитини, зважувати її потрібно в положенні лежачи, сидячи або стоячи. Якщо маленьку дитину ви зважуєте в пелюшках, то від загальної маси слід відняти вагу пелюшки. Зважують дитину в ранковий час, до годування, коли дитина помочиться і випорожниться.

Як зважувати дитину

Вага дитини: причини відхилень від норми

У ряді випадків у дитини можлива поява проблем з вагою. Занадто велика або мала вага може вказувати на наявність певних проблем або специфічних станів. Зокрема, відхилення від норми можливі з наступних причин:

  • Енергетичний дисбаланс. Сама банальна причина – отримання більше калорій, ніж необхідно. Це призводить до набору зайвої ваги. І коли дитина отримує менше калорій, ніж їй необхідно для підтримки нормальної життєдіяльності, то це, навпаки, призводить до зменшення ваги. Діти, які вживають їжу, рівноцінну за енергетичним балансом до їх способу життя, не мають проблем з вагою. Таким чином, основними причинами відхилень від норми маси тіла є: збільшення споживання їжі, недостатнє харчування або низька фізична активність.
  • Захворювання. У ряді випадків проблеми з вагою можливі в силу розвитку певних захворювань і порушень, наприклад, при зміні гормонального фону, коли порушується обмін речовин.

Найпоширеніша проблема для батьків – надмірне годування дитини, коли вона не хоче їсти, а її змушують. Тут лікарі-педіатри одностайні: дитині треба дати можливість самій почути потреби свого організму. Діти вживають ту кількість їжі, яка їм необхідна для підтримки поточного рівня розвитку. Дорослі ж зобов’язані забезпечити дитині сприятливі умови для придбання здорових звичок. Дитина повинна самостійно чути сигнали голоду і насичення, а батьки повинні своєчасно задовольняти ці потреби.

Джерело: Likar.info