Сезон вірусних респіраторних захворювань, на жаль, розпочато. У групі ризику діти до року. Звичайно, у батьків виникає велика кількість запитань та паніка, коли вони виявляють перші симптоми у дітлахів. У цій статті ми дізнаємося, як правильно лікувати респіраторні захворювання у дітей, послухаємо поради лікаря-педіатра, а також окреслимо основні помилки батьків при лікуванні респіраторних захворювань у дітей.

Респіраторні захворювання бувають вірусними, вірусно-бактеріальними і бактеріальними. Залежно від виду респіраторного захворювання призначається та чи інша схема лікування. Як правило, перші симптоми — підвищення температури тіла і поява катаральних явищ в тій чи іншій мірі. Катаральні явища — явища риніту, тобто нежить, кашель або покашлювання, невелика осиплість голосу і т. д.

Батьки повинні розуміти, що в першу чергу не варто займатися самолікуванням!

У дітей до року всі респіраторні інфекції можуть починатися практично безсимптомно, а за лічені години призводити до ускладнень (отити, ангіни, обструктивні бронхіти, стенозуючі ларинготрахеїти і т.д).

Існує багато різновидів респіраторних захворювань, оскільки всі вони обумовлені наявністю патогенних вірусів різних груп: парагрипу, риновірусу, аденовірусу, вірусу грипу і т. д. Кожна з цих груп вірусів має свої особливості, які теж повинен враховувати лікар при призначенні лікування.

— Лікар-педіатр про першу допомогу дитині до року при вірусних захворюваннях.

“Якщо температура у дитини до 38, збивати, як правило, за рідкісним винятком не треба. До рідкісних винятків належать наявність серйозної патології у дитини у вигляді якихось метаболічних порушень, патології нервової системи, вроджені патології, схильність до судом. Також до таких винятків слід віднести випадки, коли температура у дітей стрімко піднімається і стає некерованою, особливо в поєднанні з білою гіпертермією.”

Розрізняють білу і червону гіпертермії. Червона гіпертермія — це ситуації, коли руки і ноги при температурі відносно теплі. Біла гіпертермія — лоб гарячий, кінцівки холодні, і дитина бліда. При такій температурі, як правило, краще викликати швидку допомогу. Якщо температура стає вище 38, дитині можна дати Нурофен або Еффералган або їх аналоги.

Слід пам’ятати, що дітям заборонено давати аспірин.

У першу чергу необхідно багато пити. При температурі завжди значно посилюється витрата рідини в організмі, тому поїти дитину треба. Не варто гуляти, особливо в перші 3-4 дні при респіраторних інфекціях.

Лікар-педіатр про дозування препаратів:

“Можна давати 8 мг Нурофена на 1 кг ваги дитини і 10-12 мг парацетамолу на 1 кг ваги дитини. Медикаменти краще приймати через рот, тому що всмоктування відбувається швидше, особливо це стосується тих дітей, у яких відзначається стрімке зростання температури. Ці препарати можна давати не частіше 3-х разів на добу кожної позиції. Якщо недостатньо, змінюється група препарату. Можна ще застосовувати компреси на чоло з прохолодною водою. Категорично не можна кутати і застосовувати різні ароматизовані мазі дітям до року.

Також можна порадити ряд гомеопатичних стандартизованих препаратів (Вібуркол, Ангін-Хеель і Енгістол). У складі цих препаратів є компоненти, які мають жарознижуючий і детоксикаційний ефект. За рахунок цього можна частково скоротити прийом протизапальних і жарознижуючих препаратів, які не зовсім корисні для дитини. У будь-якому випадку це питання потрібно обговорювати з лікарем.”

Заборонено змащувати усілякими бальзамами, щоб уникнути ризику розвитку алергічних ускладнень: стенозу гортані, бронхообструкції або алергічного дерматиту.

Слід звернути увагу, що у дитини може бути алергія і на Нурофен, і на Панадол або на будь-яку складову з тих консервантів, які входять до складу сиропів. Від цього ніхто ніколи, на жаль, не застрахований.

Нежить

Прояви нежиті — закладеність носа, наявність слизового або слизово-гнійних виділень з носа. Слід промивати ніс фізіологічним розчином. Якщо ви маєте вміст в носі, слід використовувати аспіратор. Краще застосовувати довгі відсмоктувачі NoseFrida або Отривін Бебі. Грушею користуватися небезпечно. При закладеності можна використовувати краплі Називін — вони дозволені до застосування з дитинства. Погана ознака — густі жовтуватого кольору виділення з носа (слизисто-гнійні виділення). Це може свідчити про приєднання бактеріальної флори до вірусної інфекції, вимагати лікарської допомоги — педіатра або дитячого ЛОРа.

Кашель

Не будь-який кашель треба лікувати при респіраторній інфекції. Якщо кашель поверхневий, більше нагадує покашлювання, при цьому у дитини є нежить, як правило, це кашель за рахунок того слизу, який стікає по носоглотці і викликає рефлекторний кашель. Найчастіше такий кашель спостерігається вночі. У таких випадках слід підняти дитину, відсмоктати слиз з носа, прочистити носові ходи і знову вкласти спати. Можна додатково ще раз провітрити кімнату.

Якщо кашель досить сильний, слід порадитися зі своїм лікарем. Відхаркувальні препарати може призначати тільки лікар. Інгаляції при температурі без необхідності робити небажано.

Чого робити категорично небажано — це використовувати противірусні та інтерфероновмісні препарати без погодження зі своїм лікарем.

Ускладнення респіраторних інфекцій

Одне з можливих ускладнень — це середній отит. Дитина при цьому турбується, кричить, особливо при годуванні, може трясти головою, смикати вуха. Усе це привід звернутися до ЛОРа. До частих ускладнень відносяться обструктивні бронхіти і бронхіоліти. У дитини, крім кашлю, з’являється задуха, роздування крил носа, втягнення міжреберних проміжків і яремної ямки. При гострому стенозуючому ларинготрахеїті з’являється осиплість голосу, «гавкаючий» кашель, ускладнене дихання зі свистом. У таких випадках, звичайно, треба викликати швидку. До приїзду швидкої треба відчинити вікно в кімнаті (навіть взимку). У ванній відкрити кран з гарячою водою, закрити двері. Тоді у ванній утворюється волога камера, в якій треба посидіти з дитиною на руках, щоб він подихав вологим повітрям. Якщо є інгалятор-небулайзер, можна зробити інгаляцію за призначенням лікаря.

Профілактика

У першу чергу не варто пускати до себе хворих гостей. Коли підвищена захворюваність на вірусні інфекції грипу, гуляти можна, але не слід брати дитину в магазини, в торгові центри і на будь-які розваги. Якщо хтось із батьків захворів і є можливість ізолюватися, краще ізолювати хвору людину.

Трави і чаї самі для дітей до року не дуже підходять, тому що можуть спровокувати алергічну реакцію з великим успіхом, ніж застосування гомеопатії або жарознижуючих препаратів. По-друге, від бажання зробити краще, можна зробити погано, не розрахувавши концентрацію ті є ж ромашки. У дитини може початися блювота, на тлі респіраторної інфекції додатися ще ацетонемічний синдром. Якщо лікар, якому ви вірите, розписав точне дозування, то він за це відповідає.

Головний редактор порталу Likarni.com,

Анастасія Динник