Можливо, ви здивуєтеся, але ніхто не має права вимагати від вашої дитини проходження будь-яких тестів перед вступом у школу. Перешкодою до зарахування може служити тільки вік дитини. Тим не менш, є привід підготуватися краще, якщо ви хочете потрапити в певну школу чи клас за конкурсом.

Є кілька принципів, за якими будується тестування майбутніх першокласників. На зустрічі буде оцінений кругозір дитини, сприйняття, пам’ять, увага, мислення, навички письма і читання (не завжди), основи математичних знань.

Психолог обов’язково запитає, що дитина знає про себе і своїх батьків, про навколишній світ. Яка зараз пору року і чому, які ще часи року він знає. Місяці та дні тижня.

Окремим блоком будуть йти тести на сприйняття, увагу, пам’ять. Наприклад, дитині можуть запропонувати кілька зображень, накладених одне на інше, як би поплутаних, а вона повинна буде всі їх назвати окремо. Для оцінки уваги найчастіше використовують картинки, на яких не вистачає якої-небудь деталі, і дитина називає відсутні частини малюнка. Пам’ять можуть досліджувати з допомогою запам’ятовування чисел, тексту, який потрібно буде переказати, або малюнків. Це тести з батареї експериментальних методів, але вони можуть застосовуватися і для оцінки готовності до школи.

Методика Россолімо

Методика Россолімо

Оцінка мислення

Для оцінки мислення зазвичай використовують картки «Четвертий зайвий», і послідовні сюжети з картинок. Четвертий зайвий – це чотири картинки на одній картці, три з яких пов’язані, і їх можна об’єднати одним поняттям, четверта картинка не підходить, і вона зайва. Послідовні сюжети складаються з трьох-п’яти карток, які потрібно буде викласти зліва направо, щоб вийшла історія.

В процесі спілкування і тестування психолог оцінює розвиток мовлення і готовність до тривалих занять в обстановці шкільного класу.

Тестування може піти за іншим сценарієм, і психолог використовує один з готових тестів визначення готовності до школи. Вони досить об’ємні, але один з них варто розглянути окремо, оскільки він застосовується повністю або в скороченому вигляді досить часто.

Тест Керна-Їрасека використовується вже близько тридцяти років

Тест Керна-Їрасека1. Намалювати людину, як зможе дитина. Малюнок буде оцінюватися за складністю і якістю зображення. Якщо фігура людини складається з тулуба, голови, рук, ніг, а на обличчі є очі, ніс і рот – то дитина зі складністю впоралася. Оцінюється також акуратність роботи.

2. Скопіювати письмові літери. Дитина повинна буде переписати за зразком кілька букв.

3. Змалювати кілька точок у такому ж порядку, як буде запропоновано. Оцінюється точність і акуратність.

4. Вербальне мислення. Психолог зачитує завдання, а дитина повинна буде порівнювати на слух різні предмети, тварин, називати кольори і форми предметів, давати визначення предметів і груп предметів, розмірковувати на задані теми і давати відповідь і т. д. Відповідь по кожному пункту оцінюється.

Наприкінці тестування всі бали сумуються і психолог робить висновок про готовність до школи. Але немає причин засмучуватися, якщо результати не були високими. Багато дітей, які не мали успіху на вступному тестуванні, вже до кінця першого року навчання впевнено конкурують зі своїми більш успішними однокласниками.

Якими б не були результати тестування, ви повинні знати, що відмовити в зарахуванні в перший клас на їх підставі дитині не можуть.