Не випадково курячі яйця входять в рецептуру практично будь-які кухні світу. Яйця неймовірно корисні: вони містять необхідні організму людини жири, білки, вітаміни і мінерали. Яйця чудово допомагають утамувати відчуття голоду. При цьому калорійність одного яйця – всього 100 ккал. Як відрізнити правду про яйцях від вимислу і отримати максимум користі від яєць?

Міфи про властивості яєць, які варто розвінчати

Яйця не тільки корисні, але й смачні. З них можна приготувати все, що завгодно! Починаючи від яєчні на сніданок до салатів, кляру для обжарювання м’яса або риби, і закінчуючи десертами та тортами. Можна сказати, що яйця – один з найпопулярніших продуктів харчування. Не дивно, що навколо яєць створено стільки міфів.

Давайте розберемося, де правда, а де вигадка. Щоб дізнатися, на що насправді варто звернути увагу при виборі яєць.

Навчіться розбиратися в яйцях як професіонал
1. Помаранчевий жовток краще

Психологи вважають, що їжа приносить тим більше користі, чим вона приємніша на вигляд. Якщо вам більше подобається помаранчевий колір, намагайтеся купувати яйця з помаранчевим жовтком.

Хоча харчова цінність помаранчевого і жовтого жовтка однакова, а колір відрізняється виключно через корми. В раціон курей, які несуть яйця з помаранчевими жовтками, додають каротиноїди (наприклад, кукурудзу або люцерну).

2. Можна купувати тільки яйця 1 категорії

Багато вважають, що купувати варто лише яйця 1 категорії, решта – «брак», але ця думка ні на чому не грунтується. Категорія яйця – не показник його якості, а всього лише показник розміру. Яйце 1 категорії важить 55-65 грам, 2 категорії – 45-55 г, а третій – 35-45 грам.

Зазвичай більш молоді кури несуть більш дрібні яйця, але розмір яєць може залежати і від породи. На харчову цінність продукту розмір ніяк не впливає, але більш дрібні яйця зазвичай коштують дешевше.

3. Дієтичне яйце – це для тих, хто на дієті

Яйце, знесене куркою не більше 7 днів тому, називається дієтичним. Якщо на яйці стоїть маркування «Д» – «дієтичне», воно повинно бути продано протягом тижня. Всі інші яйця називаються столовими.

Оскільки дієтичні яйця свіжі, вони коштують дорожче столових. Харчова цінність цих яєць однакова.

4. Яйця від курей вільного вигулу корисніше

В магазинах можна побачити яйця від курей вільного вигулу. Вони коштують дорожче звичайних, але чи виправдано це? Вільний вигул в розумінні обивателя – коли кури ходять по двору і щипають травичку. Це можливо тільки в невеликих домашніх господарствах.

А на птахофабриках під вільним вигулом увазі, що кури не сидять у клітках постійно і не несуть яйця на конвеєр. Харчова цінність яєць вільного вигулу при цьому нічим не відрізняється від конвеєрних. Але на конвеєрі простіше проконтролювати санітарний стан яєць.

5. Більш дорогі яйця кращі

Виробник призначає ціну на яйця в залежності від декількох факторів: вартість утримання курей, ціна комбікорму, ринкова ситуація і вкладені в рекламу і маркетинг засоби. Зовнішній вигляд яєць, безумовно, може впливати на їхню ціну.

Однак їх властивості від ціни не залежать! Вони будуть однаковими і у дорогих «фермерських», і у найдешевших від великої птахофабрики.

6. З’ївши яйце, можна заразитися сальмонелою

Сальмонели – хвороботворні бактерії, які мешкають в кишечнику курей. У людини сальмонела може викликати гостру кишкову інфекцію, сальмонельоз.

На шкаралупу яйця сальмонела може потрапити в той момент, коли курка зносить яйце, а якщо шкаралупа пошкоджена, мікроб проникне всередину. Уникнути зараження допоможе термічна обробка: досить зварити яйце круто і сальмонела загине.

7. У яйцях є антибіотики

На жаль, цього не можна виключити. Антибіотики застосовуються у птахівництві – це відомий факт. Яйця від курей, які отримували препарати, повинні надходити в продаж тільки після того, як препарат буде виведений з організму птиці. Однак іноді яйця з антибіотиками все-таки потрапляють на прилавок.

При безконтрольному вживанні антибіотиків у людини може розвинутися резистентність до цих препаратів і при необхідності вони вже не допоможуть. Щоб уникнути ризику, можна порадити купувати яйця від різних виробників.

8. Не можна купувати яйця невідомих виробників

Санітарному контролю однаково підлягають продукти великих відомих заводів і невідомих птахоферм. Купуючи яйця під відомим брендом, ми платимо в тому числі і за рекламу. Однак варто визнати, що в більшості випадків яйця популярних марок більш свіжі та якісні.

9. Яйця довго не зберігаються

На насправді, яйця можна зберігати досить довго, головне – створити правильні умови. Так, при температурі від -2 до 0 °C яйця можуть лежати до 90 діб. Якщо ви помили яйця, термін їх зберігання значно скорочується.

Так як вода може потрапити в мікропори на шкаралупі, через які яйце «дихає» і закупорити їх, а таке яйце швидко протухне. При кімнатній температурі (0 до 20 °C) сирі столові яйця можуть лежати до 25 діб.

10. В магазині яйця перефасовують і перебивають дату

На жаль, це твердження не позбавлене підстав. Щоправда, дату на упаковці змінюють найчастіше не в магазинах, а в посередницьких організаціях, які займаються скупкою яєць на невеликих фабриках і поставкою у супермаркети. Якщо у вас виникли сумніви в свіжості яєць, попросіть у продавця документи, в яких вказана дата сортування яєць на виробництві.

Отже, тепер ви знаєте, які з популярних фактів про яйцях не позбавлені підстав, а які виявилися лише міфами. Володіючи такими знаннями, можна сміливо вирушати в супермаркет, адже тепер ви не гірше будь-якого професіонала зможете визначити категорію або свіжість яєць.