Сучасні теорії виникнення карієсу вказують на багатофакторність даного захворювання. При цьому основною причиною вважається патогенна дія бактерій.

Карієс – патологічний процес твердих тканин зуба, який розвивається в результаті комплексного впливу різних зовнішніх і внутрішніх факторів. На сьогоднішній день відомо більше 400 теорій виникнення карієсу. Деякі з них вже спростовані і не розглядаються сучасною медициною.

У даній статті ми ознайомимо вас з найпоширенішими теоріями виникнення карієсу, які сьогодні є предметом дискусії та обговорень.

Хіміко-паразитарна теорія Міллера

Ця теорія була висунута ще в далекому 1882 стоматологом В. Міллером. Відповідно до цієї теорії, патологічний процес запускається під дією деяких органічних кислот. В нормі в ротовій порожнині під дією мікрофлори відбувається часткове бродіння вуглеводів з утворенням молочної кислоти. Однак якщо розпад вуглеводів відбувається не до кінця, то утворюються інші кислоти, головним чином, виноградна, яблучна і оцтова. Саме під дією цих органічних кислот і відбувається поступове руйнування емалі. При цьому карієс дентину Міллер пояснює по-іншому. В даному випадку патологічний процес викликається бактеріями, які проникають в шари дентину через дефекти в емалі. Під дією стрептококів відбувається розчинення неорганічної частини дентину, а протеолітичні бактерії руйнують органічні компоненти.

Читайте також:  Отбеливание зубов: методы, эффект и важные детали

Таким чином, згідно хіміко-паразитарної теорії, під дією продуктів життєдіяльності бактерій (головним чином, кислот і протеолітичних сполук) відбувається поступове руйнування верхніх шарів зуба з подальшим поширенням патологічного процесу вглиб.

Фізико-хімічна теорія Ентіна

Відповідно до цієї теорії, основна причина карієсу криється в порушенні осмотичного струму через тканини зуба, які є напівпроникною мембраною. В нормі осмотичні струми мають відцентровий напрямок, завдяки чому забезпечується нормальне харчування дентину і емалі. При несприятливих умовах напрямок осмотичних струмів стає доцентровим. При цьому порушуються процеси харчування емалі, що робить її більш вразливою до дії зовнішніх агентів, що викликають карієс.

Читайте також:  Отбеливание зубов: методы, эффект и важные детали
Біологічна теорія виникнення карієсу по Лукомскому

Дана теорія була висунута в 1948 році. На думку автора, каріозне ураження зубів починається внаслідок нестачі вітамінів, головним чином, вітаміну D, а також дефіциту і неправильного співвідношення солей кальцію, фосфору і фтору в їжі. Також однією з причин може бути нестача ультрафіолетових променів, що й призводить до дефіциту вітаміну D і подальшого порушення мінерального складу в емалі і дентині.

Сучасна теорія виникнення карієсу

На сьогоднішній день лікарі схиляються до теорії, згідно з якою карієс розвивається внаслідок комплексного впливу негативних факторів. В механізмі розвитку карієсу закладений процес прогресуючої демінералізації твердих тканин зуба, яка викликається кислотами, що утворюються в результаті життєдіяльності мікрофлори ротової порожнини. При цьому величезну роль у розвитку патологічного процесу грають карієсогенні чинники, серед яких виділяють місцеві та загальні.

Читайте також:  Отбеливание зубов: методы, эффект и важные детали

До місцевих чинників належать:

  • зубні бляшки з великою кількістю патогенних мікроорганізмів;
  • наявність липких вуглеводних залишків в порожнині рота;
  • зміни в складі слини;
  • порушення хімічного складу твердих тканин зуба, а також неповноцінна структура тканин;
  • наявність порушень в зубному ряді.

Загальні фактори:

  • незбалансоване харчування і недотримання питного режиму;
  • наявність соматичних та спадкових захворювань;
  • екстремальні впливи на організм;
  • спадкова схильність.

Варто відзначити, що фактори розвитку карієсу можуть бути різної інтенсивності і характеру, при цьому провідним залишається мікрофлора ротової порожнини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАЛІТ НА ЗУБАХ

НАЛІТ НА ЯЗИЦІ: НОРМА ЧИ ВІДХИЛЕННЯ

ВИДАЛЕННЯ КІСТИ ЗУБА