У серпні 2020 року виробник тест-систем «Біокор Текнолоджі» оголосив про старт виробництва ПЛР-тестів для діагностики COVID-19. Розробка тестів велася з лютого, на початку липня діагностичні набори для виявлення SARS-CoV-2 пройшли державну реєстрацію, а місяць по тому почалося їх використання в лабораторних умовах.

При виробництві ПЛР-тестів використовується сировина виробництва компанії Thermo Fisher Scientific. Компанія продовжила модернізацію продукту, восени ПЛР-тести почали реалізовуватися на українському ринку через дистриб’юторів. За інформацією компанії, вартість наборів для виявлення SARS-CoV-2 в три рази нижче в порівнянні з продукцією західних виробників. При цьому «Біокор Текнолоджі» є не єдиним вітчизняним виробником ПЛР-тестів.

Як було раніше

У квітні 2020 року виробництво ПЛР-тестів для виявлення коронавірусу налагодила українська компанія Ukrainian Genetic Technologies («Укргентех»). Наприкінці місяця компанія здійснила перші постачання ПЛР-систем (одна ПЛР-система – це 100 тестів) загальним обсягом 4,5 тисячі. Про початок постачання відзвітував міністр охорони здоров’я Максим Степанов, який підкреслив, що ПЛР-системи вирушили в регіони з максимальним поширенням інфекції, а медустанови відразу почали використовувати їх для тестування пацієнтів.

Державний виробник

Також розробкою ПЛР-тестів займається Інститут молекулярної біології та генетики НАН України. Там про створення власних тест-систем повідомили ще на початку епідемії, проте фінансування для їх виробництва так і не було виділено в необхідному розмірі. Прем’єр-міністр Дениси Шмигаль пояснив, це неможливістю серійного виробництва тестів на базі Інституту.

У березні гроші знайшлися. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, інститут отримав кошти «на наукове дослідження і можливість виготовлення і тестування ПЛР-систем». При цьому чиновник підкреслив, що вчені не є виробниками, тому «важливо налагодити синергію між ними і промисловими підприємствами», які займуться безпосередньо виробництвом ПЛР-систем.

1 квітня в Інституті молекулярної біології та генетики підтвердив готовність виробляти ПЛР-тести на коронавірус, зазначивши їх переваги – вони дешевші і їх не треба везти з-за кордону. Собівартість виготовлених інститутом ПЛР-тестів склала близько 250 гривень, що майже вдвічі менше закордонних аналогів. Виробничий потенціал в Інституті оцінили в 10-20 тисяч ПЛР-тестів на тиждень. Залучення додаткових фахівців могло дозволити розширити обсяг виробництва до 50 тисяч тестів на тиждень. Лабораторії інституту провели першу тисячу ПЛР-тестів, після чого фінансування проєкту з боку держави було припинено.

Пізніше в травні 2020 року Інститут оголосив про відновлення переговорів з МОЗ щодо виробництва ПЛР-тестів для діагностики COVID-19. Інститут, зокрема, погодився модернізувати власні тести, в які були включені системи виділення вірусної РНК і синтезу ДНК.

Зараз в українських лікувальних установах широко використовуються ПЛР-системи українських, корейських, китайських і чеських виробників. Тести різних виробників мають свої особливості при проведенні дослідження. Всі вони проходять процедуру верифікації.

*На правах реклами