Світ продовжує оплакувати легенду боксу Мохаммеда Алі, який помер в свої 74 від септичного шоку. Алі був госпіталізований з діагнозом “респіраторне захворювання”. У чемпіона-важковаговика в 42 роки була діагностована хвороба Паркінсона. Це сталося в 1984 році. З тих пір він став відомий на весь світ завдяки наполегливій боротьбі з важкою недугою.

Коротко про хворобу Паркінсона:
  • Хвороба Паркінсона наздоганяє людей різного віку: актриса Мішель Джей Фокс дізналася про свій діагноз у віці 29 років.
  • Хвороба Паркінсона не лікується, але медикаменти і чітке планування дня допомагають хворому.
  • Оскільки хвороба Паркінсона впливає на всіх по-різному, симптоми захворювання варіюються також.

Хвороба Паркінсона – прогресуючий розлад центральної нервової системи, що вражає нервові клітини в головному мозку і утрудняє рухи. Ця недуга зустрічається приблизно в 1 мільйона чоловік у Сполучених Штатах, за даними Національного фонду Паркінсона. Розлад набуває хронічного характеру і прогресує, впливаючи на нервові клітини, що виробляють допамін. Коли ці клітини пошкоджуються або гинуть, втрата допаміну призводить до порушень в роботі нервової системи, в тому числі до тремору, втрати рівноваги і інших проблем, пояснюють експерти при Національному інституті неврологічних розладів та інсульту.

На сьогоднішній день вчені не можуть вилікувати хворобу Паркінсона. Правда, медики встановили, що причини захворювання криються в генетичних факторах і агресивному навколишньому середовищі. У будь-якому випадку, своєчасна діагностика симптомів хвороби Паркінсона допомагає поліпшити якість життя при цьому захворюванні.

Якщо ви або ваш близький зіткнулися з діагнозом “хвороба Паркінсона”, ознайомтеся з 10 фактами про захворювання, які треба знати:

1. Хвороба Паркінсона – не тільки хвороба старих

У той час, як хвороба Паркінсона зазвичай діагностується у віці близько 60 років, молоді люди також можуть захворіти, каже невролог Рейчел Долгано, доктор медичних наук, віце-президент з медичних комунікацій при Фонді імені Майкла Джей Фокс.

Яскравим прикладом подібного нестандартного випадку є 54-річна актриса Мішель Джей Фокс. Як розповіла сама актриса, їй була діагностована хвороба Паркінсона в 1991 році у віці 29 років. У типових випадках ця недуга наздоганяє у віці 50-60 років.

2. Причина хвороби Паркінсона невідома

Поєднання генетичних і екологічних факторів підвищують ризик розвитку хвороби Паркінсона, каже Катерина Копиль, доктор філософії, директор дослідницьких програм для Фонду імені Мішель Джей Фокс. Деякі генетичні мутації пов’язані з хворобою Паркінсона, і спосіб життя також грає не останню роль у розвитку захворювання. Ті, хто п’ють напої з вмістом кофеїну, менш схильні до хвороби, хоча причинно-наслідковий зв’язок не був доведений.

3. Тестів для діагностики хвороби Паркінсона немає

Тому поставити такий діагноз вкрай важко. Замість цього лікарі розглядають 4 ознаки порушень рухових функцій, каже Хуберт Фернандес, доктор медичних наук, професор медицини та неврології в штаті Огайо, США. Його стаття про хворобу Паркінсона, що включає в себе методи діагностики і лікування, була опублікована у вересні 2015 року в медичному журналі при клініці Клівленда.

4 ознаки хвороби Паркінсона:
  • Тремор або тремтіння кінцівок в стані нерухомості, за участю великого пальця, всієї руки чи верхньої частини руки, підборіддя, губ і ніг;
  • Доктор констатує тугорухливість суглобів при обертанні зап’ястя або ліктя пацієнта;
  • До ранніх ознак хвороби Паркінсона відноситься акинезія (відсутність активних рухів) або брадикінезія (сповільненість рухів) під час ходьби або під час помаху рукою;
  • Постуральна нестійкість, яка призводить до необхідності триматися за щось, щоб підтримувати рівновагу під час ходьби або при підйомі зі стільця.

Лікарі повинні виключити інші причини, які призводять до подібних станів, – зокрема, це прийом певних ліків, артрит або інші проблеми зі здоров’ям. Доктора обстежують пацієнта, беруть до уваги історію його хвороби і просять хворого повідомляти про всі нові неприємні відчуття.

4. У хвороби Паркінсона багато симптомів

За словами доктора Долгано, проблеми зі сном, запор, невиразна мова і депресивний настрій також свідчать про наявність захворювання.

5. Знання про хворобу Паркінсона покращують якість життя

Про це говорить Майкл Окунь, доктор медичних наук, національний медичний директор Національного фонду Паркінсона і автор роботи “Лікування хвороби Паркінсона: 10 секретів щасливого життя”.

Доктор Фернандес погоджується c доктор Окунем і каже пацієнтам, що пам’ятати про хворобу Паркінсона потрібно завжди, – як і про підвищений артеріальний тиск, високий рівень холестерину і інших хронічних захворюваннях.

6. Лікування хвороби Паркінсона

Хоча до цих пір не знайдено способу повністю позбутися від цієї недуги, лікування може допомогти людям поліпшити якість життя. Насамперед, такі препарати, як сінемет і рітарі, допомагають при лікуванні тремору і ригідності м’язів. Ці комбіновані ліки заповнюють дефіцит допаміну.

Доктор Фернандес стверджує, що у медиків в пріоритеті вирішити найбільш хвилюючі питання при хворобі Паркінсона. Для одних – це запор. Для інших – постійне тремтіння кінцівок (тремор).

7. Клінічні тести допомагають при хворобі Паркінсона

За словами доктора Окуня, кожен раз, коли пацієнти з хворобою Паркінсона відвідують лікаря, вони запитують, ” Що нового? Чи підходжу я для нового клінічного дослідження? ”

“Багато пацієнтів, які беруть участь в клінічних дослідженнях, відчувають себе краще, ” каже він, ” частково це відбувається тому, що вони знаходяться під наглядом більше інших”. Кожне клінічне дослідження завжди містить ризики і при цьому надає користь. Дослідники повинні бути впевнені, що ризики зведені до мінімуму. Реєстрація учасників теж дає свої переваги. До реєстрації адміністратори дослідження повинні докладно висвітлити всі переваги і недоліки випробування.

8. Стрес при хворобі Паркінсона

Отже, інформованість пацієнта допомагає впоратися зі страхами і напругою. Для деяких людей причина стресу – приховування свого стану від колег, родичів і друзів, каже доктор Долгано. Тому знайдіть людину, якій ви можете довіряти хоча б частково.

9. Госпіталізація з діагнозом “хвороба Паркінсона”

Дослідження показали, що для таких пацієнтів вкрай важливо приймати ліки в один і той же час (а це не завжди можливо в лікарні). Також вони можуть заразитися інфекціями, які можуть привести до погіршення загального стану здоров’я. Іноді госпіталізація необхідна, каже доктор Окунь.

10. Депресія у половини пацієнтів з діагнозом “хвороба Паркінсона”

50% пацієнтів з хворобою Паркінсона відчувають тривогу, занепокоєння і депресію. Все це позначається на загальному стані здоров’я, за даними Національного фонду Паркінсона. На щастя, фізичні вправи і бесіди з психотерапевтом роблять благотворний вплив.

Відомо, що в разі хвороби обізнаність пацієнта відіграє важливу роль. Адже побоювання тоді розвіюються, а страх зменшується. Концентруйтеся на хорошому, і регулярно консультуйтеся з лікарем. Як свідчать неодноразові дослідження, інтерес до життя і оптимістична налаштованість допомагають усім справлятися легше з хворобами. Так що налаштовуємося на краще!

Джерело: Everyday Health

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СИМПТОМИ ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА: 10 ОЗНАК ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА

НАЗВАНИЙ ПРОСТИЙ СПОСІБ ЗАХИСТУ ВІД ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА