Якщо ви вирішили народити дитину чи плануєте зробити це в майбутньому, треба знати кілька ключових фактів про фертильність – здатність організму виробляти потомство.

1. Яйцеклітини не нескінченні

Фертильність жінки в основному визначається генетично. Кількість яйцеклітин (ооцит) у неї визначено з народження, і від цього залежить тривалість часу, коли вона залишатиметься плідною.

Новонароджені дівчатка у фолікулах яєчників мають 1-2 мільйони яйцеклітин, але до віку першої менструації їх кількість скорочується до 250-400 тисяч. З часом жіночі гамети не відновлюються, і після 35 років в організмі жінки залишається близько 25 тисяч ооцитів.

На кожну яйцеклітину, яка виходить під час овуляції, припадає близько 1000 ооцитів, запрограмованих на загибель. Інші фактори (паління цигарок, деякі види хіміотерапії, гормональні порушення) також можуть прискорити загибель яйцеклітин і сприяти настанню ранньої менопаузи.

2. Регулярні менструації – ознака нормальної овуляції

У більшості жінок тривалість менструального циклу складає 21-35 днів. Якщо місячні йдуть без збоїв, це говорить про регулярну та передбачувану овуляцію. Але відсутність овуляції не завжди є ознакою порушень: протягом року у жінки може статися 1-2 ановуляторних цикли.

У жінок, які часто стикаються з порушеннями менструального циклу, овуляція відбувається нерегулярно. Якщо овуляція не настає взагалі, це може свідчити про різні захворювання: синдромі полікістозних яєчників, гіпо – і гіпертиреозі, гіперпролактинемії та ін.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры
3. Графік базальної температури не пророкує овуляції

Вимірювання базальної температури – старий метод відстеження овуляції. Він передбачає вимірювання температури тіла вранці, не встаючи з ліжка. Підвищення базальної температури розцінюють як підвищене вироблення прогестерону. Але температура підвищується, коли овуляція вже відбулася. Через це розрахувати оптимальний час для зачаття буває складно.

Набагато більш надійним способом розрахувати овуляцію будуть сучасні тест-смужки. Вони працюють за принципом тестів на вагітність, визначаючи рівень лютеїнізуючого гормону в сечі.

Жіноча фертильність

4. Причиною безпліддя можуть стати старі інфекції

Дозрілі яйцеклітини попадають з яєчників в матку через фаллопієві труби. Якщо обидві труби перекриті, жінка не зможе завагітніти. З непрохідністю маткових труб пов’язано близько 10% випадків безпліддя.

Більшість жінок не знають про перекриття фаллопієвих труб і не підозрюють, що однією з його головних причин є хламідіоз – статева інфекція, яка часто протікає безсимптомно. Якщо пацієнтка не може завагітніти протягом 6 місяців або довше, гінеколог може порекомендувати їй гістреосальпиногографію (метод діагностики прохідності маткових труб).

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах
5. Стрес не так вже й небезпечний

У більшості випадків стрес не викликає безпліддя: лише в рідкісних випадках екстремальне фізичне або емоційне перенапруження може зробити овуляцію нерегулярною. Але хоча даних, що підтверджують зв’язок між стресом і безпліддям, не вистачає, деякі вчені вважають це питання часу.

Аллен Морган, директор Інституту репродуктивної медицини Shore в Лейквуд, Нью-Джерсі, стверджує, що зниження стресу може збільшити в слизовій оболонці матки кількість білків, що беруть участь в імплантації ембріона.

6. 43 роки – важкий вік

У віці 44 років більшість жінок вже є безплідними, навіть якщо у них до сих пір регулярно відбувається овуляція. Навіть наполегливе лікування безпліддя не дає гарантії, що після 43 років жінка зможе завагітніти. Більшість жінок, які наважуються народити дитину після 40 років, використовують донорські яйцеклітини молодих жінок.

7. Якість сперми змінюється з часом

Навіть якщо жінка вже народила дитину від свого партнера, це не гарантує його здатності до зачаття в майбутньому. Кількість і якість сперматозоїдів з часом може знижуватися, тому єдиним способом визначити чоловічу фертильність є аналіз сперми – спермограма.

Читайте також:  Пресотерапія: огляд процедури
8. Справа не в їжі

Дієта не має практично нічого спільного з фертильністю. Про це часто пишуть у пресі, але є зовсім небагато наукових даних, які показують, що певна їжа сприяє плодючості або допомагає зачати дитину. Втім, існує невелике дослідження, яке показало, що середземноморська дієта, багата рибою, бобами і оливковою олією, може сприяти фертильності.

9. Вітамін D може поліпшити результати лікування безпліддя

Недавнє дослідження, проведене в Університеті Південної Каліфорнії, показало, що під час лікування безплідності жінок з недостатністю вітаміну D рідше вдавалося зачати дитину. Цей вітамін відіграє важливу роль під час вагітності, знижуючи ризик порушень розвитку мозку і аутизму у майбутньої дитини.

10. Вага – це важливо

Недостатня або надмірна вага жінки явно пов’язана зі зниженням фертильності. В останні роки з’явилися докази, що ожиріння вимагає більшого часу для зачаття, а зайва худоба може стати причиною ановуляції. З порушеннями фертильності і більш важким перебігом вагітності пов’язують індекс маси тіла (ІМТ) менше 18 і більше 32.

Джерело: The Huffington Post