Апластична анемія – хвороба, при якій кістковий мозок перестає виробляти клітини крові в потрібній кількості.

Хвороби можуть протікати по-різному. Деякі хвороби дають про себе знати відразу. Але буває, що захворювання діє нишком, проявляючись лише через втому і млявість. Людина при цьому довгий час не звертається до лікаря, починаючи шукати рецепти «по підтримці тонусу», і випитуючи їх у «навчених досвідом» родичів і знайомих. При цьому втрачається дорогоцінний час, тому що підвищена стомлюваність, слабкість і відчуття недосипу можуть бути симптомами серйозної хвороби. Одним з таких, небезпечних захворювань які «тихо підкрадаються», є апластична анемія.

Що таке апластична анемія?

Апластична анемія – це хвороба, при якій порушується робота кровотворної системи. При апластичній анемії кістковий мозок перестає виробляти клітини крові: еритроцити, тромбоцити, лейкоцити в адекватних кількостях.

Це дуже рідкісне захворювання, яке можливе в будь-якому віці. Ним хворіють в однаковій мірі і чоловіки і жінки.

Причини виникнення апластичної анемії

Точні причини, що провокують розвиток захворювання досі не з’ясовані, і в більшості випадків виявити причину появи хвороби не вдається. Але, тим не менш, визначені деякі фактори, які можуть провокувати розвиток хвороби:

 • контакт з токсичними речовинами
 • опромінення
 • інфекції
 • генетична схильність
 • застосування деяких ліків

Якщо не вдається виявити причини виникнення захворювання, говорять про ідіопатичну апластичну анемію.

Симптоми апластичної анемії

Іноді апластична анемія починається гостро і швидко розвивається. Але частіше хвороба виникає поступово і не проявляється яскравими симптомами досить тривалий час.

До симптомів апластичної анемії відносяться всі симптоми, характерні при недоліку еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів у крові.

Симптоми недоліку еритроцитів:
 • слабкість
 • тахікардія
 • блідий колір обличчя
 • шум у вухах
 • задишка
 • запаморочення
Симптоми нестачі тромбоцитів:
 • часте виникнення синців при мінімальному фізичному контакті чого-небудь зі шкірою
 • кровоточивість ясен
 • часта кровотеча з носа
Симптоми дефіциту лейкоцитів:
 • схильність до інфекційних захворювань. Часті ангіни, пневмонії, інфекції сечостатевої системи можуть бути симптомом зменшення лейкоцитів у крові.
Діагностика

АнеміяПерше, що потрібно зробити при підозрі на анемію – здати загальний аналіз крові. За кількістю клітин крові відразу стане ясно, чи є анемія.

Для подальшого уточнення діагнозу важливо зробити аналіз кісткового мозку. Це необхідно для того, щоб виявити, чи дійсно має місце апластична анемія. При апластичній анемії велика частина кісткового мозку замінюється жировою тканиною. Для прояснення ситуації проводять трепанобіопсію гребеня клубової кістки.

Важливо також визначити, чи не є захворювання спадковим різновидом апластичної анемії – анемією Фанконі. Бо лікування цього варіанта хвороби дещо відрізняється від лікування стандартної апластичної анемії. Для цього проводять цитогенетичні дослідження.

Дані досліджень дозволяють поставити точний діагноз і визначити ступінь захворювання. Розрізняють анемію середньої тяжкості, важку і надважку.

Лікування апластичної анемії

Це дуже складне захворювання, ефективність лікування якого залежить від ступеня його тяжкості. Найефективнішим методом лікування є пересадка кісткового мозку. Але це не завжди можливо, так як для цього потрібно знайти відповідного донора.

Якщо існує підозра, що анемія викликана впливом несприятливих зовнішніх факторів, в першу чергу забезпечують їх усунення.

При лікуванні апластичної анемії застосовують імунодепресанти і стероїдні гормони. Вважається, що при цьому захворюванні порушується робота аутоімунних механізмів організму. Імунодепресанти послаблять надмірну імунну відповідь, яка «примушує» клітини імунної системи атакувати «рідну» кісткову тканину.

У процесі лікування часто виникає необхідність переливання крові з метою заповнити кількість клітин крові.

Важливо також захистити ослаблений хворобою організм від хвороботворних вірусів, бактерій і грибків. Для цього застосовують спеціальні лікарські препарати.

Прогноз обнадіює

Апластична анемія – дуже важке захворювання, і без лікування хворий може загинути досить швидко. Але якщо вчасно звернутися до лікаря, прогноз лікування поліпшується. Близько половини випадків хвороби вдається перевести в стан стійкої ремісії.

Для дітей і молодих людей ймовірність сприятливого прогнозу ще зростає, при цьому досить велика ймовірність їх повного одужання.

Сучасна медицина здатна боротися з найважчими захворюваннями. Звертайтеся до лікаря вчасно, це допоможе впоратися з хворобою!

Спекотна погода веде до зневоднення, а воно, у свою чергу – до згущення крові із завищенням показників гемоглобіну та еритроцитів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НИЗЬКИЙ ГЕМОГЛОБІН: ЩО РОБИТИ?

ЗАХВОРЮВАННЯ КРОВІ І ЇХ ЛІКУВАННЯ