Краще попередити, ніж лікувати. Кожна людина, яка піклується про своє здоров’я, безперечно, погодиться з цим виразом. На сьогоднішній день причини, що викликають хворобу відомі. Найчастіше ці причини пов’язані з способом життя, який ми ведемо, з тим середовищем, в якій ми проживаємо або умови та обставини, в які ми потрапляємо. Змінити поведінку, місце проживання, звички дуже складно, особливо з роками. Тому, щеплені нам з раннього віку, основи профілактики, основи знання про причини хвороби, про методи протистояння їй настільки важливі. Знання причин, вироблення стратегії, всебічна підтримка і виходить результат – здоровий організм. Це стосується і здоров’я порожнини рота. Тому ми зібрали поради по догляду за порожниною рота.

Що впливає на здоров’я порожнини рота?

На слизову оболонку порожнини рота і зуби впливає безліч факторів. Часто поганий стан зубів та порожнини рота пов’язують з спадковим фактором, але він швидше перебуває на останньому місці, хоча грає певне значення.

Швидше людина отримує в спадок певні життєві звички, а не гени. Велику роль у стані зубів і ясен все-таки відіграє спосіб життя, харчування, гігієна порожнини рота і, природно, професійне спостереження і лікування, тобто робота стоматолога. На прийомі стоматолог обговорює з пацієнтом причини хвороби зубів, ясен, скронево-нижньощелепних суглобів, неправильного прикусу. Якщо у пацієнта виявлені відхилення в стані цих структур, то складається план щодо їх усунення або зниження їх впливу. Це дуже важливо, не бояться щось почути про своє здоров’я, а вислухати висновок спеціаліста і разом обговорити шляхи їх усунення або зниження негативного впливу на організм.

Читайте також:  Лікарі назвали характерні ознаки хворої печінки

На наступних візитах стоматолог контролює ті цілі, що були поставлені. Саме в такому тісному і щирому співробітництві пацієнта і лікаря криється успіх здоров’я. До того ж план буде краще діяти, якщо буде підтримка з боку сім’ї, друзів. Бо ніяка хвороба не підступиться, якщо на сторожі воля пацієнта і знання лікаря. Профілактика захворювань зубів у дітей – це особливо важливо. Адже ми вже згадали про те, що всі основні звички формуються в дитинстві.

Спостереження у дитячого стоматолога, який знає і використовує у практиці основи профілактики – це шанс отримати хороші рекомендації, вести динамічне спостереження за станом зубів, ясен, прикусу і як результат – отримати здорові зуби і красиву посмішку, а значить бути успішною здоровою людиною.

Профілактика карієсу і захворювань періодонту

Карієс є інфекційним процесом, який викликається специфічною мікрофлорою зубного нальоту, ферментирующей протягом досить довгого часу харчові вуглеводні компоненти нальоту з утворенням кислот в умовах низької карієсрезистентності емалі. Карієсрезистентність емалі-це здатність самої твердої структурі організму протистояти дії цієї кислоти. Фактор як раз більше генетичний, ніж придбаний, але певні дії можуть збільшувати цю здатність емалі і відповідно знижувати ризик розвитку карієсу.

Читайте також:  Пітливість може виникати як симптом небезпечних захворювань

Звичайно, профілактика карієсу актуальна в дитячому віці. Навчання навичкам гігієни дітей з малих років і батьків, які повинні до 7-річного віку контролювати і буквально допомагати дітям чистити зуби; контроль з боку лікаря-стоматолога, планування заходів по індивідуальному професійному впливу на негативні фактори. Під час встигнути почати профілактику – це означає, що дитина потрапить до фахівця з профілактики віком прорізування перших молочних зубів, тобто у 6-18 місяців. Звичайно, ніколи не пізно приймати заходи профілактики в будь-якому віці, але треба пам’ятати найголовніше – не чекати, коли заболить!

Етіологія захворювань періодонта мультифакторіальна, однак, сприяючим фактором є мікроорганізми, що реалізують свій потенціал у певних умовах імунної відповіді хазяїна і зовнішнього середовища. Виділяють дві групи факторів ризику, на які можна вплинути.

Перша пов’язана з більш або менш об’єктивними обставинами (стан навколишнього середовища, рівень здоров’я пацієнта). Друга група пов’язана безпосередньо з порожниною рота і залежить тільки від самого пацієнта (його гігієна, харчування). Важливо, щоб гігієна була на рівні, щоб зуби були менш схильні до появи захворювань. Збереження здоров’я зубів може бути досягнуто при поєднанні різних, більш або менш ефективних засобів і методів профілактики.

Читайте також:  9 продуктів з високим вмістом селену для гарного сну
Профілактика некаріозних уражень зубів

Причинами некаріозних уражень можуть бути: місце проживання (ендемічний і сусідський флюороз), умови професійної діяльності (ерозії, травми), соматична патологія і терапія вагітної та дитини (гіпоплазія, порушення формування зубів, ерозії), профілактична активність пацієнта (флюороз), гігієнічні звички (відкладення на зубах, надмірне пришліфування емалі при некоректній гігієні), харчові звички (ерозії). На профілактичному огляді можна вчасно діагностувати патологію, яка розвивається і зупинити руйнівну дію чинників. Лікар повинен підібрати програму у даному випадку індивідуально.

Профілактика аномалій прикусу і захворювань скронево-нижньощелепного суглоба

До генетичної причини формування неправильного прикусу відносять 30-60% випадків, які дійсно складно попередити за допомогою профілактики.

Решта відсоток випадків можна виключити, займаючись профілактикою (захворювання верхніх дихальних шляхів, порушення роботи та тонусу м’язів, шкідливі звички…). Неповноцінна реставрація може призвести до висунення протилежного зуба, що призведе до появи зубо-ясеневої кишені, а зубо-ясенної кишеню буде більше накопичувати зубного нальоту, що призведе до карієсу. У той же час зуб, що висунувся порушить бічні рухи, що призведе до захворювання скронево-нижньощелепних суглобів.

А лікувати в даному випадку доведеться весь цей ланцюжок, але в зворотному порядку.