Прості дії, які допоможуть вам зберегти гарну посмішку.

1. Пити багато води

Це корисно, тому що при питті води відбувається промивання і самоочищення організму. Зневоднення призводить до нестачі слини, яка омиває порожнину рота, допомагаючи очищати зуби від нальоту.

2. Пити газовану воду і свіжовичавлені соки через трубочку

Якщо ви любите газовані напої і свіжовичавлені соки, краще пити через трубочку, так як у них досить кисле середовище. Трубочка допомагає уберегти зуби від його впливу. Також після вживання таких напоїв краще всього прополоскати рот чистою водою.

В газованій воді міститься ортофосфорна кислота. Ця речовина позбавляє емаль від мінеральних речовин, які додають їй міцність. Після впливу кислоти в емалі з’являються мікропори, вона стає схожа на пористу губку, в яку з легкістю проникають хвороботворні мікроби і бактерії.

Також в газованих напоях дуже багато цукру. Наприклад, у склянці пепсі міститься приблизно 5-6 столових ложок. Для засвоєння цукру організму потрібні кальцій і вітаміни В-групи. Ці речовини він забирає з тканин зубів. Тому вони і руйнуються від надлишку солодкого.

Газована вода — один з найбільш шкідливих продуктів через поєднання ортофосфорної кислоти і цукру.

Що до свіжовичавлених соків, то у них дуже високий рівень кислотності, тому вони викликають демінералізацію емалі.

3. Відмовитися від дієт

Харчування має бути повноцінним і містити білки, жири, вуглеводи, вітаміни і необхідні для організму мінерали, наприклад кальцій, який потрібен для здоров’я зубів. Це ще на початку XX століття стверджував Мануїл Певзнер — професор, один із засновників Інституту харчування, основоположник дієтології і творець системи лікувальних дієт, актуальні і донині. Він писав про це в роботах «Основи дієтики і дієтології» (1927), «Раціональне та лікувальне харчування» (1935), «Основи лікувального харчування».

Читайте також:  Основные аспекты выбора виниров для улучшения улыбки

Дієту може призначати тільки лікар!

Дієти з інтернету для зниження ваги обмежують кількість поживних речовин і вітамінів. Тривалі монодієти шкідливі саме тому. Краще дотримуватися правильного харчування, що включає свіжі овочі і фрукти, білкові продукти, клітковину.

Можна знизити споживання вуглеводів. Вони містять багато цукрів, які виступають живильним середовищем для бактерій і сприяють виникненню карієсу. Це ж відноситься і до солодкого: чим менше ви їсте, тим нижче ризик розвитку карієсу.

4. Уникати різкого контрасту холодного і гарячого

Якщо ви виходите з теплого приміщення на мороз і починаєте розмовляти, ваші зуби піддаються підвищеному ризику. При різкому попаданні холодного повітря на їх поверхню виникають тріщини емалі. Температура в порожнині рота — 36,6 °C, а зовні набагато нижче. Емаль розтріскується від такого різкого перепаду температур, так як вона схожа на скло: міцна, але тендітна.

Це ж стосується і деяких кулінарних традицій: запивати каву крижаною водою, їсти гарячий штрудель або каву з морозивом. До певного моменту ви навіть не помітите тріщин на емалі, так як це відбувається безсимптомно. Але, наприклад, у курців тріщини з часом збільшуються, нікотин їх забарвлює, з’являються жовті і коричневі смужки на зубах.

5. Їсти тверду їжу

Особливо корисно жувати яблука, моркву і подібну їжу в дитинстві. Тверда їжа чинить тиск на зубну тканину і сприяє прорізуванню зубів. Якщо батьки труть дитині всі тверді фрукти і овочі в кашки і пюре, то навантаження на зубний апарат відсутнє. В результаті зміщується термін прорізування корінних зубів, розсмоктування коренів молочних. Навіть є ризик появи проблем з прикусом.

Для дорослих теж важлива тверда їжа. Вона є свого роду фізкультурою для судин пародонту — тканин, які оточують зуб і утримують його на місці. Жування твердих овочів і фруктів перешкоджає атрофії пародонту, допомагає самоочищенню зубів і збільшує навантаження на зв’язковий апарат зубів, що теж необхідно для їх здоров’я.

Читайте також:  Роторасширители стоматологические: назначение, виды и особенности
6. Уникати механічних пошкоджень

Багато гризуть насіння зубами, але це загрожує виникненням клиновидних дефектів на ріжучій поверхні зубів — убутку зуба у вигляді клину через підвищену стертість.

Не можна відкривати зубами пляшки, банки, пластикові кришки. Через це виникають відколи емалі. Виправити ситуацію можна тільки за допомогою стоматолога, тому що емаль не виросте. Закрити скол необхідно з допомогою пломби, щоб не утворився карієс.

Не варто гризти металеві ложки та виделки. Краще позбутися звички жувати ручки, дужки окулярів.

7. Використовувати ополіскувачі, флоси, іригатор
Ополіскувачі

Ополіскувачі корисні, тому що проникають у проміжки між зубами, куди щіткою не дістатися. При чищенні наліт залишається там, де зуби щільно контактують один з одним. Оскільки ополіскувачі містять поверхнево активні речовини, що розщеплюють наліт, вони сприяють очищенню зубів у важкодоступних місцях.

Є ополіскувачі з різними добавками. Для чутливих зубів існують ополіскувачі з іонами калію, які запечатують дентинні канальця і знижують чутливість. Є з пептидними комплексами, наприклад муміє, для здоров’я ясен, які знімають запалення. Є ополіскувачі з речовинами, що пригнічують анаеробні бактерії, які викликають неприємний запах з рота.

Запах з’являється через бактерії, які живуть на корені язика і виробляють сірководень.

Позбутися від запаху допоможуть антибактеріальні ополіскувачі у поєднанні з особливою щіткою для язика. Вона очищає його від поверхневих бактерій і відмерлого епітелію.

Зловживати антибактеріальними полосканнями не варто: вони можуть викликати дисбактеріоз, оскільки разом з патогенною мікрофлорою знищують корисну. Це може призвести до кандидозу — ураження грибком. Якщо лікар прописує хлоргексидин або метронідазол, використовувати ці препарати потрібно строго запропонований час, не довше.

Читайте також:  Основные аспекты выбора виниров для улучшения улыбки
Флоси

Якщо їжа застряє між зубами, значить, порушена щільність зубних контактів, що сприяє розвитку хвороб ясен в результаті хронічної травми. Через впливу залишків їжі з’являється запалення, яке провокує появу пародонтальних кишень — ділянок, де ясна не прикріплена до зуба. Через це зуби розхитуються. Тому краще перевірити у стоматолога, чи немає каріозних порожнин, де накопичується їжа.

Зубна нитка видаляє залишки їжі. Вона повинна проходити між зубами з клацанням, який свідчить про хороший зубний контакт. За екваторами зубів знаходиться ясенний трикутник, де розміщується ясенний сосочок. Якщо нитка проходить без клацання, залишки їжі травмують цей сосочок. Ось чому користуватися ниткою треба обережно, щоб не пошкодити ясна.

Робити це треба вранці і ввечері після чищення зубів або в середині дня після вживання волокнистої їжі, наприклад м’яса або манго. Нитку слід вводити в міжзубний проміжок туго натягнутою і водити нею по зубу. Зубочисток краще уникати. Вони пошкоджують ясна і викликають запалення. У деяких випадках стоматологам навіть доводиться видаляти з ясен осколки зубочисток.

Іригатор

Іригатор — сучасна альтернатива флосам. Це прилад, який тонкою цівкою води промиває міжзубні простори, очищаючи їх від нальоту і залишків їжі, здійснює мікромасаж ясен і сприяє профілактиці пародонтиту і опущенню ясен.

З віком дрібні капіляри в яснах закриваються. Вони атрофуються через брак харчування і зменшуються в розмірі. Починається оголення шийок зубів, які раніше були приховані яснами, утворення клиновидних дефектів. Іригатор успішно бореться з цими проблемами. Ним слід користуватися вранці і ввечері після чищення зубів.